Windows Phone 8: stahujte update GDR3 [galerie]

Update GDR3 pro WP8 je již dnes dostupný. Novinek je a bude hromada, tři sloupce dlaždic ale budou mít pouze FullHD modely.

Microsoft dnes potěšil rostoucí komunitu Windows Phone 8 fanoušků. Vydal totiž tiskovou zprávu, ve které popisuje, jaké změny se v oficiálním updatu GDR3 objeví. Navíc také spustil Windows Phone Preview for Developers program, díky němuž můžete mít první preview verzi updatu GDR3 nainstalovanou již dnes. Proto jsme nelenili a přinášíme vám kompletní informace včetně screenshotů.

Jak získat update GDR3?

Oficiálně se jedná o program určený vývojářům, aby mohli testovat svoje aplikace na budoucí verzi systému. Přesto ale update GDR3 může získat každý, a to velmi jednoduše. Ale má to háček: Jakmile se zapojíte do tohoto programu, budete sice okamžitě dostávat nové buildy systému hned, jak budou pro daný přístroj dostupné, po instalaci prvních updatů není ale bohužel cesty zpět a zároveň tím ztratíte záruku. A jak tedy update GDR3 získat? Musíte splnit jednu z následujících podmínek:

 • mít vývojářsky odemčený telefon
 • být registrovaným Windows Phone vývojářem
 • být registrovaným vývojářem ve Windows Phone App Studiu

A právě přes poslední bod vede ona cesta, jak update GDR3 do svého smartphonu získat, i když na rozdíl od ostatních dvou možností pouze a jen do jednoho telefonu. App Studio je pomocná ruka začínajícím vývojářům, jak začít programovat pro Windows Phone. I my jsme si nedávno vyzkoušeli vytvořit primitivní aplikaci MobilMánie, která byla poměrně funkční. Pokud ale v programu App Studio registrovaní nejste, hurá do toho, nejedná se o nic složitého. Vzápětí vám na e-mail přijde QR kód, s jehož pomocí si do telefonu nainstalujete certifikát od Microsoftu, který je k updatu potřebný. Někteří zahraniční uživatelé však hlásí, že se obešli i bez tohoto certifikátu, postačovala jim tedy registrace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Postup aplikací Preview for Developers v pěti krocích

Dalším krokem je stažení aplikace Preview for Developers ze Store. V této aplikaci projdete několika jednoduchými kroky, kde budete opět několikrát upozorněni, že tímto procesem přicházíte o záruku. V podstatě se zde jen přihlásíte ke svému Microsoft účtu (ten, který splňuje jednu ze tří podmínek uvedených výše), zaškrtnete, že chcete dostávat stále nové částečné prerelease updaty, a je hotovo. Nyní zamíříte do Nastavení/aktualizace, dáte zkontrolovat aktualizace a mělo by se vám objevit, že pro váš přístroj jsou aktualizace dostupné.

Co update GDR3 přináší a přinese?

Postup výše vám zajistí částečné a postupné prerelease updaty, ten dnešní (ve skutečnosti jsou to updaty tři) tedy logicky neumí všechno. Jedná se tedy o oficiální cestu, ale neoficiální update, pouze jeho kousek. Samozřejmě se dostane na všechny i oficiální OTA (=Over The Air) cestou, takže pokud nechcete přijít o záruku či nejste náruživý geek, rozhodně není kam spěchat. Oficiální update GDR3 by podle slov Microsoftu měl být dostupný během příštích týdnů a pokračovat několik měsíců. Ani Microsoft nezapomněl dodat obligátní „v závislosti na vašem modelu a operátorovi”. To je totiž důvod, proč někteří uživatelé stále nemají oficiální cestou dostupný GDR2 update. I když, do toho se ještě míchá Nokia se svým Lumia Amber přídavkem. Takže, co tedy očekávat?

 • Podpora pro Full HD displeje (1080 × 1920 obrazových bodů). Těžko říci, jestli například Nokia přijde s nějakým lehce odlišným rozlišením, aby zachovala poměr stran. Jisté však je, a potvrdil to i Joe Belfiore na svém Twitteru, že tři sloupce středních dlaždic (= šest sloupců malých) dostanou právě pouze Full HD modely, i když se původně spekulovalo i o HD zařízeních.
 • Podpora pro nové a výkonné procesory. Systém je nyní optimalizován pro běh na čtyřjádru Snapdragon 800, což je procesor, který používají vlajkové lodě konkurence. Jako první Windows Phone s tímto procesorem by se měl objevit tabletofon Lumia 1520 a tablet Lumia 2520 již 22. října na akci Nokia World 2013.
 • Driving mode - v systému zabudovaný režim vozidla, který je funkční (a umí automaticky nastartovat) po spárování s Bluetooth zařízením. Půjde v něm omezit SMS, hovory i notifikace, aby vás při jízdě nerušily.
 • Nový balík aplikací, který umožní snadnější použití Windows Phone zařízení pro lidi s omezenou adaptací nebo postížením. Microsoft zmiňuje přímo Screen reader, který bude schopen spravovat nejen hovory, zprávy a e-maily, ale i programy, jako je Skype, Lync, notifikace, budíky, kalendář nebo třeba hlášení o vybité baterii.
 • Snadnější sdílení internetu - pokud uděláte z telefonu hotspot a spárujete jej přes Bluetooth s Windows 8.1 zařízením, stačí v něm kliknout na jméno Wi-Fi hotspotu a nemusíte již zadávat heslo.
 • Vlastní zvuky pro zprávy, e-maily, události kalendáře i hovory. Dokonce už půjde kontaktu přiřadit vlastní vyzvánění pro hovory a SMS.
 • Zámek rotace displeje. Bohužel je dostupný pouze z nastavení, chtělo by to vytvořit pro něj nějakou zkratku.
 • Lepší správa úložiště, možnost mazat dočasné soubory, graf zaplnění vnitřní paměti.
 • Při multitaskingu kromě popisku aplikace nově přibyl i obrázek a možnost aplikaci zavřít křížkem.
 • Při obnově telefonu ze zálohy nebo nastavování nového telefonu se lze hned od počátku připojit na Wi-Fi. Nyní to šlo až po přihlášení k Microsoft účtu a základním nastavení.
 • Vylepšení Bluetooth, Wi-Fi, hromada dalších oprav a neviditelných vylepšení.

Kromě změn uvedených níže jsme zaznamenali ještě svižnější pohyb, zejména v nastavení při načítání jednotlivých položek. I scrollování se nám nyní zdá plynulejší, a to hlavně v dojezdech. Dle mého osobního názoru je také lépe vidět vyšší obnovovací frekvence na Lumii 920, displej se ještě méně rozmazává. Při instalaci aktualizací a při točících se ozubených kolech se také poprvé objevil „status bar”, tedy ukazatel postupu. Pro úplnost se sluší dodat, že update Amber a aktuální stav jednotlivých položek v nastavení, které dodala samotná Nokia, zůstal nezměněn. Pokud však provedete reset do továrního nastavení, podaří se vám zpět aktualizovat a nastavit vše, kromě položky bonusy+info, čímž přijdete o možnost nastavení blokace hovorů a SMS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hned po startu jde opravdu vybrat Wi-Fi síť k obnovení zálohy či přihlášení k účtu Microsoft. Problém je, že v tuto chvíli telefon polovinu okolních Wi-Fi neviděl, jakoby pro tuto chvíli zobrazoval jen některé typy sítí • Zavírání aplikací křížkem - aplikace se nejprve zmenší a potom odjede směrem dolů.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Každému kontaktu nyní jde nastavit vlastní vyzváněcí tón pro hovor a SMS • Zámek rotace obrazovky • V Nastavení/Bluetooth přibyla nová volba.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá nový Režim v autě.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Standardní systémové informace o dostupné vnitřní paměti prošly úpravou. Nechybí graf, popisek ke každé položce (často rádoby vtipný) a dočasné soubory lze mazat i bez speciálních aplikací jednotlivých výrobců.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V nastavení klávesnice jsme objevili možnost podtrhávat slova s pravopisnými chybami, celková odezva klávesnice a rychlost při přepínání např. do nabídky emotikon se také zlepšila. • Nová verze systému je nyní 8.0.10512.142.

A co na to Nokia?

Jak bylo zmíněno na začátku, jedná se pouze o update systému od Microsoftu. Aktualizace firmwaru přímo od Nokie, tentokrát nazvaná Bittersweet Shimmer, dorazí později a aktualizační proces OTA cestou opět o něco pozdrží. Dočkat bychom se měli hlavně vylepšení Glance screen, tedy přidání piktogramů pro zmeškané události, a dalších, dosud nespecifikovaných vylepšení. Stále je třeba mít na paměti, že se jedná pouze o drobný update. Zbytek aktualizací a vylepšení z článku níže tak zřejmě bude až součástí velkého updatu Blue začátkem příštího roku.

Diskuze (115) Další článek: Lenovo prodává dva levné tablety s Androidem do 5 tisíc korun

Témata článku: Nokia, Smartphony, Windows, Update, Galerie, Nokia Lumia 1520, Nokia Lumia 2520, Pomocná ruka, Wind, Poslední bod, Nastavení bluetooth, Obnovovací frekvence, Jednoduchý krok, Windows!, Správa úložiště, Phone, GAL, Win