Windows Phone 8.1: oficiální souhrn novinek

Dlouho očekávaný update mobilního operačního systému od Microsoftu je venku. Čtěte souhrn novinek operačního systému Windows Phone 8.1.

Konference Build 2014 pořádaná v San Francisku přinesla hromadu novinek do světa „mobilních oken“. Z novinek, kterých bychom se měli ve Windows Phone 8.1 dočkat, se mluvilo především o notifikačním centru, hlasové asistentce Cortana, novinkách na poli sociálních sítí a jejich umístění v systému, lepší správě zvuku (hlasitosti), podpoře nových formátů multimediálního obsahu, vylepšení Internet Exploreru atd. (více spekulací z uniklého SDK v článku níže). Čeho jsme se ale dočkali doopravdy?

Ve znamení Cortany, hlasové asistentky

Joe Belfiroe před uvedením konkrétních novinek představil dva nové výrobce, kteří hodlají prodávat zařízení s Windows Phone. Jedná se o Micromax a Prestigio, přičemž obě společnosti již mají funkční prototypy.

Klepněte pro větší obrázek 
Joe Belfiore ukazuje prototypy zařízení od Presigia a Micromaxu s Windows Phone 8.1

Velká část samotné tiskové konference se nesla ve znamení hlasové asistentky jménem Cortana. Ta má být prvním skutečným hlasovým asistentem, jelikož nejenom odpovídá na vaše dotazy, ale zároveň se od vás učí. Bohužel, Cortana je zatím pouze v beta fázi a dostupná jen v USA. Po uvedení do ostrého provozu se rozšíří nejprve do Anglie a Číny, následně do dalších zemí. Cortanu lze spustit skrze tlačítko lupy (dodnes ve velké míře nenáviděné), nebo skrze její vlastní Live Tile, která na druhé straně zobrazuje novinky z oborů, které vás zajímají. Cortana pracuje s daty z Bingu, Foursquare a zároveň ukládá to, co uživatel často hledá či nabízí možné interakce podle častých činností uživatele. Interakce s Cortanou probíhá standardně skrze hlas, ale lze jí udílet i textové pokyny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlasová asistentka Cortana (obr: PhoneArena)

Cortana umí spolupracovat s externími aplikacemi. Jako demo bylo předvedeno vytočení hovoru na Skypu, zjištění stavu uživatele na Facebooku či publikování tweetu včetně hashtagů; další aplikace budou samozřejmě přibývat. Cortana má také vlastní rozsáhlé nastavení - učí se časté zvyky a podle toho sama nabízí cesty nebo upozorňuje na nadcházející schůzky, ukládá blízký okruh přátel, kteří se vám mohou dovolat i v nastavených „Quiet Hours” nebo ukládá častá místa a nabízí k nim navigaci v čas, ve který obvykle vyrážíte. Další užitečná funkce je, že Cortana umí skenovat e-maily či kalendář a zjišťovat z nich informace, a právě na základě tohoto skenování opět nabízet interakce, připomínky atd. Konečně, Cortana umí prohledávat i lokální obsah a data lokálních aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlasová asistentka Cortana (obr: PhoneArena)

Efekt(iv)ní změny v prostředí

Zcela přepracovaná je zamykací obrazovka. Díky poskytnutým API mohou vývojáři, jejichž aplikace mění podobu zamykací obrazovky, nastavit také to, jak na ní vypadají informace, notifikace či čas, a jak se tyto údaje chovají při odemykání - tapeta mizí vzhůru a text do strany atp. Vítanou novinkou je možnost nastavit třetí sloupec středních dlaždic i u menších zařízení, a to za pomocí jednoduchého přepínače v nastavení. Další novinkou je možnost nastavit si libovolný obrázek, které se promítne na dlaždice (samotné pozadí tedy zůstává černé/bílé).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové možnosti vzhledu zamykací obrazovky (obr: PhoneArena)

Snad nejvytouženější novinkou je notifikační oblast nazvaná Action Centre. Jedná se o klasickou stahovací roletku, kterou vyvoláte kdekoliv v prostředí nebo i na zamykací obrazovce. V roletě jsou čtyři konfigurovatelné rychlé přepínače, pod kterými následuje výpis novinek, zmeškaných událostí a interakcí ze všech dalších aplikací. Nové API rovněž umožní vývojářům nastavit chování notifikací z jejich aplikace v Action Centre (zda má telefon vydat zvuk, jen vibrovat, či nic nedělat). Novinek se dočkal i WP Store, obchod s aplikacemi. Přibylo řazení aplikací podle hodnocení, navrhování aplikací podobných vámi často hledaným, nové a podrobnější kategorie, či speciální záložka „For You”. Příjemnou novinkou jistě bude i automatická aktualizace aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nová podoba Live Tiles s vlastním pozadím a notifikační centrum Action Centre (obr: PhoneArena)

Novinky se udály i v kalendáři. Přibylo procházení denních náhledů jednoduchým potažením do strany a hlavně se objevil nový týdenní náhled, ve kterém se dočteme více než v náhledu měsíčním, kde je pouze vývojářský text „Lorem ipsum”. Nechybí ani údaje o počasí u jednotlivých dní. Na kartě příchozího hovoru se nově mohou objevit poznámky, které vám Cortana po nadiktování uložila (ve stylu: až budu mluvit s tchýní, ať jí pochválím nové šaty). Zároveň se zde objevilo nové tlačítko, které vám umožní přenést probíhající hovor do služeb poskytujících hlasové hovory (zatím Skype, časem další alternativy). Změn se dočkal i prohlížeč. Internet Explorer verze 11 nabídne čtecí mód, synchronizovaného správce hesel, anonymní režim, možnost uploadu souborů, či podporu WebGL a HTML5 přehrávače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové psaní tahem na klávesnici, týdenní náhled kalendáře a chytrý Wi-Fi Sense (obr: PhoneArena)

Systémová klávesnice nyní nabízí režim psaní tahem, který je podle demoukázky výjimečně přesný. Dokonce je tak rychlý, že s ním Microsoft učinil nový zápis v rychlosti psaní do Guinessovy knihy rekordů. Nové nebo vylepšené jsou aplikace Data Sense pro sledování datového využití, Storage Sense pro detailní kontrolu úložiště, Battery Sense pro kontrolu spotřeby energie a Wi-Fi Sense, který umí několik zajímavých funkcí. Dokáže se např. automaticky připojovat k free hotspotům a u těch, kteří vyžadují prokliknutí se přes webovou stránku (případně přihlášení) toto udělat automaticky dle uložených informací a tak vás rovnou přihlásit. Zároveň umožňuje sdílení hesel v uzavřeném okruhu přátel.

Další užitečnou novinkou je synchronizace většího množství informací a hlavně nastavení mezi počítačem, tabletem a telefonem (např. systémová nastavení, schémata atd.). Představena byla i vylepšení pro business sféru. Skutečností se stala očekávaná podpora VPN, podpora šifrování emailů S/MIME (příchozích i odchozích) a možnost práce v uzavřeném firemním prostředí, které může mít vliv na chování vašeho telefonu. Například zakáže ukládat data, spouštět některé aplikace nebo po vymazání firemního prostředí z telefonu automaticky odstranit firemní aplikace.

Poslední důležitá informace, ostatně jako u každé novinky, zní kdy? Na nových zařízeních bude samozřejmě Windows Phone 8.1 instalován se zahájením jejich prodeje (květen Lumia 630, červen Lumia 930, červenec Lumia 635), jako OTA update pro současná WP8 zařízení bude dostupný v řádu měsíců. Lepší informaci Joe Belfiore bohužel nesdělil. V tiskové zprávě jsme se však dozvěděli, že update by měl začít během letních měsíců. Co se týče Developer Preview, to by mělo být dostupné už 10. dubna, tedy za pár dní.

Pozn.: Toto jsou novinky uvedené na tiskové konferenci. Je velmi pravděpodobné, že změn v systému je mnohem více. Další informace vám přineseme hned, jakmile prostřednictvím Developer Preview budeme moci update osobně vyzkoušet.

Diskuze (55) Další článek: Lumia Cyan: update na WP 8.1 dostanou všechny WP 8 Nokie

Témata článku: Microsoft, Smartphony, Windows, Nokia Lumia 630, Nokia Lumia 630 Dual SIM, Nokia Lumia 635, Joe Belfiore, Externí aplikace, Win, Nová podoba, Automatická aktualizace, Nov, Firemní prostředí, Wind, Anglie, Užitečná funkce, Lokální obsah, Důležitá informace, Anonymní režim, Souhrn novinek, Guiness, Phone, Nový týden, Nový formát, Nové tlačítko


Určitě si přečtěte

Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze