Withings: hlídejte své dítě přes internet [recenze]

Withings Smart Baby Monitor v mnoha ohledech překonává označení dětská chůvička. Místo rádia používá internet, místo přijímače smartphone.

Při klasickém výběru dětské chůvičky se řeší funkce, vysílací výkon, výdrž na baterii apod. Přitom jsou všechny konvenční modely omezené radiovou technologií přenosu a tedy (plus/mínus) stejným dosahem. Dětská a rodičovská jednotka musí být ve vzdálenosti maximálně několika desítek metrů a překážející zdi dosah výrazně zkracují. U novorozence je blízkost a pohotovost rodičů samozřejmá, ale jak dítě roste a osamostatňuje se, frekvence rodičovských kontrol klesá a vzdálenosti mohou růst. Na to však „rádiové“ chůvičky nestačí.

Klepněte pro větší obrázek

Proč se ale omezovat technologií 20. století, když máme k dispozici výdobytky 21. století? Obsáhlým úvodem jsem se dostal až k „internetové chůvičce“ Withings Smart Baby Monitor, která místo prostých rádiových vln využívá Wi-Fi, internet a jako rodičovskou jednotku použije smartphone, tablet, nebo rovnou několik takových naráz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Konstruktéři si hlavu příliš nelámali, design odkazuje na Apple. Je to otevíratelný kvádr, uvnitř je na jedné půlce kamera a tlumené světlo (na fotkách vypnuté, tedy neviditelné), ve spodní části je reproduktor a ovládací panel s pěti tlačítky (vypínač, světlo, regulace hlasitosti a start/stop ukolébavky).
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na víku jen decentní logo výrobce, na boku přístup k teploměru, vlhkoměru a mikrofonu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
V podstavě je kromě baterie ukrytý také nenápadný stojánek, s jehož pomocí  je možné měnit úhel záběru.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
S dalším pozicováním pomohou dodávané nástavce, klips vlevo slouží k upevnění chůvičky na ohrádku postýlky. Nabíječka má i britskou a americkou koncovku, cestovat tedy můžete opravdu daleko.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
S přepravou pomůže i silnostěnný vak, uvnitř má přepážku, takže si kabeláží nepoškrábete samotnou chůvičku.

Prvním krokem pro zprovoznění Smart Baby Monitoru (po obligátním připojení do sítě) je stažení příslušné aplikace do smartphonu/tabletu. Až v ní se přes Bluetooth připojíte k chůvičce, zadáte heslo k Wi-Fi a připojíte ji tak k internetu. Od tohoto momentu ji můžete používat. Aplikace slouží k nastavení chůvičky, upřesníte způsob sledování, nastavíte výstražné hlášky, můžete prohlížet historii událostí a přidávat rodičovská zařízení (aby se nemohl dívat jen tak někdo, bezpečnost je důležitou součástí projektu).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Prvně Bluetooth, pak Wi-Fi a ještě vyplnit profil dítěte.

Smart Baby Monitor v česku prodává iStyle, což ukazuje na podporu applovské mobilní platformy iOS. Nedávno se však přidal také Android. Vyzkoušeli jsme obojí a je vidět, že se od začátku myslelo na iPhony a iPady. Kromě designu je rozdílů několik, hlavním je možnost iOS „shodit“ video na pozadí (slyšíte tak pouze zvukovou stopu) aniž by se přerušilo, kdežto na Androidu se přenos přeruší a musíte se spoléhat pouze na notifikace. Na Androidu je znát i určitá nedoladěnost – tak třeba stisknete tlačítko pro pořízení fotky, vyskočí hláška „Picture saved to Cameraroll“, což je výraz z iPhonovské terminologie, ale hlavně se nic nestane, fotka se neuloží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
„Fotky“. Takhle vypadají. V podstatě je to snímek z videa.

Co mě trápilo víc, byla kvalita zvuku – na Androidu přenos ruší cyklické praskání, které jsem na iPhonu nepozoroval. Jak to vypadá v praxi, uvidíte na následujícím videu.

Přenos obrazu nepatří k tomu nejkvalitnějšímu v digitálním světě, ale v tomto případě je to pochopitelné. Datový tok musí být nízký, aby video prošlo i přes úzká hrdla dlouhé cesty internetem. Naopak jsem v zahraničí ocenil, že mi krátká kontrola v délce několika sekund příliš neotočila počítadlem drahých roamingových dat. Přitom na orientační kontrolu monitorované scény je kvalita obrazu dostačující (viz obrázky).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Dva základní panely. První tlačítkový umožní promluvit ze smartphonu skrze reproduktor chůvičky, rozsvítit světlo, pustit ukolébavku, nebo uložit snímek. Druhý panel představuje pohybovou a akustickou aktivitu za poslední čtvrthodinu. (iPhone)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Takto stejné obrazovky vypadají na Androidu.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Ťuknutí do obrazu panel minimalizuje. Světlo a ukolébavka mohou hrát od třech minut po hodinu, nebo nepřetržitě.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ještě několik displejů z nastavení, výpis událostí a nefunkční nápověda načítaná z webu. Každé zprovoznění videa pár sekund trvá a přenos je i čtvrt minuty za realitou.

Při stmívání to očima chůvičky vypadá, že je daleko větší tma, což je pro kamery přirozené. Ale i na to je Withings připravený, při poklesu okolního osvětlení na určitou úroveň zapne infračervené lampy a přepne na noční vidění. Sice tím přijdete o barvy, ale vidíte dál. Skvělá je možnost na dálku kontrolovat teplotu a vlhkost v dětském pokoji, přesně tak víte, kdy máte zavřít okno, zapnout topení apod.

Ano či ne

Co mi chybělo? Jistota. Chůvičku jsem většinou odposlouchával z Androidu a obraz se tam několikrát zaseknul. Doprovází to i výpadek zvuku, ale za jak dlouho si všimnete, že ticho nepřichází z dětského pokoje, ale je následkem chyby? Je to jen softwarová záležitost a možná ji Withings opraví, ale kdy? Na iOS jsem takový problém nezaznamenal, tam byla optimalizace bezchybná. Chyběla mi také možnost hýbat objektivem, rozhlížet se po místnosti, ale to už by chtělo další motory, další elektroniku a vyšší cenu. Ta je i tak značně vysoko a řadím ji tak k nevýhodám: 6 490 Kč.

Co je naopak skvělé? Nemusíte rovnou jet na druhou stranu světa, aby chůvička od Withings dostala smysl. Stačí si odskočit do blízkého obchodu, nebo jen na zahradu, kam už konvenční chůvičky nedosvítí, ale Wi-Fi, nebo síť mobilního operátora bez problémů ano. Skvělá je možnost přiřazení více zařízení, smutnící otec se může dívat v průběhu dne z kanceláře, vzdálení prarodiče kdykoliv si vzpomenou. Na druhou stranu poslední dvě modelové situace zastane i výrazně levnější IP kamera, která velmi pravděpodobně bude mít kvalitnější obraz a kromě smartphonů z ní obraz pošlete i do počítače. Jen přijdete o možnost sledovat teplotu, vlhkost, pustit ukolébavku a také je s instalací více práce a přibude nastavování routeru.

Ač se jedná o chůvičku nové generace, je její nastavení a ovládání jednoduché. Komplikovat jej může snad jen absence češtiny a chvíli zabere nastavování notifikací, aby vás nerušily pří každém zakašlání, a naopak aby se ozvaly, když opravdu bude potřeba. Jestli vás neodradila cena a váš telefon má na zádech jablko, neváhejte. Jestli je tam Android, raději si počkejte na novou verzi aplikace...


  • Za zapůjčení internetové chůvičky Withings Smart Baby Monitor děkujeme společnosti iStyle.
Diskuze (15) Další článek: Chtějte telefon za korunu. Vyplatí se to

Témata článku: Recenze, Internet, Příslušenství, Withings, Apple iPhone 4GB, Digitální svět, Jistota, Pře, Softwarová záležitost, Noční vidění, Plus/mínus, Kabela, Kvalita obrazu, Chůvička, Dítě