Withings: hlídejte své dítě přes internet [recenze]

Withings Smart Baby Monitor v mnoha ohledech překonává označení dětská chůvička. Místo rádia používá internet, místo přijímače smartphone.

Při klasickém výběru dětské chůvičky se řeší funkce, vysílací výkon, výdrž na baterii apod. Přitom jsou všechny konvenční modely omezené radiovou technologií přenosu a tedy (plus/mínus) stejným dosahem. Dětská a rodičovská jednotka musí být ve vzdálenosti maximálně několika desítek metrů a překážející zdi dosah výrazně zkracují. U novorozence je blízkost a pohotovost rodičů samozřejmá, ale jak dítě roste a osamostatňuje se, frekvence rodičovských kontrol klesá a vzdálenosti mohou růst. Na to však „rádiové“ chůvičky nestačí.

Klepněte pro větší obrázek

Proč se ale omezovat technologií 20. století, když máme k dispozici výdobytky 21. století? Obsáhlým úvodem jsem se dostal až k „internetové chůvičce“ Withings Smart Baby Monitor, která místo prostých rádiových vln využívá Wi-Fi, internet a jako rodičovskou jednotku použije smartphone, tablet, nebo rovnou několik takových naráz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Konstruktéři si hlavu příliš nelámali, design odkazuje na Apple. Je to otevíratelný kvádr, uvnitř je na jedné půlce kamera a tlumené světlo (na fotkách vypnuté, tedy neviditelné), ve spodní části je reproduktor a ovládací panel s pěti tlačítky (vypínač, světlo, regulace hlasitosti a start/stop ukolébavky).
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na víku jen decentní logo výrobce, na boku přístup k teploměru, vlhkoměru a mikrofonu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
V podstavě je kromě baterie ukrytý také nenápadný stojánek, s jehož pomocí  je možné měnit úhel záběru.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
S dalším pozicováním pomohou dodávané nástavce, klips vlevo slouží k upevnění chůvičky na ohrádku postýlky. Nabíječka má i britskou a americkou koncovku, cestovat tedy můžete opravdu daleko.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
S přepravou pomůže i silnostěnný vak, uvnitř má přepážku, takže si kabeláží nepoškrábete samotnou chůvičku.

Prvním krokem pro zprovoznění Smart Baby Monitoru (po obligátním připojení do sítě) je stažení příslušné aplikace do smartphonu/tabletu. Až v ní se přes Bluetooth připojíte k chůvičce, zadáte heslo k Wi-Fi a připojíte ji tak k internetu. Od tohoto momentu ji můžete používat. Aplikace slouží k nastavení chůvičky, upřesníte způsob sledování, nastavíte výstražné hlášky, můžete prohlížet historii událostí a přidávat rodičovská zařízení (aby se nemohl dívat jen tak někdo, bezpečnost je důležitou součástí projektu).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Prvně Bluetooth, pak Wi-Fi a ještě vyplnit profil dítěte.

Smart Baby Monitor v česku prodává iStyle, což ukazuje na podporu applovské mobilní platformy iOS. Nedávno se však přidal také Android. Vyzkoušeli jsme obojí a je vidět, že se od začátku myslelo na iPhony a iPady. Kromě designu je rozdílů několik, hlavním je možnost iOS „shodit“ video na pozadí (slyšíte tak pouze zvukovou stopu) aniž by se přerušilo, kdežto na Androidu se přenos přeruší a musíte se spoléhat pouze na notifikace. Na Androidu je znát i určitá nedoladěnost – tak třeba stisknete tlačítko pro pořízení fotky, vyskočí hláška „Picture saved to Cameraroll“, což je výraz z iPhonovské terminologie, ale hlavně se nic nestane, fotka se neuloží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
„Fotky“. Takhle vypadají. V podstatě je to snímek z videa.

Co mě trápilo víc, byla kvalita zvuku – na Androidu přenos ruší cyklické praskání, které jsem na iPhonu nepozoroval. Jak to vypadá v praxi, uvidíte na následujícím videu.

Přenos obrazu nepatří k tomu nejkvalitnějšímu v digitálním světě, ale v tomto případě je to pochopitelné. Datový tok musí být nízký, aby video prošlo i přes úzká hrdla dlouhé cesty internetem. Naopak jsem v zahraničí ocenil, že mi krátká kontrola v délce několika sekund příliš neotočila počítadlem drahých roamingových dat. Přitom na orientační kontrolu monitorované scény je kvalita obrazu dostačující (viz obrázky).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Dva základní panely. První tlačítkový umožní promluvit ze smartphonu skrze reproduktor chůvičky, rozsvítit světlo, pustit ukolébavku, nebo uložit snímek. Druhý panel představuje pohybovou a akustickou aktivitu za poslední čtvrthodinu. (iPhone)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Takto stejné obrazovky vypadají na Androidu.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Ťuknutí do obrazu panel minimalizuje. Světlo a ukolébavka mohou hrát od třech minut po hodinu, nebo nepřetržitě.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ještě několik displejů z nastavení, výpis událostí a nefunkční nápověda načítaná z webu. Každé zprovoznění videa pár sekund trvá a přenos je i čtvrt minuty za realitou.

Při stmívání to očima chůvičky vypadá, že je daleko větší tma, což je pro kamery přirozené. Ale i na to je Withings připravený, při poklesu okolního osvětlení na určitou úroveň zapne infračervené lampy a přepne na noční vidění. Sice tím přijdete o barvy, ale vidíte dál. Skvělá je možnost na dálku kontrolovat teplotu a vlhkost v dětském pokoji, přesně tak víte, kdy máte zavřít okno, zapnout topení apod.

Ano či ne

Co mi chybělo? Jistota. Chůvičku jsem většinou odposlouchával z Androidu a obraz se tam několikrát zaseknul. Doprovází to i výpadek zvuku, ale za jak dlouho si všimnete, že ticho nepřichází z dětského pokoje, ale je následkem chyby? Je to jen softwarová záležitost a možná ji Withings opraví, ale kdy? Na iOS jsem takový problém nezaznamenal, tam byla optimalizace bezchybná. Chyběla mi také možnost hýbat objektivem, rozhlížet se po místnosti, ale to už by chtělo další motory, další elektroniku a vyšší cenu. Ta je i tak značně vysoko a řadím ji tak k nevýhodám: 6 490 Kč.

hce counter

Co je naopak skvělé? Nemusíte rovnou jet na druhou stranu světa, aby chůvička od Withings dostala smysl. Stačí si odskočit do blízkého obchodu, nebo jen na zahradu, kam už konvenční chůvičky nedosvítí, ale Wi-Fi, nebo síť mobilního operátora bez problémů ano. Skvělá je možnost přiřazení více zařízení, smutnící otec se může dívat v průběhu dne z kanceláře, vzdálení prarodiče kdykoliv si vzpomenou. Na druhou stranu poslední dvě modelové situace zastane i výrazně levnější IP kamera, která velmi pravděpodobně bude mít kvalitnější obraz a kromě smartphonů z ní obraz pošlete i do počítače. Jen přijdete o možnost sledovat teplotu, vlhkost, pustit ukolébavku a také je s instalací více práce a přibude nastavování routeru.

Ač se jedná o chůvičku nové generace, je její nastavení a ovládání jednoduché. Komplikovat jej může snad jen absence češtiny a chvíli zabere nastavování notifikací, aby vás nerušily pří každém zakašlání, a naopak aby se ozvaly, když opravdu bude potřeba. Jestli vás neodradila cena a váš telefon má na zádech jablko, neváhejte. Jestli je tam Android, raději si počkejte na novou verzi aplikace...


  • Za zapůjčení internetové chůvičky Withings Smart Baby Monitor děkujeme společnosti iStyle.
Diskuze (15) Další článek: Chtějte telefon za korunu. Vyplatí se to

Témata článku: Recenze, Internet, Příslušenství, Withings, Apple iPhone 4GB, Softwarová záležitost, Plus/mínus, Dítě, Kvalita obrazu, Jistota, Kabela, Chůvička, Pře, Digitální svět, Noční viděníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Garmin se naučil volat. Recenze sportovních hodinek Garmin Venu 2 Plus

Garmin se naučil volat. Recenze sportovních hodinek Garmin Venu 2 Plus

Garmin Venu 2 prošly testem v Computeru 8/21, nyní přichází nástupce s označením Plus. Hlavní novinkou je integrace mikrofonu a reproduktoru pro možnost telefonování.

Jiří Kuruc
Hlasový asistentGarminHodinky
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Cities: Skylines a kompletní série Bioshock zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Cities: Skylines a kompletní série Bioshock zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery