WP App Studio: vlastní aplikace za pár minut

Platformě Windows Phone je často vytýkán nedostatek aplikací. Microsoft uvolnil primitivní programovací nástroj, ve kterém zvládne aplikaci opravdu každý.

Ve stovce nejdůležitějších aplikací pro iOS (dle výběru Nicka Landryho) je na Windows Phone dostupných přesně 63 % (započítány pouze oficiální aplikace). Nedostatek důležitých aplikací je obecně problém, který je platformě Windows Phone nejčastěji vyčítán. Odhlédneme-li od srovnání výše, jsou nedostupné především regionální aplikace, a to z důvodu nezájmu firem vyvíjet pro zatím malý tržní podíl operačního systému Windows Phone právě na tom kterém území. Microsoft je si tohoto problému velmi dobře vědom, proto uvolnil zajímavou službu Windows Phone App Studio Beta, která by měla nalákat nové vývojáře.

Klepněte pro větší obrázek
Svoji aplikaci můžete začít tvořit, aniž byste měli větší znalosti programování.

Vývojářem během pár vteřin

Vyvinout primitivní aplikaci zvládne během pár minut opravdu každý. Tato služba vzbudila ve světě zájem, během prvních 48 hodin měl Microsoft co dělat s počtem 30 000 projektů od lidí, kteří se v této službě zaregistrovali. Z důvodu náhlého návalu muselo být zavedeno přihlašování se speciálním ověřovacím kódem, který dorazí na uvedený email. Nyní, po dvou týdnech od spuštění této služby, eviduje Microsoft již přes 50 000 projektů a přidává nové funkce. Jednoduchou aplikaci jsme si zkusili vytvořit i my.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Název a popis aplikace by spíš mohl být na konci než na začátku tvoření.

Ve virtuálním studiu budete schopni vytvořit aplikaci ve čtyřech jednoduchých krocích. V prvním si vyberete název aplikace a popis, co všechno dokáže. Druhý krok je středobodem celé tvorby, když zde vybíráte obsah, který se bude v aplikaci zobrazovat. Je možné přidat RSS zdroj, videokanály z YouTube nebo účty z Flickru. Ti pokročilejší můžou dokonce využít možností psát do ní v HTML5. Poslední možností jsou tzv. Collections, což je jakýsi katalog, jenž může být také součástí aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové funkce neustále přibývá a možností, jak upravit aplikaci k obrazu svému, je tak dostatek.

Až budete se svým výtvorem spokojeni, postoupíte ke třetímu kroku. V něm si vyberete barvy pro svou aplikaci. Rovněž je možné změnit úvodní obrázek aplikace a samozřejmě také Live Tiles. Po dokončení se dostanete k finálnímu, čtvrtému kroku, kde uvidíte základní informace o aplikaci a kouzelné tlačítko "Generate" (vytvořit). Následně již stačí několik okamžiků počkat a je hotovo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Měnit lze barvy nadpisů nebo jednotlivých položek. Jako pozadí lze vybrat i obrázek.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chcete, aby vaši aplikaci využívali i jiní uživatelé? Stačí kliknout na souhlas se zveřejněním aplikace.

Při instalaci první takto vytvořené aplikace je nutné do telefonu přidat firemní účet, což můžete učinit prostřednictvím QR kódu. Taktéž vytvořenou aplikaci můžete do telefonu dostat pomocí QR kódu. Tím celý proces končí a vy si můžete začít užívat své dílo. Dle našeho názoru se jedná o velmi zajímavý počin, který může znovu zatraktivnit a usnadnit přechod na telefon s Windows Phone.

A jak jste na tom vy, už jste si vytvořili vlastní aplikaci?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud budete chtít aplikaci následně upravit, jednoduše si ji na svém účtu vyhledáte a můžete začít editovat.

Náš pokus o aplikaci

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na hlavní stránce vedou první dvě položky do internetového prohlížeče. Třetí je klasická RSS čtečka.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Místo se našlo také na profil MobilManie na sociálních sítích a samostatnou sekci dostal také Týden mobilně.

Klepněte pro větší obrázek

Poznámka: Na závěrečných screenshotech (při popisu postupu) se objevuje QR kód k námi vytvořené aplikaci. Ti z vás, kteří by si ji chtěli stáhnout mohou narazit na následující problémy. Telefon po vás může chtít nainstalovat firemní účet, k tomu vám poslouží QR kód napravo od textu. K instalaci je však potřebná registrace na stránkách tohoto studia. Pro úspěšnou registraci je třeba speciálního kódu, o který musíte požádat na adrese studio@microsoft.com. Z naší zkušenosti trvá proces odpovědi ze strany Microsoftu přibližně jednu hodinu.

Diskuze (13) Další článek: Blamáž? Polovinu aplikací pro BlackBerry vytvořili dva „vývojáři“

Témata článku: , , , Min, Pár, Tvoření, Pár minut, Zajímavý počin, Druhý krok, Studio, Nával, Aplikace, APP