WSJ: Xiaomi je na blacklistu kvůli ambicím a metálu, který dostal generální ředitel

Čínské Xiaomi je od 14. ledna na blacklistu USA. Těsně před koncem svého mandátu jej tam zařadil prezident Trump. Marně se zástupci firmy dušovali, že nejsou propojení s čínskou armádou. Ministerstvo obrany nyní uvedlo důvod, za všechno může ocenění, které nedávno dostal generálního ředitel Xiaomi.

Lei Jun není jen generální ředitel ale také zakladatel Xiaomi. V roce 2019 od Ministerstva průmyslu a informačních technologií obdržel ocenění „Výjimečný tvůrce socialismu čínského typu“. Právě to spolu s ambiciózními investicemi Xiaomi do pokročilých technologií (jako je 5G a umělá inteligence) stačilo americkému Ministerstvu obrany k tomu, aby byla společnost zařazena na seznam těch, kteří podporují čínskou armádu.

Toto odůvodnění bylo uvedeno v soudním podání Ministerstva obrany v reakci na soudní spor u okresního soudu ve Washingtonu, D.C., u kterého chtěla čínská společnost údajné vojenské označení zrušit. Společnost již dříve popřela jakékoli vztahy s čínskou armádou a tvrdí, že prodává produkty a služby výhradně pro civilní a komerční použití.

Via The Wall Street Journal

Diskuze (10) Další článek: O tom, jak DxO zadupal špičkový Samsung. Kritika se cení, ale nesmíte při ní dělat chyby

Témata článku: , , , , , , , Wall Street Journal, Armáda, Dostál, DOS, Dostal, Washington, Ministerstvo obrany, Donald Trump, Generální ředitel, Blacklist, Ambice,