Xiaomi Hongmi (Red Rice): výživná rýže [recenze]

Mi v čínštině znamená „rýže“. Hong zase „červený“. Tato odrůda červené rýže Xiaomi je výživnější, než byste za danou cenu čekali.

Smartphony čínského mobilního výrobce Xiaomi se čím dál častěji dostávají také na evropské trhy. I když zde značka nemá oficiální zastoupení, telefony Xiaomi se u nás prodávají díky několika individuálním dovozcům. Je to určitě dobře, protože smartphony Xiaomi patří určitě mezi ty zajímavější na trhu. Jedním z nich je bezesporu i model z léta roku 2013, Xiaomi Hongmi, anglicky Red Rice. Finální název je pak trochu paskvil – RedMi. Výrobce sice řadí tento dualSIM telefon ve svém portfoliu do kategorie low-endů, to však platí jen o ceně. Výbavou se Red Rice dere sebevědomě do střední třídy. Uvidíme, jestli to není pozlátko pouze na papíře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xiaomi Hongmi (Red Rice) se prodává ve čtyřech barevných variantách

Po prvních minutách testování:

  • sejmutí zadního krytu vyžaduje cvik
  • telefon má celkem obyčejný design
  • na svoje rozměry je dost těžký
  • na první pohled velmi pěkný displej
  • prostředí vypadá hodně propracovaně
  • reproduktor má i na maximální hlasitost kvalitní zvuk
  • fotky na displeji telefonu nevypadají špatně

Obyčejný, ale solidní

Konstrukce Xiaomi Hongmi nijak nevybočuje z řad standardu. Tělo telefonu nabylo rozměrů 137 × 69 × 9,9 mm a jeho váha se zastavila na necelých 160 g. Za vysokým číslem váhy bychom nejspíše hledali celo- nebo alespoň částečně kovovou konstrukci. Zařízení je však vylisované pouze z plastu, zato ale solidního. I když se nejedná o monolitický kousek a zadní kryt je tedy odnímatelný, nikde nic nevrže a to ani při snaze o ohyb a zkrut. Pro zájemce o koupi Red Rice jsou k dispozici tři varianty – bílá, černá a z názvu telefonu příznačná červená. Design telefonu je velice prostý až strohý, prvků na těle nenajdeme mnoho. Jejich rozmístění je obvyklé, mechanická spoušť fotoaparátu chybí. Z konektorů jsou přítomni pouze dva zástupci. Pro připojení sluchátek je to 3,5mm jack umístěný na horní hraně telefonu, na spodní hraně najdeme USB včetně podpory OTG.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je ve své třídě výrazně nadprůměrný

Záda telefonu jsou poměrně holá. Čočce fotoaparátu s rozlišením 8 Mpx dělá společnost LED blesk, sekundární odšumovací mikrofon a jemná mřížka ukrývající hlasitý reproduktor. Matná záda černé, námi testované varianty nedávají sice znát otisky prstů, o to víc ale ukáží mastnotu. Pod krytem najdeme celkem tři sloty. Dva na miniSIM kartu, jeden na microSD kartu. Baterie o kapacitě 2 000 mAh vydrží při běžné zátěži, kterou představuje celý den zapnuté 3G s datovou synchronizací, 30 minut uskutečněných hovorů, 10 poslaných e-mailových či SMS zpráv a půlhodinu brouzdání na internetu se zapnutou Wi-Fi, tak akorát dva dny. Při použití dvou SIM karet je třeba počítat se snížením výdrže zhruba o 30 procent.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda jsou vyrobena z matného plastu

Na přední straně nalezneme mřížku s telefonním sluchátkem. Po jeho boku je vsazené čidlo pro automatickou regulaci jasu, senzor přiblížení a čočka předního fotoaparátu. Ta má rozlišení jen 1,3 Mpx. Prostor pod displejem vyhradil čínský výrobce třem obvyklým senzorovým tlačítkům. Ta jsou vyvedena v reflexní oranžovo-červené barvě a během dne (na světle) mohou dávat falešnou naději, že svítí. Po setmění ovšem zjistíme, že tlačítka nejsou podsvícená ani jedním lumenem. S trochou cviku se do tlačítek naučíte trefovat, jedna malá dioda by ale v tomto ohledu značně usnadnila manipulaci. Když je řeč o diodách, pod trojicí ovládacích tlačítek se jedna taková nachází, slouží k notifikacím a může svítit jednou z několika barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hongmi nepatří k nejtenčím telefonům

Dobrý ze všech stran

Na to, že je Xiaomi Hongmi low-endovým modelem výrobce, se může pochlubit už na první pohled výborným displejem. Při jeho výrobě byla použita technologie IPS. Rozlišení 1 280 × 720 bodů na úhlopříčku 4,7“ bohatě dostačuje, FullHD by snad už jen zbytečně vybíjelo baterii. Jednotlivé pixely na displeji nejsou vidět ani při detailním pohledu, jemnost zobrazení dosahuje plně dostačujících 312 bodů na palec.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka pod displejem se tváří jako podsvícená, ve tmě ale neuvidíte nic

Barvy podává zobrazovací panel věrohodně a živě, viditelnost na slunci je špičková. Displej sice skýtá pohled na hojné odlesky, hodnota maximálního jasu ale tento neduh s přehledem přebije. Pozorovací úhly jsou jako obvykle u IPS panelu velmi široké. Na ovládání jednou rukou není takto velký displej již vhodný, dosáhnout pravým palcem do levého rohu je téměř nemožné, a to i pokud máte dlouhé prsty. Na krycím sklíčku displeje se hojně usazují otisky a ostatní nečistoty, je dobré mít hadřík po ruce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana s 8Mpx fotoaparátem

Výbava, kterou se Hongmi může pochlubit, působí papírově lákavě. V útrobách zařízení najdeme čipset od MediaTeku s procesorem vyráběným 28nm technologií. Jedná se o model MT6589T se čtyřmi jádry Cortex-A7, nataktovanými na 1,5 GHz. Společnost mu dělá grafický čip PowerVR SGX544 a celý 1 GB operační paměti. Tato kombinace zajišťuje plynulý běh systému i většiny aplikací. Hraní náročných her je poznamenáno mírným trháním obrazu (Real Racing 3).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod baterii se vkládají obě SIM a také paměťová karta

Pro ukládání libovolného obsahu poslouží interní paměť telefonu s kapacitou 4 GB, uživatelsky přístupných je ale po odinstalování nepotřebných čínských aplikací pouze zhruba 1,25 GB. Naštěstí má telefon slot na microSD kartu, ta je v tomto případě skoro nutností. Její maximální kapacita může být 32 GB. Testy provedené pomocí několika benchmarků ukazují na průměrné až mírně nadprůměrné výsledky v oblasti výkonu. Seřadili jsme je pro vás do následující tabulky.

AnTuTu15 704
Quadrant2 877
CF bench - native26 792
CF bench - java2 213
CF bench - overall12 044
3D Icestorm3 897
3D Icestorm Extreme1 922

Témata článku: Xiaomi, Android, Smartphony, Recenze, Xiaomi, Xiaomi Mi3, Xiaomi Mi3 64GB, Maximální kapacita, Dobrý výkon, Mechanická spoušť, Rýže, Použitelný fotoaparát, Rychlé psaní, Individuální dovoz, Amr WB, Osobní profil, #Xiaomi, Poslaný e-mail, Váš kontakt, Odlišný způsob, Obyčejný design, Paskvil, Užitečná funkce, Finální název, Premiant, Mobilní telefony Xiaomi na Heureka.cz