Xiaomi je první, kdo dostal 5G do mobilu běžných rozměrů

Ze sítí 5G se stává neustále omílaný buzzword. Každý o nich mluví, každý na nich pracuje. V některých státech pomalu vznikají první 5G sítě a od léta máme i první telefon, který tuto technologii podporuje. Ale je třeba dodat, že toho Motorola Moto Z3 dosáhla jen za pomoci přídavného 5G modulu Moto Mod.

Vypadá to, že opravdové prvenství spadne do rukou Xiaomi. To už s představením modelu Mi Mix 3 oznámilo, že začátkem roku 2019 přijde na trh i ve verzi s 5G připojením. To, že nešlo jen o plané sliby nyní na sociální síti Weibo ukázal prezident společnosti Lin Bin, který vyfotil Xiaomi Mi Mix 3 připojené k síti 5G.

Na podpoře 5G ale pracují takřka všichni velcí výrobci, takže důležité bude to, který z nich takové zařízení dostane první do prodeje. Ostatně komerční řešení je již hotové, například 5G modem Snapdragon X50 od Qualcommu je součástí nového procesoru Snapdragon 8150, který má být představen již 4. prosince. V prvních telefonech jej tedy můžeme čekat začátkem roku 2019. Své řešení ale připravují i Samsung a Huawei, takže lze očekávat, že příští rok bude ve znamení 5G. Teď už jen, aby se u nás začla budovat také potřebná síťová infrastruktura.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (11) Další článek: Samsung Galaxy S9: barva Polaris Blue s gradientem se dostane i do Evropy

Témata článku: Xiaomi, Android, Technologie, Smartphony, Sítě 5G, MIUI, Qualcomm, Xiaomi, Mobilní sítě, Měření, Mobilní internet, Infrastruktura, Xiaomi Mi Mix 3, #Xiaomi, Planý slib, Sociální síť, Velký výrobce, První telefon, MOBI, Rozměr, Začátek roku, Síť, Telefon, Mobil, Lin Bin


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení