Umí, co ostatní fitness náramky, ale přidává jednu funkci, která se vám bude líbit. K tomu skvělá cena a výdrž baterie. Čím si Xiaomi kazí skóre?
Xiaomi v červenci vzbudilo pozornost představením fitness náramku Mi Band. Nejatraktivněji vypadala cena: 13 dolarů, tedy něco pod 400 Kč. Ve srovnání se zavedenou konkurencí (alá Fitbit, 2 600 Kč) to je zanedbatelný zlomeček, a tak panovala obava, co bude špatně. Pak se nám Mi Band dostal do rukou a byli jsme příjemně překvapení. Jednak designem, na odiv vystaveným modulem s hliníkovým panelem, skrz něj prosvítajícími diodami a povedl se i základní gumový pásek.
Modul nemusíte nosit zrovna na zápěstí, můžete jej hodit do kapsy, nebo si koupit jiný náramek.
Za druhé – funkce. Nechybí zde nic důležitého, fitness funkce jsou srovnatelné s konkurencí. Ba naopak, je zde něco moc pěkného navíc. Fyzická blízkost náramku odemkne telefon, přibyla tak funkce zabezpečení. Máte na ruce Mi Band? Pak vás odemykání telefonu nebude obtěžovat, naopak kdyby se dovnitř chtěl dostat někdo nepovolaný, bude muset překousnout grafické heslo, nebo PIN. Tenhle originální bonus vám chci ukázat důkladněji, než jen slovním popisem, proto přikládám video.
Řeknu vám, že na takovéhle zabezpečení s nulovou námahou se velmi snadno zvyká. Zdá se vám grafické gesto snadno odkoukatelné? Nastavte si lepší způsob zabezpečení, třeba heslem.
Jak je tahle funkce udělaná? Xiaomi se nepochlubilo, ale myslím, že jde o prosté měření intenzity signálu – schovejte ruku za záda, síla signálu klesá, přibližte náramek zpět k telefonu, signál zesílí. Zní to prostě, ale až budete níže číst o kompatibilitě, dojde vám, že to zřejmě tak jednoduché nebude.
Příjemným překvapením je výdrž na jedno nabití. Tam kde Fitbitu dochází dech po čtyřech dnech, ukazuje aplikace plně nabitého Mi Bandu 47 dní. Test netrval tak dlouho, abych tento údaj mohl ověřit, ale zahraniční recenze potvrzují, že se reálná výdrž blíží výrobcem udávaným 30 dnům, a to je další skvělá zpráva.
Překvapení – skrze kliníková panel prosvítají tři LED. Jak je to možné?
Takhle náramek signalizuje třetiny stanoveného denního cíle (stačí náramek zvednout před oči), nebo vybitou baterii.
Tady máte detail zpod mikroskopu – začínáme se zhasnutou diodou, na prvním snímku v matném povrchu není vidět téměř nic. Na druhém snímku už je rozsvíceno a konečně vidíme mikrodrillem vyfrézovanou mřížku.
LED mohou zářit čtyřmi barvami, což se přepíná v aplikaci.
Špatné zprávy
Dosud to vypadalo na drtivé vítězství čínského nováčka, ale i tady dojde na špatné zprávy. Tak za prvé cena – 13 dolarů je jen pohádka, kterou výrobce vyprávěl na tiskové konferenci a získal díky ní obrovskou publicitu. Za tuhle cenu náramek neseženete ani v domovské Číně. S přibývajícími kilometry a překupníky cena dále roste, u nás seženete Mi Band za 1 299 Kč (v době článku, aktuální cenu vidíte v aktivním banneru níže). A to je oproti prvotnímu příslibu zatraceně hodně. Na druhou stranu, stále jsme na polovině ceny Fitbitu…
A ještě jedna nevýhoda, kterou má mnoho nositelností společnou – k nabití potřebujete speciální kolébku. Když ji zrovna nemáte, máte smůlu.
Druhým zádrhelem jsou vazby na smartphony stejné značky. Ovládací aplikace prochází neustálým vývojem, a tak je možné, že tyto informace za čas nebudou aktuální, ale dnes platí, že fitness data z náramku dostane pouze Android 4.4 (libovolné značky). Zato plnou funkčnost, a tedy i ono odemykání bez hesla umí Mi Band jen ve spolupráci se smartphony Xioami Mi3 a Mi4.
Do nevýhod můžeme zařadit i způsob, jakým s vámi aplikace komunikuje. Jde jen o to vložit uživatelské jméno a heslo, ale takhle vypadá formulář…
Galerie
Ještě několik detailů Mi Bandu. Zapínání pásku je jednoduché a účinné.
Než začnete z náramku tahat data o ušlé vzdálenosti a spálených kaloriích, je nutné aplikaci prozradit několik údajů. Opravdu se totiž počítají jen kroky, zbytek je jen matematika.
Aktualizace firmwaru náramku a nastavení zabezpečení telefonu pomocí přiblížení náramku.
Nevíte jak na věc? Připraveny jsou názorné tutoriály.
Nastavení náramku a budíku.
A konečně fitness funkce. Jednoduchý denní přehled aktivity, když kliknete na jeden ze sloupců, dozvíte se, kolik jste ušli právě v tu kterou hodinu. V tomto konkrétním případě znamená největší slupec cestu pro svačinu, jinak jsem v to dopoledne jen popoběhnul po kanceláři.
Xiaomi Mi Band zapůjčila komunit MIUI CZ&SK, společnost Stark Distribution a CZC.cz, která náramek nabízí za 1 299 Kč.