První Xiaomi Mi Mix bylo zjevení. S minimálními rámečky sice nepřišlo první (Sharp), ale do té doby zaujalo zcela jistě nejvíce. Mělo piezoelektrický reproduktor schovaný pod displejem a čelní kamerku umístěnou vpravo dole. V redakci jsme navíc později zjistili, že marketingoví specialisté si v Xiaomi hráli s Photoshopem a na tiskových snímcích mu rámečky uměle zmenšili.
Druhá generace Xiaomi Mi Mix 2 se z předchozích chyb poučila. Nad displej se vrátil tradiční reproduktor, zvýšila se spolehlivost senzoru přiblížení a přibyly podporované frekvence LTE. Xiaomi navíc představilo i prémiovou variantu. Xiaomi Mi Mix 2 SE (Special Edition) je unikátní svojí keramickou unibody konstrukci a oproti „obyčejné” variantě nabízí 8 GB RAM a 128 GB paměti.
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 75 × 7,7 mm, 187 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 2,5 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Samotná recenze telefonu Xiaomi Mi Mix 2 SE začíná na následujícím listu.
Xiaomi Mi Mix 2 SE zapůjčil k testování oficiální distributor Beryko.cz.
Pokračování 2 / 8
Design
Jakmile dostanete do ruky balení s Xiaomi Mi Mix 2 SE, ihned zjistíte, že je něco trochu jinak. V černém balení se zlatými prvky narazíte nejprve na citát zakladatele Xiaomi, Lei Juna. Pod ní jsou již běžnější součásti (nabíjecí adaptér, USB-C kabel nebo ochranný kryt). Sluchátka chybí.


Rozměry Xiaomi Mi Mix 2 SE jsou 151 × 75 × 7,7 mm a hmotnost činí 187 gramů
Využití ochranného krytu bych však v tomto případě považoval za rouhačství. Podobně jako u prvních generací iPhonů, které po designové stránce patřily na samotný vrchol, by totiž ochranný kryt nebo bumper zakryl jednu z hlavních předností tohoto telefonu - samotný vzhled.


Displej zabírá u Xiaomi Mi Mix 2 SE 80,8 % čelní plochy, což je pouze nepatrně méně než jeho hlavní konkurenti v čele se Samsung Galaxy S8, LG V30 nebo Huawei Mate 10 Pro.
Rámečky kolem displeje byly sice opět pro marketingové účely na tiskových snímcích uměle zmenšeny, avšak stále není na trhu příliš mnoho telefonů, které to umí lépe. Nad displejem oproti předchozí generaci přibyl konvenční reproduktor, což se velmi pozitivně podepsalo na kvalitě hovoru, a i proto je pak horní rámeček o chlup větší než u první verze. Naopak spodní brada je o 12% menší než u první generace.


Keramické tělo se negativně podepisuje na bezpečnosti úchopu. Poměrně výrazně totiž v ruce klouže a na stole je to ještě horší
Senzor přiblížení zůstal skrytý pod displejem, avšak funguje mnohem spolehlivěji (a tedy lépe) než napoprvé. Čelní kamerka však zůstala na spodní bradě vpravo, což bude selfie maniaky přivádět k šílenství. Pod displejem je rovněž notifikační LED dioda.


Hardwarová tlačítka jsou napravo. Je zde vypínací tlačítko a klávesy pro ovládání hlasitosti
Co dělá Mi Mix 2 SE speciálním oproti normální variantě, to jsou boky telefonu. Zatímco u normální verze je boční rámeček hliníkový a až záda jsou keramická, u Mi Mix 2 SE jsou záda i boky telefonu vyrobeny z jednoho kusu keramiky. Celý proces jeho výroby přitom trvá jeden týden, ale výsledek za to stojí.


Hrany na zadní straně jsou ze všech stran zakulacené, čímž pomáhají pohodlnému úchopu
Na spodní hraně hledejte USB-C konektor pro dobíjení či hlasitý reproduktor. Efektním prvkem jsou zde dva přiznané šroubky, které drží keramický obal se zbytkem telefonu. Na horní hraně je pouze druhý z mikrofonů a na levém boku je patrný pouze slot pro 2 nanoSIM karty. Bystřejší pochopili, že to znamená jediné - opět žádný 3,5mm jack. Budiž ale telefonu k dobru, že výrobce přidal do prodejního balení alespoň redukci pro sluchátka s tímto konektorem.


Na zadní straně má jedinečnosti přidat i vygravírovaný text „Mix designed by Xiaomi”
Zadní strana kloubí neopakovatelný lesklý design s jemnými zlatými prvky. V horní části je totiž zlatým kroužkem obklopena jak čočka hlavního fotoaparátu, tak pod ní umístěná čtečka otisků prstů. Vedle fotoaparátu se nachází ještě dvoudiodový LED blesk.


Keramika zajistí neopakovatelné odlesky světla
Celý telefon je na svou konstrukci až překvapivě odolný. Displej chrání tvrzené sklíčko Gorilla Glass 4. generace a keramický kryt je odolný sám o sobě, a to až do té míry, že ani po několika týdnech používání nejeví znaky sebemenšího mechanického poškození. V tomto ohledu Xiaomi zabodovalo.
Pokračování 3 / 8
Displej
Oproti předchozí generaci je Mi Mix 2 určen pro masy, což potvrzuje i 7 milionů prodaných kusů za první víkend. Došlo proto mj. ke snížení velikosti IPS displeje, který má nyní 5,99 palců. Podobně jako u LG V30, tak i zde, jsem vůbec poprvé neměl s touto velikostí problém, což je samozřejmě zásluha minimálních rámečků.


FullHD+ displej se velmi pozitivně projevuje na výdrži telefonu
Xiaomi se i v tomto případě tvrdošíjně drží nižšího rozlišení displeje. Téměř 6palcový displej má totiž rozlišení FullHD+, tedy 2 160 × 1 080 pixelů. To naznačuje, že Xiaomi využilo displej s poměrem stran 18:9. S jemností 402 PPI pak mírně pokulhává za ostatními. Na jeho vlastnostech se to ale podepisuje minimálně.




Co mi u Mi Mix 2 SE chybí, to je zobrazování informací na vypnutém displeji, a nemůžete to nahradit ani notifikační LED dioda
Barevné podání displeje je vyvážené a nabízí věrné zobrazení všech barev. Pokud by vám ale vyvážení z jakýchkoliv důvodů nevyhovovalo, v nastavení si můžete upravit kontrast a barvy. Pozorovací úhly jsou překvapivě horší, když už při naklonění kolem 30 stupňů se barvy začnou ztrácet. Na přímém slunci je pak displej dobře čitelný, avšak na nejlepší ztrácí. Pro pohodlnější čtení v noci si můžete v nastavení aktivovat noční režim, který omezí záření modrého světla.
Pokračování 4 / 8
Hardware
To, že má Xiaomi Mi Mix 2 SE dostatek výkonu poznáte okamžitě. Systém běží jako na drátkách bez jakýchkoliv prodlev. Však k tomu má také ideální předpoklady. Pod keramickým svrškem se skrývá nejvýkonnější osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 835 s čtveřicí Kryo jader s taktem 2,45 GHz a úspornější čtyřkou Kryo jader s frekvencí 1,9 GHz.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 164 972
- 3D: 71 795
- UX: 50 108
- CPU: 32 617
- RAM: 10 452
Upozornění: Před počátkem testování Xiaomi Mi Mix 2 SE změnila společnost AnTuTu metodiku k výpočtu skóre ve svém testu. Výsledky tedy nyní nelze přesně poměřovat s těmi, které byly pořízeny před změnou metodiky.
S 8GB RAM má telefon více operační paměti než počítače mnohých uživatelů. Výše uvedené doplňuje ještě grafický čip Adreno 540. Xiaomi sice tento model nevybavilo slotem pro microSD kartu, avšak nedostatek volného úložiště přesto zřejmě trpět nebudete. Vnitřní paměť totiž činí 128 GB.




Správce telefonu
Slabinou prvního modelu byla nedostatečná podpora pásem LTE. Druhá generace tento nedostatek odstranila, když Mi Mix 2 SE podporuje dokonce 43 různých pásem LTE, což mu zajišťuje světové prvenství a vy tak víte, že k LTE se připojíte všude tam, kde to operátoři umožňují. Pro srovnání Galaxy S8 podporuje 33 pásem LTE. Doma ale raději využijete Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac).


Obsah balení Xiaomi Mi Mix 2 SE
Pokud patříte mezi ty šťastlivce, jejichž banka podporuje platby mobilem, můžete i zde využít NFC čip k platbám skrze Android Pay. Pro párování s chytrým příslušenstvím a pro zasílání menších souborů dobře poslouží Bluetooth 5.0 s A2DP. Pokud máte rádi geocaching nebo prostě jen rádi využíváte navigaci v telefonu, poslouží vám přesná A-GPS s podporou GLONASS. Z obvyklé výbavy chybí pouze FM tuner.



Úložiště je víc než dost
Vylepšená byla také čtečka otisků prstů, která již funguje zcela spolehlivě a okamžitě. Stačí přiložit prst a displej je odemknutý. Horší je to s audio výstupem, zatímco konkurence se pojí s věhlasnými výrobci audio souprav, Mi Mix 2 SE si musí vystačit s jedním hlasitým reproduktorem na spodní bradě, přičemž funkci druhého reproduktoru supluje v určité míře sluchátko. Kvalita audia se lineárně zhoršuje s vyšší hlasitostí, která však ani na nejvyšším stupni není bůhvíjak slyšet.




Spokojený jsem byl i s rychlostí dobíjení. Díky podpoře Quick Charge 3.0 dokáže během 30 minut dobít baterku na 47%. Z 0 na 100 trvá dobití necelou hodinu a půl
Podle papírových parametrů se může zdát, že Mi Mix 2 SE může mít problémy s výdrží. 6palcový displej a baterie s kapacitou 3 400 mAh budil rozpaky i v našich diskuzích pod články. Realita ale předčila naše očekávání a jistě za to může i nižší, přesto zcela dostatečné, FullHD+ rozlišení. Telefon totiž zvládne zcela bez problémů celý pracovní den a večer má většinou ještě 30-40 % baterie. Víkend pak zvládne zcela bez dobití.
Pokračování 5 / 8
Software
Xiaomi dosud svoji grafickou nadstavbu MIUI nedostalo na Android 8.0, a proto se i model Mi Mix 2 SE musí zatím spokojit se starších Androidem 7.1.1 Nougat. Oblíbená nadstavba je zde ve verzi 9.2.3. V rámci našeho testování jsme se s tímto systémem a nadstavbou již mohli setkat u modelu Xiaomi Redmi Note 5A Prime.
Nadstavba MIUI se vyznačuje tím, že neobsahuje hlavní nabídku aplikací, a proto se vše odehrává na pohotovostních plochách. V rámci jejich organizace se proto budou hodit složky pro jednotlivé typy aplikací, na jejichž maximální kapacitu se mi nepodařilo narazit. Dokázal bych si však představit i více, než maximálně 4 sloupce ikon (až 6 řad ikon je akorát).




Funkce Duální aplikace vám umožní využívat ty samé aplikace s různými účty, aniž byste tyto účty museli složitě přepínat
Xiaomi do svých telefonů nepřidává příliš aplikací třetích stran, než je nezbytně nutné. Navíc je tam pouze nutné zlo od Google a dále pak jen kancelářský balík pro tvorbu dokumentů WPS Office. K netradičním aplikacím patří zástupce Fóra MIUI, avšak s ohledem na širokou členskou základu je to pochopitelné.




Funkce Druhý prostor vám umožní nastavit v telefonu druhý, samostatný profil, který je nezávislý na tom úvodním. Hodí se to například pro ty, kdo chtějí striktně oddělovat pracovní a rodinný život
Mezi mé oblíbené aplikace v nadstavbě MIUI patří Skener, který dokáže naskenovat jak QR kódy, tak i vizitky a ve vcelku dobré kvalitě a přesnosti i textové dokumenty. Velmi dobře je zpracována i aplikace Optimalizace, což je jinými slovy správce telefonu. Z jeho prostředí vymažete zbytečně soubory, zvýšíte rychlost telefonu (jakkoli to zde není třeba), upravíte využití baterie, anebo zkontrolujete zabezpečení.




Mou oblíbenou funkci je ukrytí systémových kláves
Nadstavba obsahuje také některé chytré funkce, které můžete aktivovat v nastavení. K dispozici je ovládání pomocí klávesových zkratek a gest, individuální nastavení zvuku pro různá sluchátka nebo využívání zkratek pomocí plovoucího quick ballu. Pokud by pro vás displej by příliš velký, můžete si ho způsobit pro ovládání jednou rukou, na výběr máte hned ze tří úhlopříček (3,5; 4 a 4,5 palce).
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Vytvořit opravdu dobrý fotoaparát v telefonu je kumšt a je potřeba k tomu nabrat zkušenosti. V dosavadních modelech Xiaomi byl fotoaparát vždycky spíše slabinou a vypadá to, že tento trend se zatím měnit nebude. Přitom základ je dobrý. Mi Mix 2 SE využívá 12Mpx snímač Sony IMX386 o velikosti 1/2,9" a fyzickou velikostí pixelu 1,25 µm. Světelnost hlavního fotoaparátu je F2,0. Dále fotoaparát disponuje hybridním fázovým ostřením či 4osou optickou stabilizací obrazu.
Prostředí fotoaparátu je trochu komplikovanější. Dělí se na na sedm základních režimů (krátké video, video, fotografie, zkrášlení, čtverec, panorama a manuální režim). Každý režim má své vlastní nastavení a některé i další funkce. Fotoaparát a čtverec má barvené filtry. Krátké video může být zpomalené či zrychlené.








Více fotografií naleznete na stránce 8
V denních podmínkách je výsledek fotoaparátu jen lehce nadprůměrný. Fotografie mají vyvážené barvy a dostatek kontrastu. Na druhé straně však nejsou dostatečně ostré a zejména na velkým jednobarevných plochách (typicky větve apod.) se jednotlivé detaily slévají. V horších světelných podmínkách není výsledek o mnoho lepší. Opět chybí ostrost a rychle přibývá digitální šum.
Videozáznam lze pořídit s Mi Mix 2 SE nejvýše ve 4K rozlišení (30 fps), dále i ve FullHD (30 fps) či HD kvalitě. Bohužel chybí oblíbená možnost FullHD při 60 fps. Vyhrát si můžete také se zpomaleným, ale i se zrychleným, videem. Kvalita opět na absolutní špičku nestačí, přičemž problémy, které se objevovaly u fotoaparátu, přetrvávají i u videozáznamu.
Ukázka videa (FullHD, 30 fps):
Pokračování 7 / 8
Závěr
Xiaomi Mi Mix 2 SE je po stránce designu a zpracování opravdu jedinečný telefon. Minimální rámečky a keramický odlesk mu dokonale zajišťují pozornost okolí. Výkonu má na rozdávání a předčí jím i konkurenci. Bohužel má i své stinné stránky. Tou hlavní je bezesporu jen mírně nadprůměrný fotoaparát, dále chybí 3,5mm jack a některým nemusí stačit Full HD+ displej.


Společnost Xiaomi navíc svou speciální keramickou edici nacenila na bezmála 19 tisíc korun, což je o 4 tisíce víc než standardní Mi Mix 2. To může být přitom největší problém. Za tyto peníze již očekáváte, že telefon nebude mít žádné byť sebemenší vady, které však Mi Mix 2 SE má. Pokud cena trochu klesne, může se jednat o zajímavou volbu pro ty, co se chtějí odlišit.
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 75 × 7,7 mm, 187 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 2,5 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Hlavní konkurence:
|
 | rozměry a hmotnost: 154 × 75 × 7,9 mm, 178 g displej: 6,0", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2,4 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 75 × 7,3 mm, 158 g displej: 6,0", kapacitní AMOLED, 1 440 × 2 880, 537 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 2,5 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 149 × 68 × 8,0 mm, 155 g displej: 5,8", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 960, 568 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Samsung Exynos 8895 (8× Exynos M2, 2,3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 144 × 71 × 7,7 mm, 174 g displej: 5,8", kapacitní AMOLED, 1 125 × 2 436, 463 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 2 716 mAh procesor: Apple A11 Bionic (6× Monsoon, 2,4 GHz, 10nm) operační systém: Apple iOS 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Xiaomi Mi Mix 2 SE je pro ty, kteří jsou ochotni připlatit si za vybočení z davu. Keramický kryt působí opravdu nevšedně a luxusně. K tomu telefon nabízí obrovský výkon a příjemné prostředí. Hlavní nevýhodou je horší fotoaparát.
Plusy:
- skvěle zpracovaná keramická konstrukce
- odolnost proti mechanickému poškození
- 5,99palcový IPS displej s minimálními rámečky
- velmi rychlá čtečka otisků prstů
- 8 GB RAM a 128GB úložiště
Minusy:
- chybí 3,5mm jack
- jen mírně nadprůměrný fotoaparát
- nemá always-on displej
- o 4 tisíce Kč vyšší cena oproti standardní verzi
Xiaomi Mi Mix 2 SE zapůjčil k testování oficiální distributor Beryko.cz.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně