Xiaomi Mi3: skvěle odladěná exotika [recenze]

Konkurenci přichází zatopit výkonný pětipalec Xiaomi Mi3 s MIUI ROM. Nechybí mu nic, snad jen s výjimkou LTE a oblíbené funkce dualSIM.
Kapitoly článku

MIUI ROM patří mezi nejoblíbenější alternativní ROM, nainstalovat ji dnes můžete do celé řady telefonů. Pokud tak učiníte, dostanete systém s velmi širokou škálou možných nastavení a pravidelnými týdenními aktualizacemi. Ty jsou známkou toho, že komunita na systému neustále pracuje a vylepšuje jej.

Klepněte pro větší obrázek
Xiaomi Mi3 na produktových snímcích

Mnozí výrobci upravují systém Android vlastními grafickými nadstavbami a řešeními. U Xiaomi na to šli trochu jinak – v telefonech nenajdete čistý Android ani upravenou verzi s nějakou grafickou nadstavbou, na jejíž podporu se výrobce mnohdy vykašle už pár měsíců po uvedení novinky na trh, v telefonech Xiaomi najdete MIUI ROM a to rovnou v základním balení. Nic nemusíte instalovat, v zařízení je již od prvního zapnutí. Pokud pak hledáte telefon výkonově orientovaný na úplnou špičku, neměl by vám model MI3 uniknout z hledáčku.

První dojmy:

  • Design podobný Lumiím je atraktivní
  • Pevná konstrukce se ani nehne
  • Nádherný a velmi jemný displej
  • Balení je hodně úsporné, je v něm aspoň nabíječka?
  • MIUI má asi milion různých nastavení

Xiaomi Mi3 16GB
rozměry a hmotnost: 144 × 74 × 8,1 mm, 145 g
displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 441 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, RAM: 2 GB, baterie: 3 050 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 801 (4× Krait 400, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.2 (Jelly Bean)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
35 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Design, konstrukce

Při prvním pohledu na MI3 napadne řadu znalejších jediné slovo. Lumia. Xiaomi opravdu připomíná chytré Lumie, není to ale hloupá kopie a při bližším prozkoumání zjistíte, že se liší (více či méně) téměř v každém drobném detailu. Bez ohledu na případnou inspiraci se MI3 vizuálně liší od mnoha konkurenčních telefonů a neměli byste mít problém tento model najít ani v hromádce mobilů nejrůznějších výrobců.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xiaomi Mi3 s moderními hranatými tvary

Elegantní design je bohužel vykoupen nepatrně horší ergonomií. Zaoblené boky se drží příjemně, regulace hlasitosti společně s hlavním vypínačem na boku jsou přesně tam, kde je intuitivně hledáte, zatím je vše v pořádku. Problém nastane, pokud jste zvyklí držet telefon tak, že se spodním rohem opírá o dlaň. V tomto případě totiž do ní nepříjemně tlačí. Jste-li na toto držení zvyklí, budete se chvilku přeučovat na úchop za kraje (držící rukou telefon obejmete).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stříbrná varianta telefonu mimořádně sluší

Příkladné je provedení tlačítek na pravém boku. Jsou zcela jasně rozlišitelná hmatem a poskytují perfektní zpětnou vazbu s přiměřeným odporem. Horní i spodní strana jsou zcela rovné, vespod najdete jen jemnou mřížku reproduktoru a microUSB konektor. Ten má netradičně obdélníkový výřez (namísto lichoběžníkového), musíte si tak zapamatovat, jak konektor před zasunutím otočit. Na horní stranu zbyl mikrofon, konektor sluchátek a šuplíček.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boční profil připomíná Lumie

K SIM se dostanete pomocí tenkého špendlíku, obdobně jako i iPhonu. Vyskočí šuplíček pro jedinou kartu běžné velikosti miniSIM, místo pro další SIMkartu nebo paměťovku nehledejte. Matná plochá záda hostí pouze čočku fotoaparátu společně s přisvětlovací diodou, logo a několik drobných textových informací vespod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balení je úsporné a ekologické

Telefon je uživatelsky nerozebíratelný, a přestože je z plastu, konstrukce je pevná ani při opravdu silném pokusu o ohnutí se ani nehne. Obavy z případného skřípání, vrzání či jiných akustických projevů nevhodně navržené konstrukce jsou zcela liché. V tenoučké krabičce, která na první pohled pojme sotva telefon, najdete kromě MI3 jenom pár dokumentů, špendlík na otevření prostoru pro SIM, USB kabel a nabíječku.

Displej

Displejová strana vzbuzuje dojem, že by MI3 mohlo být o něco menší, přece jen jsou okraje nad a pod displejem poměrně velké. Tento názor se ale rozplyne ihned po prvním spuštění – v zhruba centimetrovém okraji pod displejem se totiž bíle rozzáří senzorová tlačítka. Jsou tři a zleva se jedná o Menu, Domů a Zpět.

Klepněte pro větší obrázek
Displej je velkou devízou Xiaomi Mi3

Kromě standardního chování tlačítek lze nastavit akci při dlouhém stisku. Na výběr máte ukončení otevřené aplikace, spuštění Správce RAM (a zobrazení naposledy spuštěných aplikací), nebo nemusí dlouhý stisk provést žádnou akci. Zmíněné tři činnosti lze přiřadit všem třem tlačítkům a to třeba všem naprosto stejně. Tlačítka mají syté bílé podsvícení, které neruší. Dobu podsvícení lze nastavit (výběr z šesti hodnot), případně zcela vypnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení dlouhého stisku tlačítek • Nastavení doby podsvícení tlačítek

V prostoru nad displejem se schovávají tradiční komponenty. Najdete zde reproduktor, senzory, čelní kamerku, logo a také notifikační diodu. I její chování lze upravit, můžete ji deaktivovat, případně pokud ji necháte aktivní, můžete si sami zvolit barvu pro notifikace, hovory i zprávy. Ve všech třech případech vybíráte ze sedmi barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení notifikační diody • Nastavení barev diody

Displej patří mezi hlavní lákadla tohoto zařízení. Pětipalcové IPS má full HD rozlišení, velmi široké pozorovací úhly s mírným, sotva znatelným, ztmavnutím při velkém vychýlení ze středové pozice. Barvy jsou jasné, syté, věrné, čitelnost na slunci je bezproblémová i s nastavenou automatikou.

Pokud by vám podání barev nevyhovovalo, můžete ve třech krocích upravit jejich teplotu a ve dvou pak sytost. Jas můžete nastavit manuálně, případně automaticky s tím, že pomocí jezdce určíte, jak moc nebo málo bude svítit (při zachování automatické regulace).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení teploty barev • Nastavení sytosti barev • Úprava automatického jasu

Při používání telefonu reaguje displej okamžitě, přechody a překreslování obrazovek jsou plynulé, zobrazení je díky vysokému rozlišení jemné, zobrazovací jednotce zkrátka není moc co vytknout, snad jen designové provedení. Krycí sklo displeje totiž převyšuje boky telefonu a na horní i spodní straně tvoří část hrany. Při pádu na čelní stranu je tak displej mnohem více náchylný k případnému poškození a Gorilla glass nezachrání všechno.

Témata článku: Xiaomi, , , , , Xiaomi Mi3, Xiaomi Mi3 64GB, Konkurenční telefon, #Xiaomi, Všudypřítomný šum, Zadní snímač, Případ poškození, Velmi povedený displej, Nedostatek místa, Perfektní displej, Exot, Potenciální problém, Stříbrná varianta, Široká škála, Alenka, Displejová strana, Jediné slovo, Bílé podsvícení, Hardwarový parametr, Dostupná aktualizace,