Xiaomi Mi4: lovec, jehož cena roste [recenze]

Čínský dravec opět vystrkuje drápky. Oslní výkonem a potěší vychytaným prostředím. Mírně ho však brzdí cena a nevyzpytatelný fotoaparát.

Čínská společnost Xiaomi přestává být vnímána jako neznámý výrobce z daleké Asie. Její produkty můžete stále častěji vidět v rukou českých uživatelů. Vlajkové lodě této společnosti pak poskytují zcela srovnatelnou výbavu se špičkovými modely věhlasných značek. Mírným nedostatkem však vždy bylo zpracování či samotné řešení jednotlivých telefonů. Zlepšení v tomto směru naznačil již první tablet z firemní dílny, Xiaomi MiPad. Koncem července jsme se pak dočkali nového vrcholného modelu Xiaomi Mi4, který nás zaujal právě také zajímavými prvky zpracování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xiaomi Mi4 se prodává v černé a bílé barvě.

Nemyslím tím samotný vzhled modelu Mi4. Ten jsme již v podobných variacích viděli několikrát předtím. Nekonečný obdiv výkonného ředitele Xiaomi k americkému Applu přímo svádí k přirovnání vzhledu Mi4 k tomu u iPhonu. Daleko nemá ani k Nokii Lumia 930. Svým způsobem se však od nich dost liší. Oba jmenovaní totiž mají rámeček kolem displeje (a iPhone 5/5S i převážnou část zad) z hliníku. Xiaomi však tvrdí, že jejich Mi4 má rámeček z nerezové oceli.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Krabička? Spíš univerzální, než kdo ví jak okázalá...

Po prvních dnech testování:

  • „Na vzhledu se zapracovalo, ale zpracování pokulhává.“
  • „Bojím se, že ta záda se poškrábou už při vytažení z kapsy.“
  • „Zákoutí grafické nadstavby jsou velmi zajímavá.“
  • „Velká baterie neznamená nadprůměrnou výdrž.“
  • „Cena už pomalu přestává být výhodou.“
  • „Fotoaparát je velmi náladový.“

Xiaomi Mi4 16GB
rozměry a hmotnost: 139 × 69 × 8,9 mm, 149 g
displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 441 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, RAM: 3 GB, baterie: 3 080 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 801 (4× Krait 400, 3 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
37 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Ocel místo hliníku

Hned na začátku musíme Xiaomi Mi4 pochválit, že se neúčastní závodů ve zvětšování velikosti. Naopak u dvou ze tří rozměrových parametrů jsme se dočkali nižší hodnoty. Displej však nebyl oproti minulé generaci zvětšen ani o píď. Znovu se proto setkáváme s 5palcovým IPS displejem, jenž využívá fullHD rozlišení (1 920 × 1 080 pixelů, 441 PPI). Jeho barvené podání je na velice dobré. Nemusíte se tudíž bát, že by barvy byly přepálené, či naopak příliš chladné. Sytost a teplotu barev navíc můžete upravit v nastavení. Displej je velmi dobře čitelný i na přímém slunci, avšak na ty úplně nejlepší v téhle disciplíně mírně ztrácí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Displej můžete ovládat také v rukavicích.

Pod zobrazovací plochou je usazena trojice senzorových tlačítek, kterými lze ovládat systém telefonu. Vlevo je to kontextová nabídka, uprostřed domovská klávesa a vpravo zpětné tlačítko. V nastavení si můžete navolit, zda mají být podsvícená či nikoliv (nebo jen na několik sekund). Pod středové tlačítko však byl umístěn ještě jeden prvek. Jedná se o notifikační diodu. Její svítivost je však poměrně nízká, tudíž i když svítí, téměř si ji nevšimnete. Nad displejem najdete senzory přiblížení a světla pro automatickou regulaci jasu displeje. Nechybí zde ani sluchátko a sekundární 8Mpx (!) kamerka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Notifikační dioda je řešená špatně. Její viditelnost a tudíž i užitečnost klesá k nule.

Rámeček telefon je tedy vyroben z nerezové oceli. Z důvodu oddělení antén je na spodní a horní hraně rozdělen celkem čtyřmi plastovými proužky. Krom toho je na horní hraně také 3,5mm konektor pro připojení sluchátek a infraport. Na opačné hraně bude připojovat nabíječku s microUSB koncovkou. 45 vyfrézovaných dírek na téže hraně naznačuje, že se za nimi schovává hlasitý reproduktor. Pravý bok je ve znamení tlačítek pro ovládání hlasitosti a zamykací/vypínacího tlačítka. Konečně na levém boku je v horní části zasunut šuplíček s microSIM kartou. Slotem na microSD kartu Xiaomi Mi4 bohužel nedisponuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kovový rámeček můžeme u nových modelů vídat stále častěji.

Zadní kryt je problematický

Zadní plastový kryt má velmi lesklý povrch, tudíž vypadá elegantně. Velmi rychle se na něm ale objeví mikroškrábance, pokud s ním tedy nebudete zacházet v rukavičkách. V horní polovině se pyšně tyčí 13Mpx hlavní fotoaparát, který má k dispozici také přisvětlovací LED diodu. Nad ním je druhý mikrofon, přičemž ten první se ukrývá v jedné ze zdířek na spodní hraně. Ve spodní části se však objevuje jeden z hlavních nedostatků Mi4. V úrovni loga MI totiž na obou stranách telefon nepříjemně skřípe. Zřejmě je to daň za to, že zadní kryt bude možné vyměnit a nahradit ho například jiným s imitací dřeva. Nic to však nemění na to, že takové vady u čínského telefonu za takové peníze rozhodně nechceme tolerovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vzorování na zadním krytu je téměř nepatrné. Tvoří však zajímavé odlesky.

Jinak však Xiaomi Mi4 působí velmi dobře. V ruce se drží pohodlně, a protože jsou kovové hrany seříznuty, tak ani neřeže do dlaní. 5palcový displej pak lze bez větších problémů ovládat jednou rukou, což je věc, která se u konkurence postupně vytrácí. Výrobce uvádí, že telefon disponuje funkcí, která znemožňuje telefonu nechtěné zapínání v kabelce nebo v kapse u kalhot. Využívá k tomu prý senzor okolního světla. Tato funkce nepochybně funguje, avšak nemám pocit, že by se jiné modely chovali v kapse jinak (hůře).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V oblasti fotoaparátu je telefon nejširší.

O výkon se nebojte

Nejvyšší zástupce největšího prodejce telefonů na čínském trhu samozřejmě nemůže být žádné ořezávátko. K bezproblémovému chodu prostředí proto využívá čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 s taktem 2,5 GHz na každém z jeho jader (Krait 400). Součástí čipsetu, a tedy i výkonností složky, je rovněž graficky akcelerátor Adreno 330. Ani větší počet na pozadí běžící aplikací by telefon neměly nijak zpomalit, protože pro tyto procesy je připravena 3GB RAM paměť. Využít lze reálně zhruba 1,7 GB, jelikož zbytek si zabere systém a grafická nadstavba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V benchmarcích ho překonají jen skutečně prvotřídní modely.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Při prvním spuštění je u 16GB varianty využitelných zhruba 13 GB.

Témata článku: Xiaomi, , , , , Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), LG G3, LG G3 32GB, Nokia Lumia 930, Sony Xperia Z2, Xiaomi Mi4, Xiaomi Mi4 64GB, Cenový srovnávač, Druhý režim, Emailový klient, Závěrečné hodnocení, Nejvyšší zástupce, #love, Český uživatel,