Xiaomi MiBand 1S: podruhé a stále skvěle [recenze]

Otestovali jsme jednoduchý fitness náramek od Xiaomi, který se nově naučil měřit srdeční tep. Hodnoty používá pro i zpřesněné měření spánku.

První MiBand (recenze) na mobilním trhu způsobil malou revoluci. Ne, že by exceloval funkcemi, ale stlačil cenu nebývale nízko. Nyní si „čínský dravec“ připravil nástupce. MiBand 1S sice vypadá úplně stejně, ovšem najdete v něm navíc měřič srdečního tepu. 

Poklad v kartónové krabičce

Xiaomi si navzdory mobilní konkurence příliš nepotrpí na barvami překypující krabice a MiBand 1S je na tom stejně. Příslušenství dorazilo v běžně vyhlížející čtvercové krabičce z recyklovaného papíru, kterou zdobí jen „váhavé“ logo Xiaomi. Uvnitř najdeme náramek, hlavní modul, napájecí kabel a základní uživatelskou příručku. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní balení MiBand 1S, ze které po rozbalení vykukuje elegantní hlavní modul s mikrodrillem vyvrtanými průhledy pro diody.

Silikonový náramek slouží k uchycení samotného modulu do připraveného otvoru, jeho připnutí ale není úplně bezpečné. Pokud s náramkem někde zavadíte, můžete se stát, že se rozepne. Často se tak děje např. v noci při měření spánku, pokud se v posteli nešetrně otočíte. Jinak ale náramek působí spíše nenásilným dojmem, je lehkým a kompaktním doplňkem (váha 5,5 gramů), který není tak výrazný, jako různé chytré hodinky. Vizuálně tedy neruší, ovšem stejně tak ani nepřináší punc luxusu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Náramek s hlavním modulem - samostatně a v jednom celku

Co se týká zpracování, je náramek vyroben z termoplastického materiálu, je odolný vůči UV záření, hypoalergení a antibakteriální. To jsou informace, které vyčtete z tiskové zprávy, na jejich ověření bychom potřebovali chemickou laboratoř. V praxi je náramek příjemný na dotek, zápěstí se pod ním výrazně nepotí, po chvilce nošení na něj téměř zapomenete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zacvaknout a je to. Řemínek ale nemá žádné dodatečné jištění, takže pokud s ním někde nešikovně zavadíte, může se vysvléknout a spadnout ze zápěstí

Oddělení řemínku a hlavního modulu má všehovšudy dva důvody. Zaprvé můžete k modulu dokoupit různobarevné pásky, zadruhé je potřeba zpřístupnit dva zlaté piny, které slouží dobíjení pomocí redukce na plnohodnotné USB. Nabíjení 45mAh akumulátoru se protáhne na až tři hodiny. Navíc nepočítejte s tím, že byste modul připojili k počítači. Veškerá komunikace probíhá přes Bluetooth 4.0 a  přes správcovskou aplikaci Mi Fit (ale zkusit můžete i povedenou alternativu z české dílny).

Kovový modul změří i tep

Samotný modul je plastový, zdobí a chrání jej kovová vrstva. Pod ní jsou skryty tři bílé LED diody, které mohou upozorňovat na notifikace v telefonu (první model MiBandu měl barevné diody a pohatší možnosti notifikací), stavy náramku nebo o plnění vytyčeného denního cíle v počtu kroků. Pokud si náramek přitáhnete před obličej jako když se díváte na náramkové hodinky, dozvíte se podle rozsvícených diod, jak moc jste daleko od vytyčeného plánu. Pokud svítí jen jedna, máte co dohánět, pokud již tři, máte pro dnešek vystaráno.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Největší změna? Rozhodně měřič srdečního tepu na vnitřní straně modulu

Toto gesto však funguje jen tehdy, když máte alespoň chvíli ruku spuštěnou v klidu podél těla. Zjištění vašeho stavu za chůze tak bylo vcelku problematické. Součástí modulu je i vibrační motorek, který může pomoci s upozorněním na notifikace, v rámci úspory baterie ale můžete vibrace deaktivovat. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabíjení probíhá stejně jako u první generace, zlaté kontakty musíte nacvaknout do kolébky

Na spodní části modulu je novinkou měříc srdečního tepu PPG, jedná se tedy o stejný typ používaný ve smartphonech a je charakterizován zeleným světlem. Tep se změřít pouze na vyžádání, občas si sice všimnete, že náramek ze spodní strany svítí, tato měření jsou ale určena pro účely náramku, zejména pro zpřesnění naměřených hodnot během spánku.

Připojí se k Androidu i iOS

Protože náramek sám od sebe mnoho neumí, musíme se k jeho statistikám propracovat přes aplikaci Mi Fit. Ta je dostupná pro Android (4.4+) i Apple iOS, díky popularitě MiBand připojíte i k Windows Phonu. Jen se nejedná o oficiální aplikaci, takže ne vždy musí vše fungovat na sto procent. Znovu také připomínám MiBand Tools, alternativní aplikaci pro Android.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samotná podpůrná aplikace je v angličtině, z oficiálních aplikačních zdrojů češtinu nečekejte. Pro Android je však k dispozici i počeštěná verze aplikace, kterou musíte stáhnout zde, nahrát do telefonu a před instalací v nastavení povolit volbu „Neznámé zdroje“. Do aplikaceje třeba se přihlásit pod Mi účtem s vašimi základními atributy, který si můžete pohodlně vytvořit v prohlížeči. Náramek musíte následně připojit k telefonu a hlavně jej musí rozpoznat i aplikace Mi Band.

Připojení není úplně snadnou záležitostí a pokud budete mít smůlu, budete muset spojení opakovat znovu a znovu, až se chytí. Samotná aplikace je ale pouze základní, pokud vás zajímají detailní statistiky a informace, musíme vás zklamat. Mimo denního náhledu máte sice týdenní i měsíční, detailně se ale na jeden den v historii zpětně podívat nelze. Aplikace pouze data zaznamenává do souhrnného hlášení synchronizovaného s cloudem.

A protože k aplikaci neexistuje webové rozhraní, musíte ji pro rozšíření funkčnosti nebo pro další využití dat propojit s aplikací Google Fit (Android) nebo Zdraví (iOS).

Tep, kroky, spánek a budíky

Hlavní změnou oproti MiBand první generace je měřič srdečního tepu, samotné měření spustíte přes mobilní aplikaci. Protože se jedná pouze o informativní měřidlo, je třeba počítat s odchylkou pěti procent. Rozdíl tepu v klidu a zátěži, ráno a večer je znatelný, takže pro základní informace o zdravotním stavu a kondici toto měření postačí. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zobrazení kroků jednoduše a s historií. Náhled, jak si vedete v rámci aktuálního dne doplňují týdenní a měsíční souhrny

Hlavní využitelností náramku je však počítání kroků a s ním spojené funkce, tedy celková ušlá vzdálenost, celková uběhnutá vzdálenost, spálené kalorie a denní cíl kroků. Hodnoty jsou zanášeny do grafu, ve kterém vidíte, ve kterých dnech jste byli aktivní, a ve kterých méně.

Naměřené hodnoty se mi někdy zdály poněkud divoké a občas jsem náramek přistihnul, že „měří běh“, i když jsem si ve skutečnosti jen čistil zuby. Když ale nebudete bazírovat na absolutních číslech a počet kroků vezmete spíše jako abstraktní hodnotu pro srovnání aktivity v jednotlivých dnech, poslouží MiBand skvěle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Podobné je to i s monitoringem spánku. Dozvíte se, jak jste spali uplynulou noc či jak spíte v průběhu celého měsíce. Pro někoho to mohou být zajímavé statistiky, zvláště když se probouzíte unavení a dozvíte se, že dlouhý hluboký spánek v noci ne a ne přijít

Třetí hlavní funkcí je měření kvality spánku, které je odvislé od toho, jak moc se v noci hýbete. Náramek monitoruje hluboký a lehký spánek (k rozpoznání rozdílu pomůže i měřič tepové frekvence), celkový čas strávený v posteli a přesný čas, kdy jste usnuli, a kdy jste se vzbudili. MiBand 1S nabídne i doplňkový vibrační budík, ale na to, že vás stoprocentně vzbudí z tvrdého spánku bychom moc nevsázeli. Minimálně mě nepřesvědčil.

Klepněte pro větší obrázek
Kontextová nabídka, ze které si můžete zapnout vibrační buzení nebo změřit srdeční tep

Náramek může také upozornit na notifikace aplikací, bohužel si můžete vybrat maximálně tři, což je málo. V mobilní aplikaci si dále můžete nastavit, jak dlouho vás má náramek upozorňovat na příchozí hovory nebo lze rovnou náramek „prozvonit“. Pokud vám ale náramek ve spánku „šikovně“ sklouzne  a zapře se o pásek, nebudete vibrace modulu umístěného „ve vzduchu“ vůbec registrovat.

Závěrem

Xiaomi MiBand 1S se ukázal jako užitečný fitness tracker, byť nepřinesl mnoho nového. Potěšitelným přídavkem je měření srdečního tepu, i nadále jsme spokojeni s výdrží, která se díky chybějícímu displeji přibližuje k jednomu měsíci na jedno nabití. O tom se fitness náramkům s displejem zatím může jen zdát. Pochopitelně hodně záleží, jak často používáte optický měřič tepu...

Klepněte pro větší obrázek
První generaci náramku MiBand si můžete pořídit i dnes. Pokud oželíte měření srdečního tepu, vyjde vás fitness náramek lehce nad pětistovku

Navzdory některým jiným výrobcům se Xiaomi nebojí a svůj náramek nechá připojit k Androidu i Apple iOS. Po krátké době nošení na náramek zapomenete, a pokud byste se s ním dostali do kontaktu s vodou, díky odolnostní normě IP67 by měl přežít bez úhony. Většinu, v recenzi zmiňovaných, nedostatků však s přehledem eliminuje koncová cena, která se na českém trhu pohybuje okolo 800 Kč. My máme Xiaomi MiBand 1S půjčený od čínského e-shopu Geekbuying.com, který jej nabízí za lákavých 494 Kč (a v tomto případě by měla být cena konečná a bez dalších příplatků).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sice nemají měřič srdečního tepu, vydrží zhruba týden, i tak ale mohou být vhodnou alternativou. Mezi výhody Jawbone UP24 a Sony SmartBand SWR 10 patří zejména propracovanější aplikace a detailnější statistiky. Model od Sony má navíc NFC párování a žádná omezení na notifikace aplikací
Diskuze (24) Další článek: Sensus je fantastická chytrá kytara. Co umí?

Témata článku: Xiaomi, iPhone, Android, Windows, Xiaomi, Nositelnosti, Největší změna, Kontextová nabídka, Informativní měřidlo, Stejný typ, Ušlá vzdálenost, UV záření, Uběhnutá vzdálenost, Podpůrná aplikace, Napájecí kabel, Měření kvality, Vibrační budík, #Xiaomi, Smart Band, Zpřesnění, Čínský dravec, PPG, Denní cíl, Atribut, Zdravotní stav, Mobilní telefony Xiaomi na Heureka.cz