Xiaomi MiNote Pro: nedokonalý übertelefon [recenze]

Xiaomi přichází s vybavenější verzí Notu. Perfektní parametry ale nemusí automaticky znamenat úspěch.
Kapitoly článku

Xiaomi Note Pro představuje silnější konfiguraci již testovaného Notu, od něhož se odlišuje jen v drobnostech. Naprostá většina informací platících pro Note platí i pro Note Pro. Tento test berte spíše jako vypíchnutí odlišností a potvrzení toho, co již v recenzi Notu zaznělo a při testování Notu Pro se jen potvrdilo.

První dojmy

  • Bílozlatá barevná kombinace je naživo hodně líbivá
  • Telefon si poradí snad se vším – není toho výkonu až zbytečně moc?
  • Snapdragon 810 by mohl znamenat problémy s přehříváním
  • MIUI se svými vychytávkami je vysoce návykové

Xiaomi Mi Note Pro
rozměry a hmotnost: 155 × 78 × 7,0 mm, 161 g
displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 440 × 2 560, 515 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.1, GPS
paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 010 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 810 (8× Cortex-A57, 2 GHz, 20nm)
operační systém: Google Android 5 (Lollipop)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
41 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Design, konstrukce

Zvenčí poznáte vybavenější model Pro od „obyčejného“ Notu jenom podle barev. Zatímco Note můžete mít v černé, růžové a dvou variantách bílé (se zády bílými nebo bambusovými, pokaždé však lemované šedým kovem), Note Pro je k dispozici jen v bílé variantě s kovovými prvky ve zlaté.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Velký displej a designově povedená bílozlatá kombinace se schovávají v netradičně černé krabičce

I když je pro vás černá varianta zcela automaticky jedinou možnou volbou bez ohledu na to, o jaký telefon, tablet či notebook jde, možná budete překvapeni, jak dobře Note v bílozlaté vypadá naživo. Tato barevná kombinace má něco do sebe, obzvlášť když se jedná o kombinaci kovu a skla. Obliba stejné barevné varianty u iPhonů mluví za sebe.

Konstrukčně je Note Pro zcela shodný s Notem. Přední i zadní stranu kryje sklo Gorilla Glass 3, které se k okrajům lehce zaobluje. Na přední straně méně, na zadní poměrně hodně, což vytváří zajímavý optický efekt velmi tenkého těla při pohledu na uzoučký kovový lem na bocích.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zaoblení zadní strany • Pravý bok s tlačítky • Levý bok s šuplíčkem pro dvojici SIM

Kombinace kovu a skla na jedné straně dodává u některých uživatelů pocit luxusu, jedná se ale o dvousečnou zbraň. Oba materiály jsou studené – teď v letních měsících může být kontakt s telefonem příjemný, v zimě možná už tak nadšení nebudete. Že jsou lesklé plochy magnetem na otisky prstů už snad ani netřeba dodávat.

Stejně jako u méně vybaveného modelu je i jeho našlapanější sourozenec nebezpečně kluzký. Jakmile neleží na vodorovné ploše, okamžitě se dává do pohybu. Při úchopu v ruce tímto neduhem netrpí, zejména ve větších dlaních je držení jisté, telefon nemá sklony vyklouznout a vydat se na nedobrovolnou cestu k zemi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Chladný kov a sklo i na zádech, kvůli kterému telefon po nerových površích rád cestuje

Na rozdíl od Notu nepůsobí tenké předěly v kovovém rámečku na horní a dolní straně tak rušivě. Zatímco u něj trvalo notnou chvíli si na ně zvyknout a neděsit se, že se jedná o vrypy, u bílých předělů ve zlatém rámečku Notu Pro nemá mozek tendenci vyhodnocovat je jako následek pádu či nárazu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spodní htrana s hlasitým reproduktorem a microUSB • Horní hrana s konektorem sluchátek

Note Pro je v kontextu svých rozměrů pocitově příjemně lehký. Tento dojem je umocněn použitými materiály, které přeci jenom působí těžším dojmem než třeba plast. Lehce přes 160 gramů není zrovna peříčko, telefon však rozhodně nepůsobí jako těžký.

Rozložení jednotlivých prvků na obvodu těla je identické jako u Notu. Zamrzí i stejně strohý obsah krabičky omezující se pouze na nabíječku, kabel, několik dokumentů a nástroj na vysunutí šuplíčku pro dvojici SIM (micro a nano). U prémiového modelu by neškodila alespoň sluchátka.

Displej

Displej představuje první z mála odlišností mezi Notem a Notem Pro. Rozměrově je stejný, narostlo jenom z rozlišení z 1 920 × 1 080 na 2 560 × 1 440. Čistou matematikou je to nárůst o 77 procent na stejné ploše, jinak též posun od více než postačující jemnosti 386 PPI na 515 PPI.

Superjemný displej jistě najde svoje obhájce – všechno na displeji může být vykresleno jemněji, detailněji, zůstává však otázkou, jestli to uživatel opravdu pozná a dokáže ocenit, nebo je to jenom placebo efekt. A hlavně ať už je výsledný efekt jakýkoliv, jestli stojí za to, že telefon musí obhospodařit na displeji o tři čtvrtiny počtu bodů více (ve srovnání s Notem), což stojí nějaký výkon a tím pádem i energii.

Odhlédneme-li od těchto úvah, na displej je radost se dívat. Široké pozorovací úhly, dobrá čitelnost na slunci i pěkné barevné podání vás nezklamou. Stejně jako u řady jiných modelů Xiaomi, i zde lze upravit teplotu barev a kontrast displeje, využít režim pro ovládání jednou rukou, nastavit chování senzorových tlačítek pod displejem i notifikační diody.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Senzorová tlačítka pod displejem • Přestože velký, stále ještě telefon

Témata článku: Xiaomi, , , , , , Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Poloviční jas, Čistý systém, Běžná výdrž, Obchod Play, X Note, Luxusní vzhled, Největší průšvih, Nejvýkonnější Snapdragon, #Xiaomi, Zásadní negativum, Nepotřebný soubor, Noty, Min, Super displej, Potenciální zákazník, Běžné využívání, Pro +,