Xiaomi otevřelo novou autonomní továrnu na výrobu mobilů. Funguje 24 hodin denně a nepracují v ní žádní lidé

Čínský výrobce elektroniky Xiaomi ukázal svou plně automatizovanou chytrou továrnu. Nová továrna funguje v nepřetržitém provozu a bez jakýchkoli zaměstnanců na výrobních linkách. Dokáže nejen vyrobit 10 milionů telefonů ročně, ale také sama zjistit a opravit případné výrobní chyby a zároveň optimalizovat celý výrobní proces, aby byl co nejefektivnější. Podrobnosti přináší magazín NewsBytes.

Zakladatel a generální ředitel Xiaomi Lei Jun uvedl, že zařízení s rozlohou bezmála 80 tisíc metrů čtverečních, nacházející se v okrese Changpeng na severovýchodním okraji Pekingu, navazuje na experimentální továrnu postavenou v roce 2019. Ta vyráběla přibližně milion telefonů ročně a zvládla například obstarat celou produkci ohebného telefonu Xiaomi Mix Fold​.

Plně autonomní továrna

Díky této inovaci je výroba telefonů rychlejší a efektivnější, což může snížit výrobní náklady a zvýšit dostupnost produktů pro zákazníky. Na druhou stranu taková úroveň automatizace může znamenat méně pracovních příležitostí pro lidi, kteří by jinak tyto výrobky montovali. Xiaomi však tvrdí, že technologie vytváří nové pracovní příležitosti v oblasti vývoje, údržby a programování robotů.

Nová továrna je určena pro výrobu telefonů ve velkém objemu. Má 11 samostatných výrobních linek, což umožňuje paralelní výrobu více zařízení najednou. Díky automatizaci může fungovat nepřetržitě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, takže výroba může běžet i během nocí a víkendů, což zvyšuje celkovou produkci.

I když je samotná výroba plně automatizovaná, stále je potřeba určité lidské přítomnosti pro monitorování a řízení celého procesu. Proto je v objektu místnost, označovaná jako „Válečný pokoj“ („War Room“), kde zaměstnanci sledují výrobu prostřednictvím systému Xiaomi Hyper IMP. Tento systém umožňuje dohled nad celým výrobním procesem a rychlou reakci na jakékoliv problémy.

Stará se o sebe sama

Továrny s nepřetržitým provozem určitě nejsou žádnou novinkou. Ta od Xiaomi se však odlišuje tím, že snižuje potřebu lidských pracovníků mimo jiné i díky využívání umělé inteligence k identifikaci a řešení jakýchkoli problémů, které se mohou během výroby objevit.

Systém IMP (Intelligent Manufacturing Platform) je schopen zlepšovat procesní toky, dělat rozhodnutí a vykonávat příkazy. Dokáže také realizovat digitální řízení celého procesu od nákupu surovin a komponent až po finální expedici hotových produktů. To vše z něj dělá továrnu, která se dokáže sama „vyvíjet“.

Roboti nahrazují dělníky v továrnách již několik desetiletí. Jeden z největších škrtů proběhl v roce 2016, kdy firma Foxconn snížila počet svých zaměstnanců o 60 000, když je vyměnila za stroje, které pracují 24 hodin denně. Chytrá továrna Xiaomi dovádí automatizaci do extrému tím, že potenciálně nahradí i ty, kteří diagnostikují nebo odstraňují problémy ve výrobě a pomáhají optimalizovat procesy.

Diskuze (23) Další článek: 8 GB a neomezené datování o víkendech. Nový akční tarif T-Mobilu můžete mít v červenci se slevou

Témata článku: , , , Pracovní příležitost, Výrobní linka, Továrna, Automatizace, Telefon, Peking, Nepřetržitý provoz, Xiaomi Lei Jun, Xiaomi Mix Fold, Proces, Výroba,