Xiaomi patří v našich končinách dlouhodobě mezi oblíbené značky zejména díky řadě Redmi, která dokázala již před lety nabídnout zajímavý výčet funkcí za přijatelnou cenu. V celé řadě by se dalo najít hned několik zástupců, které neměly na trhu srovnatelnou konkurenci. A testovaný model má dobře vykročeno se k nim minimálně přiblížit.
Xiaomi Redmi Note 5A Prime je vybavenějším sourozencem modelu Redmi Note 5A. Za nikterak vysoký příplatek dostanete více výkonu, paměti, větší úložiště, čtečku otisků prstů a lepší čelní kamerku. Výsledkem je povedený telefon, který aniž by vás finančně zruinoval, si hravě poradí s naprostou většinou běžné denní agendy.
|
 | rozměry a hmotnost: 153 × 76 × 7,7 mm, 153 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 267 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 080 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 435 (8× Cortex-A53, 1,4 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Samotná recenze začíná na následujícím listu.
Xiaomi Redmi Note 5A Prime zapůjčil k testování obchod Beryko.cz.
Pokračování 2 / 8
Design
V některých materiálech možná narazíte na zmínku, že Note 5A Prime má kovové tělo. Minimálně na povrchu tomu tak není, matný plast najdete na bocích i zádech telefonu. Bez ohledu na to, zda vnitřní konstrukce je nebo není kovová, je telefon pevný, nevrže, a aby se vůbec pohnul, musíte jej zkusit ohnout nebo zkroutit opravdu velkou silou, která je na míle vzdálená běžnému používání.


Telefon je pevný, kromě provedení šuplíčku na karty snese srovnání i s dražšími modely
Hrany telefonu jsou zaoblené, nikde nenajdete místo, které by tlačilo nebo nepříjemně řezalo při uchopení. Jediným místem, které by mohlo být zpracované o trošku lépe, je šuplíček na karty na levém boku. Zasahuje totiž částečně do designového prolisu kolem celého těla a provedení nevypadá tak elegantně jako v případě kovových konkurentů.


Xiaomi dobře padne do ruky, nemá sklony vyklouznout
Jakmile ale šuplíček vyjmete, výše uvedené mu hned odpustíte. Jako jeden z mála totiž pojme trojici karet, takže se nemusíte rozhodovat, zda osadíte sekundární SIM nebo paměťovku. SIM karty jsou obě ve velikosti nano.



Šuplíček na tři karty nevidíme u telefonů často
Protilehlá strana hostí tlačítka se zřetelným hmatovým odlišením (u telefonů s kovovým provedením bývá jasnější). Mohla by klást nepatrně větší odpor, poskytují ale zcela jasnou zpětnou vazbu a ani proti umístění blíže ke středu těla nelze mít připomínky. Horní strana hostí kromě konektoru sluchátek i infraport, s kterým může telefon nahradit dálkové ovládání například televize.



Infraport a čtečka otisků prstů vyvažují obstarožní microUSB
Dvojité perforování na spodní straně skrývá reproduktor bohužel jen v jedné polovině, druhá kryje mikrofon. Mezi nimi najdete starší konektor microUSB, čtečka otisků prstů pak sídlí na zádech zařízení společně s fotoaparátem a přisvětlovací diodou. V balení najdete pouze nejnutnější příslušenství v podobě USB kabelu a nabíječky s výstupem 2 A.


Krabička pouze s nejnutnějším příslušenstvím
Pokračování 3 / 8
Displej
Displejovou stranu kryje sklo s 2,5D efektem. Samotný displej pak na 5,5“ úhlopříčce nabídne rozlišení pouze HD. V praxi ale tato úspora nijak výrazně neubírá uživatelskému komfortu. IPS panel má široké pozorovací úhly, pěkné syté barvy a dostatečný jas.


Note 5A Prime trpí stejným problémem jako řada jiných telefonů Xiaomi,
senzorová tlačítka pod displejem postrádají podsvícení
U zobrazení displeje můžete upravit teplotu barev (výběr ze tří přednastavených variant), využít filtr modrého světla, upravit kontrast, displej lze zapnout dvojitým poklepáním, případně kromě hlavního vypínače i regulátorem hlasitosti. Jeho dvojitým stisknutím pak můžete přímo aktivovat fotoaparát.




Teplota barev a nastavení kontrastu • Filtr modrého světla
Probouzení poklepáním • Další funkce regulátoru hlasitosti
Nad displejem najdete kromě reproduktoru, čelní kamerky a senzorů i notifikační diodu. Její činnost aktivujete samostatně pro indikaci napájení a oznámení, široké možnosti přizpůsobení, které telefony Xiaomi u diody dříve nabízely, bohužel chybí. Přejetím přes tlačítka lze zmenšit zobrazení na velikost 3,5, 4,0 nebo 4,5“ displeje




Notifikační dioda • Změna velikosti zobrazení
Klávesové zkratky a gesta • Kombinace zkratek
Senzorová tlačítka pod displejem s sebou nesou neduh mnoha starších telefonů Xiaomi a tím je absence podsvícení. Zleva jsou to Poslední spuštěné aplikace, Domů a Zpět. Na rozložení i fyzické umístění si rychle zvyknete, chybějící podsvícení není v praxi až tak velký problém, jak by se mohlo na první pohled zdát. Funkci levého tlačítka můžete změnit na zobrazení nabídky (Menu), pro vybrané aplikace lze činnost tlačítek deaktivovat a pro dlouhé stisknutí každého z tlačítek (případně ještě kombinaci s hlavním vypínačem) je připraveno hned několik rychlých akcí.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Osmijádrový Qualcomm Snapdragon 435 pracuje na 1,4 GHz a společnost mu dělají hned 3GB RAM, z nichž je uživateli dostupných 1,7. Velkoryse je koncipováno i vnitřní 32GB úložiště, které uživateli po prvním spuštění nabídne necelých 24 GB. Po prvotní aktualizaci systému a všech aplikací klesla tato hodnota o necelé 2 GB.



Dostupná paměť RAM • Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Výkonově sice Xiaomi není žádným přeborníkem, hodně ale profituje z odladěného systému a hlavně použitého displeje. Díky HD rozlišení obhospodařuje telefon na pixely mnohem menší plochu a v praxi je to znát. I se slabším procesorem spustíte na Notu náročné hry. Abyste je mohli hrát v rozumné plynulosti, budete se muset uskromnit v detailech, vybranou hru si ale zahrajete. Telefon není určen primárně pro hráče, s občasným hraním i náročných titulů se ale zvládne popasovat dobře.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 44 196
- 3D: 8 754
- UX: 15 528
- CPU: 14 780
- RAM: 5 134
Na krabičce najdete vedle dlouhého názvu i označení Global, nemusíte se tedy obávat výpadků LTE v některých oblastech kvůli chybějící podpoře určitých, u nás používaných pásem. Zamrzí absence NFC a 5GHz Wi-Fi, počítat můžete s USB OTG a ne zcela běžným infraportem.



LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Čtečka otisků prstů na zádech telefonu si zapamatuje maximálně pět otisků a kromě zamknutí telefonu ji lze využít už jen k zamčení vybraných aplikací. Xiaomi bohužel neumí využít čtečku v roli touchpadu k dalšímu ovládání pomocí gest (přejetí, poklepání), samotná čtečka ale pracuje výborně. Je rychlá a případy, kdy uložený prst nepozná, jsou vzácné. Mohla by být o něco víc zapuštěná, aby se dala snadněji nahmatat, to je ale v kontextu jejího fungování nepatrný detail.




Čtečka otisků prstů
Baterie s kapacitou 3 080 mAh zvládne s běžným provozem pohánět telefon dva dny. Na třídenní výdrž se dostanete s úspornými opatřeními, která vás již budou omezovat, v případě velmi intenzivního využívání můžete s přehledem počítat s celodenním nasazením bez nutnosti použít nabíječku.
AnTuTu Battery Test:
Pokračování 5 / 8
Software
Nad Androidem 7.1.2 pracuje MIUI 9.1.2. Tato verze se do zařízení dostala až v rámci aktualizace, po vybalení telefonu v něm čekalo MIUI 8.5.2. Systém reaguje svižně, nezasekává se, v praxi vás ani nenapadne, že by telefonu scházel výkon. S použitým procesorem byla volba HD displeje a 3 GB RAM velmi prozíravá.




Informace o systému • Plocha • Nastavení plochy • Přechody
Veškeré aplikace jsou vyskládány přímo na plochách, které můžete dle libosti přidávat. Na každé ale musí být aspoň jedna ikona nebo widget, prázdné plochy automaticky zmizí. Hlavní plochu si můžete určit, ve výchozím nastavení je to ta nejvíce vlevo. Oznamovací panel nese 11 přepínačů, 4 se zobrazují přímo, další opětovným stažením panelu. Vybíráte je z 19 dostupných, lze měnit pořadí, počet je však pevně daný na 11.




Oznamovací panel • Přepínače • Telefon • Zprávy
V telefonu nenajdete žádné předinstalované aplikace třetích stran. Kromě obvyklé sestavy aplikací od Googlu jsou tu už jen aplikace od Xiaomi, jako jsou správce souborů, poznámky, záznamník, skener kódů, kompas, ale i prohlížeč nebo hudební přehrávač. Jako u jiných telefonů Xiaomi je aplikační výběr zvolen tak, abyste jej mohli co nejdříve používat a nemuseli základní aplikace, jako je třeba správce souborů, hledat na Google Play.




Správce souborů • Poznámky • Kompas • Hudební přehrávač
Kromě poměrně širokých možností přizpůsobení můžete upravit i vizuální podobu prostředí pomocí témat. Ne zcela běžný je přítomnost FM rádia a díky přítomnosti infraportu máte k dispozici i odpovídající aplikaci, ve které vytvoříte dálkový ovladač k televizi nebo domácímu stereu. Nechybí ani aplikace Optimalizace, ve které můžete vyčistit systém, spravovat využívání mobilního připojení nebo nastavit blokování vybraných čísel.




Témata • FM rádio • Dálkový ovladač • Optimalizace
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
V prostředí fotoaparátu nastavujete přímo blesk, HDR, volíte barevné podání a vybíráte z přednastavených režimů. Vše ostatní změníte v nastavení, které mění svou strukturu podle aktuálně zvoleného snímání (foto/video). Mezi focením a natáčením je potřeba se přepnout pomocí odpovídající ikony.


Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
Třináctimegapixelové snímky jsou vcelku ostré a nejsou na tom špatně ani s prokreslením detailů. Zejména za horších světelných podmínek je na fotkách přítomný poměrně výrazný šum a nevyhýbají se jim ani přepaly. Barevné podání odpovídá skutečnosti. Za slunného letního dne bude Xiaomi podávat mnohem lepší výsledky než v zataženém lednovém počasí.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na následujícím listu
Video ve full HD překvapivě za fotkami výrazně nezaostává. Mohlo by být ostřejší a s více detaily, možná i barvy by mohly být o něco živější, od statických snímků se ale tolik neliší. Při natáčení je třeba důkladně vyzkoušet správný úchop, abyste si nezakrývali mikrofon a výsledné video nebylo tak tiché.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Pokračování 7 / 8
Závěr
Xiaomi Redmi Note 5A Prime pořídíte za tři a půl tisíce korun. A za svoje peníze dostanete velmi schopné zařízení. Telefon není žádným výkonnostním přeborníkem, běžnou práci ale zvládne bez náznaku zadýchání a funkčně toho nabízí poměrně hodně.

I levný telefon, na kterém se v řadě ohledů šetřilo, může fungovat dobře
Telefon cílí na uživatele, kteří hledají spíše levnější zařízení, které ale nebude parametrově a funkčně oholené na kost. Xiaomi boduje 3 GB RAM a 32GB úložištěm, které společně s HD displejem dobře vyvažují spíše slabší procesor. Nižšího rozlišení displeje si v praxi možná ani nevšimnete, určitě ale oceníte trojici slotů na karty a povedenou čtečku otisků prstů.
Redmi Note 5A Prime ukazuje, že levný rozhodně neznamená špatný a že úsporná opatření se nemusí nezbytně promítnout do celkového vnímání výsledku. Jestliže hledáte telefon s větší úhlopříčkou (kolem 5,5“), Xiaomi v dané cenové hladině má co nabídnout.
|
 | rozměry a hmotnost: 153 × 76 × 7,7 mm, 153 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 267 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 080 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 435 (8× Cortex-A53, 1,4 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 77 × 7,6 mm, 164 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 267 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Mediatek MT6750 (8× Cortex-A53, 1,5 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 6 (Marshmallow) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 73 × 8,2 mm, 162 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 655 (8× Cortex-A53, 2,1 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 6 (Marshmallow) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Xiaomi Redmi Note 5A Prime nabídne za přijatelnou cenu ucelený výčet funkcí a parametrů, které fungují dobře a v mnoha ohledech jej lze srovnávat i s dražší konkurencí.
Plusy:
- Rychlá čtečka otisků prstů
- 3 GB RAM a 32GB úložiště
- Trojice slotů na karty (2 × nanoSIM + microSD)
- Odladěný systém
- Příznivá cena
Minusy:
- Chybí NFC
- Tlačítka bez podsvícení
- Průměrný fotoaparát
Xiaomi Redmi Note 5A Prime zapůjčil k testování obchod Beryko.cz.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně