Xiaomi se více zaměří na high-end smartphony. Do tří let chce překonat Apple a stát se světovou jedničkou

Xiaomi už je roky dravým čínským výrobce, který si dokázal získat oblibu uživatelů po celém světě. Dnes patří k největším výrobcům smartphonů, jak v domovské Číně, tak globálně. Zatímco ve světě aktuálně v počtu prodaných smartphonů drží třetí pozici za Samsungem a Applem, na domovském trhu se pohybuje až na páté příčce.

Dlouhodobým lídrem čínského žebříčku je Vivo, který ovšem v posledním kvartálu 2021 po dlouhé době překonal Apple a odsunul jej na druhé místo. Třetím největším výrobcem je dle prodaných kusů telefonů Oppo a čtvrtý Honor. Xiaomi se však třetí globální příčka ani páté místo v Číně nelíbí a jeho výkonný ředitel Lei Jun oznámil strategii, díky které se v příštích třech letech chce stát čínskou, ale i světovou jedničkou a sesadit Apple.

V případě světového cíle už k tomu firma jednou neměla daleko. V druhém kvartále minulého roku se na chvíli vůbec poprvé stala tržní dvojkou. Podle šéfa firmy k vytyčenému cíli má pomoci zaměření na high-end smartphony. Nutné proto bude větší financování v oblasti výzkumu a vývoje, které by firmě k dosáhnutí cíle mohlo dopomoci.

Xiaomi ohlásilo do výzkumu a vývoje v budoucích třech letech zainvestovat 100 miliard juanů, tedy zhruba 350 miliard korun. Přesto to firma nebude mít jednoduché. V úspěchu v posledních letech ji však velmi pomohly prodeje v Jižní Americe, Africe a západní Evropě, kde se jí dařilo i navzdory čipové krizi. Uvidíme, zda se jí tedy plán v této nelehké době plné dravé konkurence podaří splnit.

Aktuální vlajková loď Xiaomi 12: 

Zdroj: South China Morning Post

Diskuze (4) Další článek: Některé mobily nemají ani dvanáctku, na světě už je přitom Android 13. Zatím jen jako vývojářské preview

Témata článku: Xiaomi, Android, Smartphony, Čína, Statistika, Žebříčky, Prodeje smartphonů, Výzkum, Jižní Amerika, Jednička, South China Morning Post, Afrika, Výkonný ředitel, Lei Jun, Evropa, Výrobce, Big Tech, Vlajková loď Xiaomi, Telefony s Androidem na Heureka.cz