Xiaomi vysvětluje technologii rychlého dobíjení. Takhle dokáže nabít 72 % baterie za 10 minut

  • Kapacitu baterií nelze navyšovat donekonečna
  • Uživatelsky nejpohodlnější se jeví krátké připojení na nabíječku
  • Nejpokročilejším technologiím stačí k dobití čtvrthodina

Rychlé nabíjení baterie už je dnes téměř povinnost pro každý vyšší model smartphonu. Zatímco účinnost akumulátorů v drobné elektronice nijak výrazně skokově zvýšit nelze a navyšovat kapacitu kvůli objemu celého zařízení taky nejde donekonečna, krátké připojení do sítě a během pár minut rychlé dobití části kapacity baterie se v praxi ukazuje být docela schůdnou cestou.

Jedním z lídrů rychlého dobíjení v mobilech je Xiaomi. Aktuálně kraluje pomyslnému žebříčku nejvýkonnějších technologií se svým Hyper Charge 120 W. Stejný výkon umí i konkurenční Vivo a jeho podznačka iQOO. Ideální z hlediska uživatele by bylo, kdyby rychlé dobíjení bylo standardizováno a všechny modely napříč trhem by používaly jeden z výkonnostních stupňů, charakterizovaných ideálně jmenovitým výkonem.

To se ale zatím neděje, a tak zde vedle sebe máme ještě relativně sjednocený Quick Charge od Qualcommu a dále pak různá proprietární řešení jednotlivých výrobců – Hyper Charge (Xiaomi), (Super) VOOC (Oppo), Dart Charge (Realme), Warp Charge (OnePlus), Flash Charge (Vivo, iQOO), Super Fast Charge (Samsung), Turbo Power (Motorola) nebo Super Charge (Huawei).

Baterie rozdělená na dvě části

Xiaomi se u nejnovější specifikace Hyper Charge 120 W může pochlubit opravdu velkou rychlostí nabíjení. V případě smartphonu Xiaomi Mi 11T Pro se jeho baterie s kapacitou 5 000 mAh po pouhých 10 minutách na kabelové nabíječce dobije na 72 %. Na dobití do plné kapacity potom stačí celkových 17 minut.

Klepněte pro větší obrázek
K plnému nabití baterie v telefonu Xiaomi Mi 11T Pro stačí necelých 20 minut

A jak to Xiaomi dělá? Základem jsou dva technologické postupy. Jednak díky novému standardu USB-C konektoru může adaptér přes kabel do telefonu posílat výrazně vyšší proud, než tomu bývalo kdysi u starého microUSB. Pro plný 120W výkon tak Xiaomi Mi 11T Pro využívá proudu 6A při napětí 20V.

Dalším „trikem“ je rozdělení nabíjecího toku na dva kanály. Tím se omezuje zahřívání a tolik neklesá účinnost nabíjení. V telefonu totiž ve skutečností není jeden 5 000mAh článek, ale dvě samostatné baterie, každá s kapacitou 2 500 mAh. V každém kanálu teče z adaptéru tříampérový proud na 20 V samostatně, i když v rámci jednoho kabelu.

Klepněte pro větší obrázek
Baterie je rozdělená na dvě části, každá se nabíjí samostatně výkonem 60 W

Před vstupem do baterie projde proud konvertorem nazývaným též nabíjecí pumpa, který změní hodnoty proudu a napětí v každém kanálu na 5 V ~ 12 A. Každá baterie se tak v daném okamžiku nabíjí výkonem 60 W při relativně nižším napětí a vyšším proudu. Proto je nutné k plnému využití potenciálu dané nabíjecí technologie vždy používat originální příslušenství – adaptér do zásuvky i nabíjecí kabel.

Diskuze (41) Další článek: Když byl Facebook na výsluní. Zavzpomínejte na doby, kdy měly telefony vlastní tlačítko „F“

Témata článku: Xiaomi, , , , , , , , Super Charge, Kapacita, Dobíjení, Dart Charge, Super) VOOC, Hyper Charge, Flash Charge, Proud, Turbo Power