Xiaomi v Česku nabízí své první chytré hodinky se systémem Wear OS 3.5, které jsme si v redakci mohli vyzkoušet. Jedná se o velmi podobné hodinky s kovovým tělem poháněné procesorem od Qualcommu, které se však nepatrně liší funkcemi, a také designem. Pro varianta nabídne slot pro eSIM a „klasičtější“ vzhled podpořený otočnou korunkou, zatímco základní model dostal do výbavy ne tak výrazné tělo určené převážně pro aktivní sportovce. Který z modelů hodinek nás zaujal více, a jaké jsou mezi nimi další rozdíly?

V redakci jsme si vyzkoušeli funkcemi hodně blízkou dvojici hodinek od Xiaomi – Watch 2 a Watch 2 Pro
Xiaomi Watch 2 Pro se snaží co nejvíce vypadat jako běžné náramkové hodinky. Mají rozměry 48 × 46 × 12 mm a jejich tělo z nerezové oceli váží 55 gramů. Ovládání zajišťují hned tři tlačítka – dvě standardní klávesy doplněné klikací korunkou, která je však velmi citlivá. Zatímco při otáčení jejich citlivost kvitujeme, z těla hodinek dosti vystupuje. A při běžném používání často zjistíte, že nevědomky korunku, nejen že stisknete, ale také podržíte. A proto na vás bude po vytažení rukávu často vykukovat obrazovka Google Asistenta.
Představení hodinek Xiaomi Watch 2 a Watch 2 Pro:
Horní tlačítko ve výchozí stavu spouští cvičební režim, prostřední přepíná mezi ciferníkem a hlavní nabídkou, a konečně spodní vám rychle otevře poslední spuštěnou aplikaci. Dvojité stisknutí spouští platební systém Google Pay. Při používání jsem však nabyl dojmu, že korunka je tu jaksi „navíc“, a bohatě by stačily tlačítka dvě.



Watch 2 nám dorazily se silikonovým páskem, Watch Pro zase s páskem z umělé kůže a textilu
Korunka k rolování nabídek je sice fajn, ale rolujete celým displejem, aniž byste mohli korunkou vybrat nějakou položku. Pro výběr položek musíte stejně využít dotyk prstu, což platí i pro návrat zpět, který zajišťuje gesto potažení z levé části displeje směrem doprava. Funkci horního tlačítka si libovolně upravíte, systémový návrat zpět tady ale nehledejte.
Dvakrát jinak a přece podobně
Xiaomi Watch 2 na první pohled působí jako sportovněji laděná varianta, která dostala do výbavy hliníkové tělo, které na zápěstí nepůsobí až tak obrovským dojmem. Při měření spánku jsem volil raději Watch 2, protože mě tolik netížily na zápěstí. Jejich ovládání je však trochu odlišné, protože mezi ciferníkem a hlavní nabídkou přepíná horní tlačítko (funkci nelze nijak upravit), a to spodní vám rychle otevře poslední spuštěnou aplikaci.


Watch2 Pro má u tlačítek trochu „guláš“. Otočná korunka je sice hodně citlivá, ale stisknutím nepotvrzuje zvolené položky. Watch2 má tlačítka jen dvě, ale zase si funkce ani jednoho z nich neupravíte
Oba modely jsme používaly se stříbrným tělem, které hodinkám prostě slušelo. A to daleko více, než černá barevná varianta, která nepůsobí tolik atraktivně. Tělo hodinek v obou případech splňuje odolnost 5ATM, takže voda pro ně není žádný problém, v nabídce je dokonce 18 cvičebních režimů zaměřených na vodní sporty. Celkem je v hodinkách více než 160 sportovních režimů, a část z nich hodinky poznají automaticky. Oproti konkurenci však musíte automatickou detekci nejprve ručně aktivovat.



Hodinky odlišuje zejména materiál a tvar těla. Je to souboj mezi výraznými a spíše nenápadnými hodinkami
K tělu nasedají 22mm řemínky, které jsou u obou podchyceny trochu jinak. U Pro varianty jsme měli k dispozici řemínek kombinující umělou kůži a textil, a to s prošíváním a klasickým zapínáním. U základní varianty hodinek se jednalo o pásek s provléknutím směrem k vnitřní straně zápěstí, což je spíše taktika fitness náramků. Na druhou stranu se nám tento pásek osvědčil při cvičení, kdy se hodinky po provléknutí řemínku na zápěstí ještě zpevní. Pásky jsou standardní 22mm, a můžete je v případě potřeby vyměnit za jiné.


Watch 2 Pro nasazené na ruce, detail vnitřní strany a řemínku
Hodinky musíme pochválit za skvěle čitelný displej na slunci. Jedná se o 1,43" kruhový AMOLED panel s rozlišením 466 × 466 pix, jemností 326 ppi a jasem až 600 nitů. Automatika funguje svižně, a nikdy jsem neměl problém s tím, že bych na displejích něco nepřečetl. V základu je u obou hodinek aktivní i režim Always On, který do pohotovostního stavu částečně propisuje ciferník. Vypadá to velmi efektně, jen kvůli baterie jsem si AOD deaktivoval. Jinak jej vidím jako skvělý přídavek.



Hodinky Watch 2 nasazené na ruce a rozdíly mezi pásky u obou modelů. Světlý gumový pásek má bohužel snahy co nejvíce přitahovat nečistoty
U obou hodinek je displej kryt sklem, výrobce však přesně neuvádí jeho specifikaci. O odolné sklo se tedy zřejmě nejedná. V průběhu používání hodinek jsme s displejem tu a tam zavadil, a na displejích jsem nepozoroval žádné škrábance. Pro verze si k ochraně displeje pomáhá i vyvýšeným rámečkem s vroubkováním, které připomíná otočnou lunetu u hodinek od Samsungu. Bohužel, luneta u Xiaomi hodinek otočná není, a také si ji nijak nevyměníte za jinou. To umí jen model Xiaomi Watch S3.
Oba modely hodinek vsadily na stejný 1,43" kruhový displej s jasem až 600 nitů. Povedený Always On režim bude bohužel, kvůli výdrže na jedno nabití, zřejmě vypínat
Xiaomi Watch2 má displejový rámeček, který se „vpíjí“ do displeje, který ve vypnutém stavu vypadá větší, než ve skutečnosti je. I z pohledu designu nám tento model připadá jako novější a modernější, při gestu zpět navíc prst nemusíte utápět pod boční rámeček, což navigaci v systému nepatrně zrychluje. U obou modelů hodinek však musíme vytknout slabší vibrační odezvu, která mi občas připomínala vybavenější fitness náramky. Už zmiňované hodinky od Samsungu mají haptickou odezvu výraznější a příjemnější, u zkoušených hodinek Xiaomi působí „levnějším“ dojmem.
Dále si ukážeme výdrž hodinek, možnosti mobilní aplikace a uživatelské rozhraní systému Wear OS.
Pokračování 2 / 2
Překvapivý rozdíl ve výdrži
Snímače na vnitřní straně zápěstí jsou u obou hodinek shodné, stejně jako kapacita baterie, která činí 495 mAh. Výdrž hodinek však totožná není. V průměru se bavíme o dvoudenní výdrži při vypnutém režimu Always On. Po dni a půl a identickém užívání hodinek (měření cvičení, automatický jas, cvičení, notifikace, monitoring spánku, identická verze firmwaru) byla zbývající kapacita 39 a 44 procent, ve prospěch Xiaomi Watch 2. Viděl bych za tím zřejmě jen pohyby rukou v noci při spaní, které náhodně rozsvěcují hodinky, pokud si zapomenete aktivovat režim pro spaní.


Nabíjecí puk je pro oboje hodinky stejný. Škoda absence bezdrátového dobíjení Qi. Když si na cesty zapomenete vzít tento adaptér, máte prostě smůlu
Samotné šikovné gesto pro rozsvícení displeje si však musíte aktivovat ručně, v základu hodinky rozsvítíte jen poklepáním na displej nebo bočními tlačítky. Citlivost gesta je slušná, častěji se však rychleji rozsvěcí Pro model, což může souviset i s jeho rychlejším vybíjením zmiňovaném výše.
Xiaomi je navíc poměrně striktní při aktualizacích, kdy vás prakticky donutí, abyste hodinky nabili. Update se zpřístupní až tehdy, jakmile kapacita baterie dosáhne na 90 procent. K dobíjení slouží identické magnetické „puky“ zakončené USB-A konektorem, který připojíte k nabíječce nebo USB portu počítače. Dobíjení je navíc velmi rychlé, z nabíječky máte plně dobito za 30 minut, při dobíjení z USB portu počítače čekejte 35% nárust baterie každých 20 minut.
Úsporný čipset u obou modelů
Slušná výdrž i rychlé dobíjení je dílem úspornějšího 4nm čipsetu Snapdragon W5+ Gen1, který u obou hodinek doplňuje 2GB RAM a 32GB úložiště. To slouží primárně pro stažení nových aplikací a hudební soubory (uložíte jich do pamětí až 1 000 v kvalitě Hi-Res). I přesto, že oboje hodinky mají mikrofon i reproduktor, hudbu vám ze zápěstí při cvičení jen tak nepustí. Můžete přes hodinky ovládat přehrávání hudby z telefonu a nebo ji delegovat na Bluetooth zařízení, které k hodinkám připojíte, např. na zcela bezdrátová sluchátka.
Hodinky dále podporují Wi-Fi, Bluetooth 5.2 a NFC pro bezkontaktní platby Google Pay. Mají GPS pro záznam trasy při cvičení (nesmíte zapomenout povolit oprávnění), akcelerometr, barometr, kompas i teploměr. Ten měří teplotu až tehdy, máte-li hodinky na ruce alespoň 10 minut. Poměrně dost schované je i měření složení těla, které prozradí poměr tuků, solí, vody a proteinů v těle. Pro varianta má navíc eSIM.
Hodinky tedy bude možné plnohodnotně používat i bez připojeného smartphonu. Zda půjde s hodinkami Xiaomi klonovat stejné telefonní číslo, záleží na operátorovi. Ti sice tvrdí, že dokáží eSIM dostat jen do hodinek od Samsungu a Applu, některým uživatelům se však aktivace eSIM, podle reakcí na diskusních fórech, úspěšně povedla. Potvrzené klonování čísel máme např. u Vodafonu, který u Xiaomi hodinek podporuje službu OneNumber.
Základem měření zdravotních dat jsou kroky (při vzdálenosti 600m byl mezi oběma hodinkami rozdíl v měření cca 4 %) a tepová frekvence, na kterou navazuje okysličení krve, měření stresu a pokročilá evidence spánku. Automatické měření SpO2 a stresu je v základu vypnuté, musíte jej ručně zapnout, což je zřejmě nejjednodušší v mobilní aplikace Mi Fitness, kterou hodinky potřebují pro párování s Androidy a nebo s iPhony.
Propojení přes aplikaci Mi Fitness
Po spuštění hodinek a výběru jazyka přejdou hodinky do párovacího režimu, takže jsou v mobilní aplikaci viditelná. Při připojení se do hodinek přihlásíte stejným Google účtem jako v telefonu, a následně se můžete pustit do jejich nastavování.





Aplikace Mi Fitness, statistiky pohybu, detaily zdraví, srdeční tep, tréninková zátěž
Základem je monitoring pohybu v rámci dne, který se dělí na kalorie, kroky a minuty pohybu. V aplikaci se samostatně dozvíte i kvalitu spánku, byť rozšířené funkce měření zvýší zátěž na baterii. V základu máte představu alespoň o průměrném srdečním tepu a hladině kyslíku v krvi. Měření srdečního tepu probíhá automaticky na pozadí, a to, buď v inteligentní podobě (tj. hodinky máte na ruce) a nebo v pevně zadaném časovém intervalu. Nikde jsme nedohledali funkci pro ruční měření tepovky. Stejně tak si nastavíte i limity pro upozornění na vysoký a nízký tep, v mobilní aplikaci si můžete zobrazit i zóny tepu.





Nastavení funkcí hodinek, detail cvičení, okysličení krve, spánek a detekce stání a pohybu
Poměrně kuriózně vypadá statistika stání, tj. to, zda jste se v rámci každé jedné hodiny v průběhu dne postavili nebo ne, popř. doba vašeho pohybu v jednotlivých časových intervalech. V mobilní aplikaci se dozvíte, jak je to s vaším stresem a také s tréninkovou zátěží. Synchronizace naměřených údajů probíhá na pozadí. Ke každému telefonu můžete najednou připojit jen jedny hodinky od Xiaomi. Abychom mohli souběžně používat oba modely, museli jsme každý z nich připojit k jinému telefonu, ale mít stejný Xiaomi účet nevadilo. Pokud jej nemáte, bude si jej muset vytvořit.
Tak trochu jiné Wear OS
Samotné prostředí hodinek je zpracováno odlišně, než u Pixel Watch a Galaxy Watch. Ciferníků je i tentokrát celá spousta (převažují analogové), a posunem doleva a doprava přecházíte mezi „kartami“ plochy, které se tematicky věnují jedné funkci, a snadno si zde přidáte další. Potažení shora dolů vám ukáže poslední oznámení, na které můžete reagovat přímo z hodinek.




Ciferníky, hlavní nabídka a rychlé přístupy
Hovory přijmete a vyřídíte hlasitým odposlechem, nebo odmítnete. Na textovou komunikaci reagujete předpřipravenými odpověďmi, nebo je vyťukáte na miniaturní klávesničce. U zpráv na Messengeru rychle udělíte lajk, zprávu z WhatsAppu zase třeba označíte jako přečtenou.








Nastavení, notifikace, čtení e-mailu a zadávání textů na klávesnici Gboard. Měření stavby těla, aktivita během dne a měření teploty
Ikony rychlého spuštění čekejte při potažení ze spodní hrany displeje, upravíte si je dle svého uvážení. Hlavní nabídka můžeme mít podobu textovou nebo jen zobrazí ikony jednotlivých funkcí a aplikací. A ty, které vám budou chybět, jednoduše doinstalujete. Prostředí je v češtině, zamrzí snad jen detaily. Třeba anglické názvy měsíců na cifernících („MAR“ místo „BŘE“) nebo angloamerický čas na digitálních cifernících (2:43 místo 14:33), který se ukazuje i na nabíjecí obrazovce.
Závěrem
První dvojice hodinek od Xiaomi se povedla, každá však má své pro a proti. Celkově vzato se jedná o vyspělé hodinky s otevřeným prostředím a fitness základem. Ano, oproti Samsungům chybí EKG a měření krevního tlaku, jinak jsou ale funkce obou značek srovnatelné. Líbí se nám, jak designové zpracování, tak displeje. Na prostředí se velmi rychle zvyknete, a to dokonce i na rychlé přístupy vytažené ze spodní hrany displeje
Zásadní volbou, kterou musíte učinit, je ale volba modelu hodinek. I kvůli příliš robustnímu tělu, trochu chaotickému ovládání tlačítky a zapuštěnému displeji se nám více líbí model Watch 2. A navíc jsou ještě levnější. V Česku je pořídíte za 4 699 Kč. Bluetooth varianta Watch 2 Pro vychází na 5 290 Kč, za podporu eSIM u Pro modelu připlácíte sedm stovek. Připomínáme však, že eSIM jsme u hodinek netestovali, a její funkčnost může záviset na konkrétním operátorovi.