Xiaomi v nositelném příslušenství donedávna platilo hlavně za výrobce chytrých fitness náramků – jeho Mi Bandy v několika generacích patří mezi dlouhodobě nejoblíbenější. Na výrobě chytrých hodinek firma dosud spolupracovala hlavně s externími dodavateli, jedním z nejznámějších je Amazfit. Ten si už si jde ale vlastní cestou, a tak Xiaomi loni přišlo s vlastními hodinkami Xiaomi Mi Watch. Po pozitivní odezvě si letos připravilo rovnou dva nástupce.
Po vzoru smartphonů letos už vypadává slovíčko „Mi“ a máme tu hodinky Xiaomi Watch S1 (a také Xiaomi Watch S1 Active, kterým se budeme věnovat v samostatném článku). Berou si základ v Mi Watch, vylepšují materiály i zpracování. Na výběr jsou rovnou dva řemínky přímo v balení. Po stránce designu a hardwaru se dá hodinkám jen stěží co vytknout. Jako místo pro zlepšení tak vidíme hlavně použitou platformu MIUI Watch 1.0.
Výrobce vsadil na poměrně minimalistický design, s kruhovým ciferníkem a dvěma ovládacími tlačítky imitujícími korunky. Dotykový AMOLED displej kryje safírové sklíčko, takže je odolný vůči poškrábání a náhodným ťuknutím. Tělo je vyrobeno z nerezové oceli, dýnko je plastové a obsahuje několik senzorů, včetně toho pro snímání okysličení krve.
Příkladná konektivita
Také Xiaomi potvrzuje pokračující nechuť většiny výrobců spoléhat se na hodinkovou platformu Googlu. Zřejmě i v rámci co největšího prodloužení výdrže na baterii zvolilo vlastní uzavřenou platformu MIUI Watch 1.0. Na pohled připomíná prostředí v hodinkách Huawei a podobně je řešena i nabídka. Stisk horního tlačítka vás dostane k ikonám všech aplikací, spodní nabídne výpis všech sportovních režimů, kterých je více než stovka a procházíte je už ve formě přehlednějšího seznamu.
Prostředí hodinek připomíná to od Huawei a „trpí“ i podobou uzavřeností
Widgety listujete v horizontálním směru, podržením ciferníku změníte jeho design, vybírat můžete ze zhruba dvou stovek návrhů. Notifikace a ovládací panely potom vyvoláte tahovými gesty nahoru a dolů. Jako nedostatek vnímáme zatím přílišnou uzavřenost systému, velmi malou rozšiřitelnost o další aplikace a zejména nemožnost jakkoli reagovat na přijaté notifikace.
Výhodou Xiaomi Watch S1 je jejich konektivita. Kromě dnes už skoro samozřejmé GPS nabídnou i Wi-Fi nebo bezkontaktní platby přes NFC, ačkoli ty pouze u Curve a několika vybraných bank (pouze karty Mastercard). Díky zabudovanému mikrofonu a reproduktoru lze s hodinkami vyřídit i telefonní hovor, ale samozřejmě jen ze spárovaného telefonu – hodinky nejsou autonomní a nedá se do nich vložit SIM.
Veškeré ovládání a synchronizace hodinek s telefonem probíhá pomocí známé aplikace Mi Fitness. Sportovce potěší kompatibilita s aplikacemi Strava a Apple Health. Hodinky se dobíjí na bezdrátové magnetické kolébce (využít ale můžete i jakoukoli jinou Qi podložku) a na jedno nabití nám vydrží zhruba 9 až 10 dní, hlavně v závislosti na používání nebo nepoužívání GPS.
Xiaomi Watch S1 jsou v prodeji ve dvou barevných provedeních, v černém a bílém a cenovka se v době zahájení prodeje v dubnu 2022 pohybuje okolo 5 500 Kč.