Xperia Z má protějšek: Sony Xperia Tablet Z

Ke skvěle vybavenému smartphonu přibyl jeho tabletový protějšek. Sony Xperia Tablet Z s Androidem 4.1 je útlý, výkonný a voděodolný.

Před několika dny představila společnost Sony svůj top smartphone pro rok 2013. Novináři, kteří si Xperii Z mohli prohlédnout přímo na veletrhu CES, se shodují, že jde o jeden z nejlépe vybavených a konstrukčně nejzajímavějších telefonů. Japonci vsadili na tenký profil těla, skleněná záda a odolnost proti vniknutí vody a prachu. V podobném duchu se ponese tabletová obdoba Sony Xperia Tablet Z.

Sony není ve výrobě tabletů žádný začátečník. Trhem už prošlo několik modelů včetně loňského Xperia Tablet S. Masovějšímu rozšíření japonských tabletů dosud bránila spíše vyšší cena a stále jakási izolovanost v samostatné kategorii, což pramenilo z faktu, že tablety se u Sony vyvíjely v jiné divizi než mobilní telefony. Vloni dala společnost najevo provázanost se smartphony použitím názvu Xperia i pro tablety, letos je jasné i podle designu, že Xperia Z a Xperia Tablet Z patří do jedné rodiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Designově tablet vychází ze svého telefonního protějšku Xperia Z

Podobně jako stejnojmenný smartphone, také Xperia Tablet Z představuje vlajkovou loď mezi tablety Sony. Výrobce se může pochlubit extrémně tenkou konstrukcí 6,9 mm, což je ještě o 0,3 mm méně než u konkurenčního iPadu mini. Xperia Tablet Z tak bude jedním z nejtenčích tabletů na světě. Konstrukce odolá prachu i postříkání vodou, otázkou zůstává, jestli i záda budou jako u smartphonu Xperia Z skleněná. Přece jen by sklo z obou stran u plošně docela velkého zařízení hodně navýšilo hmotnost, která přitom činí rozumných 495 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě barevná provedení Sony Xperia Tablet Z

Velikost tabletu určuje displej s úhlopříčkou 10,1 palce. Sony zvolilo svůj vlastní LCD panel s technologií Bravia a Full HD rozlišením 1 920 × 1 200 bodů. Vysoký výkon zajistí čtyřjádrový procesor Snapdragon S4 Pro od Qualcommu s taktem 1,5 GHz a grafickou jednotkou Adreno 320. K chodu aplikací poslouží 2 GB paměti RAM, k ukládání dat vnitřní paměť zařízení 32 GB. Podporována bude i paměťová karta microSD. K fotografování poslouží 8Mpx snímač Exmor R, který Sony používá i u svých smartphonů.

Podle očekávání bude Xperia Tablet Z pracovat s operačním systémem Android, hned ze startu výrobce nasadí verzi 4.1 Jelly Bean. V prostředí se budeme opět moci těšit na nadstavbu Sony s užitečnými vylepšeními. O chod tabletu se postará vestavěný článek s kapacitou 6 000 mAh. Xperia Tablet Z se bude moci pochlubit kompletní konektivitou, včetně 3G, LTE a NFC. O dostupnosti v Evropě zatím nemáme žádné informace, novinka byla zatím přislíbena pouze pro japonský trh. Na výběr bude černé a bílé provedení.

Sony Xperia Tablet Z 16GB 3G
SGP321
rozměry a hmotnost: 266 × 172 × 6,9 mm, 495 g
displej: 10,1", kapacitní TFT LCD, 1 920 × 1 200, 224 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 6 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Pro (4× Krait 200, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.1 (Jelly Bean)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus
24 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Diskuze (9) Další článek: Galaxy Camera: Android 4.1.2 a vzdálený hledáček

Témata článku: Sony, , , , Sony Xperia Tablet S, Sony Xperia Tablet S 16GB 3G, Sony Xperia Tablet S 32GB Wi-Fi, Sony Xperia Tablet Z, Sony Xperia Tablet Z 16GB 3G, Sony Xperia Tablet Z 32GB Wi-Fi, Sony Xperia Z, Pro +, Tab, Son, Nejzajímavější telefon, Protějšek, Sony Xperia,