Xperia Z5 a Z5 Compact: vodotěsní ninjové [recenze]

Vzali jsme si na paškál dvojici nových superphonů od Sony. Mají snad všechno: čtečku, výkon, vodotěsnost i super foťák. Našli jsme i negativa.

Smartphony Sony Xperia jsou v dnešní době stále poněkud opomíjeny na úkor ostatních značek. Dle mého rozhodně neprávem. Ano, dříve je všichni kritizovali za tragickou kompresi při výpočetních algoritmech fotoaparátu, ale to už je pryč a dnes to rozhodně neplatí. Navíc, Xperie jsou jako jedny z mála, ne-li snad jako jediné top modely, stále vodotěsné. Co říkáme na aktuální špičky portfolia japonského výrobce, modely Sony Xperia Z5 a drobnější Sony Xperia Z5 Compact? To zjístíte v dnešní recenzi.

Po prvních minutách testování:

  • Design v černé je nudný, ale osobitý.
  • Obě mají barevnou notifikační diodu, super.
  • Baterie v Z5 Compact bude neskutečný držák ...
  • Čtečka otisků prstů na boku je zcela přirozená.
  • Fotoaparáty vypadají skvěle.
  • Obě Xperie jsou opět vodotěsné – IP 68.
  • Škoda že Z5 Compact nemá také kovový rámeček.
  • Prostředí švihá bleskově, žádné záseky.
  • S konkurencí prohraje snad jen v marketingu.

Sony Xperia Z5
E6603
rozměry a hmotnost: 146 × 72 × 7,3 mm, 154 g
displej: 5,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 424 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.1, GPS
paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 2 900 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 810 (8× Cortex-A57, 2 GHz, 20nm)
operační systém: Google Android 5.1 (Lollipop)
fotoaparát: 23MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
46 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Sony Xperia Z5 Compact
E5803
rozměry a hmotnost: 127 × 65 × 8,9 mm, 138 g
displej: 4,6", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 319 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.1, GPS
paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 700 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 810 (8× Cortex-A57, 2 GHz, 20nm)
operační systém: Google Android 5.1 (Lollipop)
fotoaparát: 23MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
45 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Jako bombardéry Stealth

Bohužel, často se nám stává, že na recenzi výrobce zašle to nejméně záživné barevné provedení. Ne, že by to kvalitu telefonu, nebo snad hodnocení v recenzí sráželo, ale černá/šedá jsou prostě na smartphonech nudné barvy. A nejinak tomu bylo i u obou Xperií. Ani jeden z telefonů ale není žádné ořezávátko, jakkoliv se tváří nenápadně. O to více je potom překvapen ten, kdo je vezme do ruky, a stejně tak jsem byl i já. Obě Xperie jsou totiž nejen po designové stránce nesmírně povedené kousky.

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sony Xperia Z5 na tiskových snímcích výrobce.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sony Xperia Z5 Compact na tiskových snímcích výrobce.

Vzhedem k téměř naprosté shodnosti prostředí a stejnému škálování obsahu (oba displeje mají stejný záběr) budou v recenzi použity screenshoty z Xperie Z5 pro její vyšší (Full HD) rozlišení. Kde bude důvod, budou vloženy screenshoty z obou smartphonů.

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Větší z dvojice, Xperia Z5, padne do ruky lépe vzhledem ke své tloušťce. Její rozměry jsou potom 146 × 72 × 7,3 mm a váha činí 154 gramů.

Začněme tou větší, klasickou Xperií Z5. Čelní stranu logicky zaujímá displej, v tomto případě s úhlopříčkou 5,2". Dalo by se namítnout, že rámečky okolo displeje nepatří k nejtenčím, obzvláště potom kus nad a pod displejem. Ano, je to pravda, vezmeme-li v potaz, že trojice ovládacích tlačítek je součástí displeje. Ten je kryt odolným sklem, které je mírně zasazeno, takže při položení displejem dolů nedojde k jeho poškrábání. Pod displejem tedy najdeme pouze štěrbinu hovorového mikrofonu, ve které je také ukryt jeden ze stereoreproduktorů. Nad displejem se potom nachází logo Sony, patřičné senzory, čelní kamerka a barevná notifikační dioda. No a samozřejmě druhá štěrbina, která ukrývá hovorový reproduktor a druhý s hlasitých stereoreproduktorů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
To menší Xperia Z5 Compact je opravdu takový tlouštík. Váží sice 138 gramů a její rozměry jsou 127 × 65 × 8,9 mm, ale kvůli její baterii jí odpustíte mnohé.

Z boků přístroje není kupodivu ani jeden holý. Začneme na levém boku, na němž je plasticky vyvedeno logo Xperia, v horní části potom krytka, která ukrývá dvojšuplíček na microSD a nanoSIM karty. Pravý bok je osazen tlačítky. Uprostřed najdeme stříbrné tlačítko zámku, v němž je integrována čtečka otisků prstů. Pryč je tedy kulaté tlačítko vlastní minulým Xperiím. Níže najdeme dvojkolébku hlasitosti a vespod potom dvojpolohovou spoušť fotoaparátu. Horní hrana obsahuje sluchátkový konektor a sekundární mikrofon, ta spodní potom microUSB konektor a otvor na poutko.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detail na fotoaparát, který je u obou Xperií shodný, a na sloty na microSD a nanoSIM karty. U Xperie Z5 se vkládají do dvojitého šuplíčku, u menší Xperie Z5 Compact je na každou kartu solo slot. Sloty jsou jediné zakrytované, nabíjecí microUSB a sluchátkový Jack jsou odhalené.

Zajímavá je také zadní strana. Zatímco rámeček Xperie Z5 je kovový s plastovými předěly v rozích, záda jsou vyvedena z tmavě šedého mléčného skla. Jen uprostřed je sklo čiré v podobě loga společnosti Sony. Vespod najdeme druhé logo Xperia, v horní části potom symbol NFC antény, v levém horním rohu čočku fotoaparátu, nad níž a sousedním LED bleskem je sklo opět čiré, a údaje o senzoru: 23 Mpx a velikost čipu 1/2,3".

Z5 Compact ztrácí kovový rámeček

No a hurá na menší z dvojice, Xperii Z5 Compact. I u té zabírá většinu čelní strany lehce zapuštěný displej, tentokrát s úhlopříčkou 4,6". I zde jsou tlačítka na displeji, ale prostor nad, a především pod displejem je značně menší. Nad displejem najdeme opět logo Sony, klasické senzory, čelní kamerku i barevnou notifikační diodu, i když jsou rozmístěny jinak, než u většího modelu. A v neposlední řadě jsou pod i nad displejem štěrbiny, ve kterých jsou ukryty stereoreproduktory a nad displejem hovorový reproduktor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detail na nové tlačítko zámku přístroje. Původní kulaté a vystouplé je pryč, nově je tlačítko zapuštěné a velké, to díky tomu, že je v něm ukryta čtečka otisků prstů.

Boky jsou všechny zaplněné i u drobnější Xperie Z5 Compact, i když rozmístění prvků je lehce odlišné. Ne ale na pravém boku, zde je všechno jako přes kopírák. Tedy zhruba uprostřed tlačítko zámku se čtečkou otisků prstů, pod ním dvojkolébka hlasitosti a vespod dvoupolohová spoušť fotoaparátu. Na levém boku se logo Xperia přesunulo vzhůru, slot na microSD a nanoSIM karty zase dolů. Tentokrát se ale každá z karet vkládá do vlastní přihrádky. Posledním prvkem na levém boku je otvor na poutko. Horní hrana nabídne sluchátkový konektor a sekundární mikrofon, zatímco primární mikrofon u Xperie Z5 Compact najdeme na spodní hraně spolu s microUSB konektorem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Z čelní strany obě Xperie odlišuje jen velikost. Ti všímavější postřehnou jiné rozmístění prvku nad displejem.

První velkou odlišností je rámeček, který je u Xperie Z5 Compact celoplastový. Záda už jsou zase z mléčného skla, které je čiré na logu Sony. Nechybí druhé logo Xperia, značka pro NFC, čočka fotoaparátu, LED blesk a shodný popis čipu: 23 Mpx a velikost 1/2,3". Jiné je ale krytí fotoaparátu. Zatímco u větší Xperie Z5 je na zádech jednolité sklo a stříbrná obruba okolo čočky je pouze grafika, u Xperie Z5 Compact je krycí sklíčko mírně zapuštěno v samostatné stříbrné kovové obrubě. Zde tedy záda jednolitá nejsou a nenapadá mě důvod, proč to Sony pokaždé vyřešilo jinak.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
I zadní strana je de facto totožná. Kromě velikosti je jediným rozdílem to, jakým způsobem je překryta čočka fotoaparátu.

I když je Xperia Z5 Compact pocitově těžší, opak je pravdou. Pravděpodobně tento mylný dojem vytváří menší velikost a větší tloušťka, váhový rozdíl je ale necelých 20 gramů. Potřeba je také zmínit rozdíl v kapacitě akumulátorů. U větší Xperie Z5 se jedná o 2900 mAh, u menší Xperie Z5 Compact potom o 2700 mAh. Poslední rozdíly jsou v barevnosti. Letmý pohled na odlišné barvy vypnutého displeje by nahrával jiným typům, ale není tomu tak, jiné je pouze rozlišení. Posledním rozdílem je v případě černé varianty barevnost obvodového rámečku, ale to je pochopitelné, vzhledem k rozdílnému materiálu.

Vodotěsné, ale ...

Jinak jsou Xperie podobné jako vejce vejci a jejich zpracování je příkladné. Nedoceněnou konkurenční výhodou je vodotěsnost a prachotěsnost. Oba modely splňují stupeň odolnosti IP 68, to znamená kompletní prachotěsnost a z hlediska vodotěsnosti se jedná o druhý nejvyšší stupeň krytí, který je specifikován jako: „Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.“ Vyšší už je jen odolnost proti tlakové vodě.

Médii poslední dobou probublaly zprávy, které vodotesnost Xperií zpochybnily, ale spíše jde o pochopitelný vzkaz, že je tyto telefony nutné používat rozumně a když je např. vymácháte v mořské vodě, je potřeba je opláchnout vodou sladkou...

Témata článku: Sony, , , , , Sony Xperia V, Sony Xperia Z5, Sony Xperia Z5 Compact, Sony Xperia Z5 Dual, Speciální software, Motion video, Moderní procesor, Chytré podsvícení, Super auto, Vizualizace, Nízké osvětlení, Bleskové ostření, Spořící režim, Propagační materiál, Krycí sklíčko, #slowmo, Obrovský kus, Kapalinové chlazení, Zvolený čas, Nové tlačítko,