Xperia Z5 a Z5 Compact: vodotěsní ninjové [recenze]

Vzali jsme si na paškál dvojici nových superphonů od Sony. Mají snad všechno: čtečku, výkon, vodotěsnost i super foťák. Našli jsme i negativa.

Smartphony Sony Xperia jsou v dnešní době stále poněkud opomíjeny na úkor ostatních značek. Dle mého rozhodně neprávem. Ano, dříve je všichni kritizovali za tragickou kompresi při výpočetních algoritmech fotoaparátu, ale to už je pryč a dnes to rozhodně neplatí. Navíc, Xperie jsou jako jedny z mála, ne-li snad jako jediné top modely, stále vodotěsné. Co říkáme na aktuální špičky portfolia japonského výrobce, modely Sony Xperia Z5 a drobnější Sony Xperia Z5 Compact? To zjístíte v dnešní recenzi.

Po prvních minutách testování:

  • Design v černé je nudný, ale osobitý.
  • Obě mají barevnou notifikační diodu, super.
  • Baterie v Z5 Compact bude neskutečný držák ...
  • Čtečka otisků prstů na boku je zcela přirozená.
  • Fotoaparáty vypadají skvěle.
  • Obě Xperie jsou opět vodotěsné – IP 68.
  • Škoda že Z5 Compact nemá také kovový rámeček.
  • Prostředí švihá bleskově, žádné záseky.
  • S konkurencí prohraje snad jen v marketingu.

Sony Xperia Z5
E6603
rozměry a hmotnost: 146 × 72 × 7,3 mm, 154 g
displej: 5,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 424 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.1, GPS
paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 2 900 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 810 (8× Cortex-A57, 2 GHz, 20nm)
operační systém: Google Android 5.1 (Lollipop)
fotoaparát: 23MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
52 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Sony Xperia Z5 Compact
E5803
rozměry a hmotnost: 127 × 65 × 8,9 mm, 138 g
displej: 4,6", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 319 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.1, GPS
paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 700 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 810 (8× Cortex-A57, 2 GHz, 20nm)
operační systém: Google Android 5.1 (Lollipop)
fotoaparát: 23MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
50 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Jako bombardéry Stealth

Bohužel, často se nám stává, že na recenzi výrobce zašle to nejméně záživné barevné provedení. Ne, že by to kvalitu telefonu, nebo snad hodnocení v recenzí sráželo, ale černá/šedá jsou prostě na smartphonech nudné barvy. A nejinak tomu bylo i u obou Xperií. Ani jeden z telefonů ale není žádné ořezávátko, jakkoliv se tváří nenápadně. O to více je potom překvapen ten, kdo je vezme do ruky, a stejně tak jsem byl i já. Obě Xperie jsou totiž nejen po designové stránce nesmírně povedené kousky.

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sony Xperia Z5 na tiskových snímcích výrobce.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sony Xperia Z5 Compact na tiskových snímcích výrobce.

Vzhedem k téměř naprosté shodnosti prostředí a stejnému škálování obsahu (oba displeje mají stejný záběr) budou v recenzi použity screenshoty z Xperie Z5 pro její vyšší (Full HD) rozlišení. Kde bude důvod, budou vloženy screenshoty z obou smartphonů.

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Větší z dvojice, Xperia Z5, padne do ruky lépe vzhledem ke své tloušťce. Její rozměry jsou potom 146 × 72 × 7,3 mm a váha činí 154 gramů.

Začněme tou větší, klasickou Xperií Z5. Čelní stranu logicky zaujímá displej, v tomto případě s úhlopříčkou 5,2". Dalo by se namítnout, že rámečky okolo displeje nepatří k nejtenčím, obzvláště potom kus nad a pod displejem. Ano, je to pravda, vezmeme-li v potaz, že trojice ovládacích tlačítek je součástí displeje. Ten je kryt odolným sklem, které je mírně zasazeno, takže při položení displejem dolů nedojde k jeho poškrábání. Pod displejem tedy najdeme pouze štěrbinu hovorového mikrofonu, ve které je také ukryt jeden ze stereoreproduktorů. Nad displejem se potom nachází logo Sony, patřičné senzory, čelní kamerka a barevná notifikační dioda. No a samozřejmě druhá štěrbina, která ukrývá hovorový reproduktor a druhý s hlasitých stereoreproduktorů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
To menší Xperia Z5 Compact je opravdu takový tlouštík. Váží sice 138 gramů a její rozměry jsou 127 × 65 × 8,9 mm, ale kvůli její baterii jí odpustíte mnohé.

Z boků přístroje není kupodivu ani jeden holý. Začneme na levém boku, na němž je plasticky vyvedeno logo Xperia, v horní části potom krytka, která ukrývá dvojšuplíček na microSD a nanoSIM karty. Pravý bok je osazen tlačítky. Uprostřed najdeme stříbrné tlačítko zámku, v němž je integrována čtečka otisků prstů. Pryč je tedy kulaté tlačítko vlastní minulým Xperiím. Níže najdeme dvojkolébku hlasitosti a vespod potom dvojpolohovou spoušť fotoaparátu. Horní hrana obsahuje sluchátkový konektor a sekundární mikrofon, ta spodní potom microUSB konektor a otvor na poutko.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detail na fotoaparát, který je u obou Xperií shodný, a na sloty na microSD a nanoSIM karty. U Xperie Z5 se vkládají do dvojitého šuplíčku, u menší Xperie Z5 Compact je na každou kartu solo slot. Sloty jsou jediné zakrytované, nabíjecí microUSB a sluchátkový Jack jsou odhalené.

Zajímavá je také zadní strana. Zatímco rámeček Xperie Z5 je kovový s plastovými předěly v rozích, záda jsou vyvedena z tmavě šedého mléčného skla. Jen uprostřed je sklo čiré v podobě loga společnosti Sony. Vespod najdeme druhé logo Xperia, v horní části potom symbol NFC antény, v levém horním rohu čočku fotoaparátu, nad níž a sousedním LED bleskem je sklo opět čiré, a údaje o senzoru: 23 Mpx a velikost čipu 1/2,3".

Z5 Compact ztrácí kovový rámeček

No a hurá na menší z dvojice, Xperii Z5 Compact. I u té zabírá většinu čelní strany lehce zapuštěný displej, tentokrát s úhlopříčkou 4,6". I zde jsou tlačítka na displeji, ale prostor nad, a především pod displejem je značně menší. Nad displejem najdeme opět logo Sony, klasické senzory, čelní kamerku i barevnou notifikační diodu, i když jsou rozmístěny jinak, než u většího modelu. A v neposlední řadě jsou pod i nad displejem štěrbiny, ve kterých jsou ukryty stereoreproduktory a nad displejem hovorový reproduktor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detail na nové tlačítko zámku přístroje. Původní kulaté a vystouplé je pryč, nově je tlačítko zapuštěné a velké, to díky tomu, že je v něm ukryta čtečka otisků prstů.

Boky jsou všechny zaplněné i u drobnější Xperie Z5 Compact, i když rozmístění prvků je lehce odlišné. Ne ale na pravém boku, zde je všechno jako přes kopírák. Tedy zhruba uprostřed tlačítko zámku se čtečkou otisků prstů, pod ním dvojkolébka hlasitosti a vespod dvoupolohová spoušť fotoaparátu. Na levém boku se logo Xperia přesunulo vzhůru, slot na microSD a nanoSIM karty zase dolů. Tentokrát se ale každá z karet vkládá do vlastní přihrádky. Posledním prvkem na levém boku je otvor na poutko. Horní hrana nabídne sluchátkový konektor a sekundární mikrofon, zatímco primární mikrofon u Xperie Z5 Compact najdeme na spodní hraně spolu s microUSB konektorem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Z čelní strany obě Xperie odlišuje jen velikost. Ti všímavější postřehnou jiné rozmístění prvku nad displejem.

První velkou odlišností je rámeček, který je u Xperie Z5 Compact celoplastový. Záda už jsou zase z mléčného skla, které je čiré na logu Sony. Nechybí druhé logo Xperia, značka pro NFC, čočka fotoaparátu, LED blesk a shodný popis čipu: 23 Mpx a velikost 1/2,3". Jiné je ale krytí fotoaparátu. Zatímco u větší Xperie Z5 je na zádech jednolité sklo a stříbrná obruba okolo čočky je pouze grafika, u Xperie Z5 Compact je krycí sklíčko mírně zapuštěno v samostatné stříbrné kovové obrubě. Zde tedy záda jednolitá nejsou a nenapadá mě důvod, proč to Sony pokaždé vyřešilo jinak.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
I zadní strana je de facto totožná. Kromě velikosti je jediným rozdílem to, jakým způsobem je překryta čočka fotoaparátu.

I když je Xperia Z5 Compact pocitově těžší, opak je pravdou. Pravděpodobně tento mylný dojem vytváří menší velikost a větší tloušťka, váhový rozdíl je ale necelých 20 gramů. Potřeba je také zmínit rozdíl v kapacitě akumulátorů. U větší Xperie Z5 se jedná o 2900 mAh, u menší Xperie Z5 Compact potom o 2700 mAh. Poslední rozdíly jsou v barevnosti. Letmý pohled na odlišné barvy vypnutého displeje by nahrával jiným typům, ale není tomu tak, jiné je pouze rozlišení. Posledním rozdílem je v případě černé varianty barevnost obvodového rámečku, ale to je pochopitelné, vzhledem k rozdílnému materiálu.

Vodotěsné, ale ...

Jinak jsou Xperie podobné jako vejce vejci a jejich zpracování je příkladné. Nedoceněnou konkurenční výhodou je vodotěsnost a prachotěsnost. Oba modely splňují stupeň odolnosti IP 68, to znamená kompletní prachotěsnost a z hlediska vodotěsnosti se jedná o druhý nejvyšší stupeň krytí, který je specifikován jako: „Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.“ Vyšší už je jen odolnost proti tlakové vodě.

Médii poslední dobou probublaly zprávy, které vodotesnost Xperií zpochybnily, ale spíše jde o pochopitelný vzkaz, že je tyto telefony nutné používat rozumně a když je např. vymácháte v mořské vodě, je potřeba je opláchnout vodou sladkou...

Témata článku: Sony, Smartphony, Android, Recenze, Xperia, Sony Xperia V, Sony Xperia Z5, Sony Xperia Z5 Compact, Sony Xperia Z5 Dual, Detailní náhled, Obrovský kus, Plastový rám, #slowmo, Propagační materiál, Odstavec, MHL, Vizualizace, Softwarová stránka, Speciální režim, Moderní procesor, Bleskové ostření, Záložka, Nový snímač, Skvělá výdrž, Kapalinové chlazení, Telefony s Androidem na Heureka.czeSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

** Apple při představení iPhonu SE (2022) opět zamlčel kapacitu baterie ** Opět musela pomoci až rozborka telefonu ** Baterie „es éčka“ vůbec poprvé překonala metu 2 000 mAh!

Martin Chroust
RozborkaiPhone
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 15 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korun

Martin Miksa
Tablety