Z Androidu do PC i naopak. Funkce rychlého sdílení a posílání souborů dorazila do Windows

  • Google rozšiřuje funkci Sdílení na blízko i na desktop
  • Podporován je Windows 10 i Windows 11
  • Betaverze aplikace minula Česko, stačí ji však stáhnout přes VPN

Funkce Sdílení nablízko už není jen doménou Androidů. Google v průběhu víkendu spustil postupné beta testování služby v operačním systému Windows. Google o spuštění betatestování informoval přímo na webových stránkách Androidu s tím, že podporovány budou 64bitové operační systémy Windows 10 a Windows 11, z pohledu procesorů však nelze počítat s podporou ARM zařízení.

Funkce bude fungovat podobně jako u Android zařízení. Přes Bluetooth a Wi-Fi bude možné přenášet obsah do a z blízkých zařízení, které jsou zhruba pět metrů od počítače. Mezi přenášené typy souborů patří fotografie, videa, dokumenty, zvukové soubory či rovnou celé složky. Google zpřístupnění aplikace pro Windows vysvětluje třeba tím, že můžete „editovat fotky a nebo spravovat soubory na daleko větším displeji, než v Android telefonu“.

Klepněte pro větší obrázek
Mezi Android smartphonem a počítačem s Windows už si můžete posílat soubory přes funkci Nearby Share

Po instalaci vás aplikace vyzve k přihlášení svým Google účtem, a následně si můžete upravit své preference sdílení souborů a viditelnost (všichni, vaše kontakt, vaše zařízení, nikdo). Aplikaci však půjde používat i „anonymně“, tedy bez přiřazeného účtu. Příchozí soubory na počítač dorazí kdykoliv, ať už máte aplikaci na popředí, nebo na pozadí. Při odeslání stačí soubor přetáhnout do aplikačního okna (Drag&Drop) a nebo využít kontextovou nabídku v systému. Po kliknutí pravým tlačítkem na soubor se objeví položka „Odeslat přes Sdílení nablízko“.

Aplikace výrazně jednoduší přenos mezi svými vlastními zařízeními, v nichž máte stejný Google účet. Soubory jsou takto přenášeny automaticky na pozadí. V opačném případě je třeba přijmutí souboru, ať už na telefonu, nebo na počítači, ručně schválit. Veškeré přenosy přes Sdílení nablízko jsou chráněny šifrováním E2E. Aplikace je aktuálně v betaverzi, a to v USA a ve vybraných regionech světa. Česko je explicitně zmíněno v seznamu zemí, kde beta zatím není dostupná, Google ale uvádí, že funkce bude brzy podporována i v dalších zemích.

Ukázka přenosu z Windows na Android přes Nearby Share:

Naštěstí není problém soubor stáhnout a nainstalovat díky americké VPN (např. přes Tunnel Bear), aplikaci je možné následně používat i bez VPN. Zda se k ní přihlásíte, je na vás, v případě potřeby však nezapomeňte odškrtnout volitelné odesílání údajů o využití a diagnostice.

Zdroj: Android

Diskuze (36) Další článek: Začalo to před 50 lety. S touto Motorolou proběhl první mobilní hovor v historii

Témata článku: Google, , , , , , , , Česká republika, Draga, Rychlé sdílení, F +, Sdílení, Soubor, Aplikace, Funkce,