Z Eurotelu bude O2: co můžeme čekat od kyslíku?

Už je to jasné, Eurotel s Českým Telecomem se v polovině letošního roku přejmenují na O2. Tento originální název dosud používal jen anglický operátor, ten se ale také dostal pod křídla španělské Telefónicy. A tak se pojďme podívat na to, co v Británii dokázal a co od něj můžeme čekat u nás.
Z Eurotelu bude O2: co můžeme čekat od kyslíku?
Když našeho nejmladšího operátora Oskara koupil Vodafone, zůstal posledním ryze českým operátorem Eurotel. Ten sice spolu s Českým Telecomem získal téměř ve stejnou dobu rovněž nového vlastníka – španělskou Telefónicu, dlouho se ale zdálo, že mu jeho silný název naznačující jakousi mobilní evropskou integraci zůstane. Jenže pak se ukázalo, že španělský operátor, který dosud působil především ve své domovské zemi a v jižní Americe, přeci jen o změně názvu uvažuje. V úvahu zprvu přicházel Movistar, jenže název, který Telefónica většinou pro své mobilní operátory používala, byl u nás zcela neznámý a oproti výraznému jménu Eurotelu by to byla tak trochu studená sprcha.

Klepněte pro větší obrázek

Koncem loňského roku ale Španělé za závratnou sumu koupili také britského operátora O2, který už si v Evropě vydobyl poměrně slušné jméno. Nedávno pak učinila Telefónica dohadům přítrž a potvrdila, že Eurotel s Telecomem se společně přejmenují na O2. Oficiální název sice zní Telefónica O2 Czech Republic, ale doufejme, že si na žádnou exotiku nebudeme muset zvykat a logo bude shodné s tím používaným v Británii a zůstane tak samotné, podstatně stravitelnější O2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Proč zrovna kyslík?

Historie britského operátora sahá až do 80. let, byl založen jako Cellnet v roce 1985 společností British Telecommunications (BT). Čtyřicetiprocentní podíl měl také podnik Securicor, který se zabývá nejrůznějšími druhy bezpečnostních systémů. Ten ale svůj podíl v roce 1999 prodal a nedlouho na to se operátor přejmenoval na O2 (oxygen – kyslík). Název vzešel z prvotního cíle operátora, že pokrytí by mělo být úplně všude, tak jako kyslík.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V roce 1993 ještě jako Cellnet rozjel operátor v Británii svou první síť GSM a od té doby si na anglickém trhu udržuje stabilní podíl mezi 20 a 25 %. V roce 2000 společnost BT, pod kterou O2 stále spadalo, expandovala do Irska, když koupila Exat Telecom. Ještě ve stejném roce operátor O2 získal samostatnost a nyní kromě Británie funguje také v Německu. Služeb O2 využívají i v jihoasijských zemích a v Austrálii, ty ale spadají pod zvláštní odnož zvanou O2 Asia.

V loňském roce se operátor O2 stal „obětí“ rychle rostoucí španělské Telefónicy, která dosud působila hlavně mimo Evropu. Samozřejmě si ale na lukrativní trhy dělala zálusk, a tak nejprve koupila náš Telecom spolu s Eurotelem a rozhodla se také koupit všechny evropské pobočky britského operátora. Jeho vlastníci si ho ale cenili zhruba na 18 miliard liber, což byl téměř desetinásobek ceny, již musela Telefónica zaplatit našemu státu za Telecom. Dobrá finanční situace španělské společnosti tento obchod ale umožnila, a tak bylo vše v loňském listopadu zpečetěno. O2 má navíc při 30 milionech zákaznících roční obrat kolem 7 miliard liber, a tak se Telefónice investice jistě vyplatila.

S Eurotelem si bude rozumět

Uznejme, že Eurotel je v oblasti mobilních dat z našich operátorů v současné době nejdál. Naštěstí se nemusíme bát, že by snad příchod O2 tento poměrně rychlý vývoj přibrzdil, alespoň podle toho, co předvádí v zahraničí. Netají se tím, že se považuje za největšího inovátora, a za cíl si klade zpřístupnit zákazníkům vždy ty nejnovější technologie. Ty testuje na ostrově Isle of Man, kde například koncem roku 2001 spustil první evropskou síť třetí generace.

Klepněte pro větší obrázek

Na Isle of Man se operátor nazývá Manx Telecom, pod O2 ovšem samozřejmě plně spadá. Nyní se zaměřuje na testování novějších typů sítí 3G včetně HSDPA, kterou nedávno Eurotel spustil u nás. Kromě datových služeb O2 zkouší také například mobilní digitální televizi DVB-H, jejíž testovací verzi spustil loni v září v Oxfordu. K dispozici má operátor pro testování velké množství televizních kanálů, především zpravodajských, ale také hudebních, dětských, nebo třeba i Eurosport. Předpokládá se, že „naostro“ mobilní televizi spustí O2 poprvé v Německu v červnu při fotbalovém mistrovství světa.

O2 vytvořil také několik zvláštních odnoží, které přizpůsobil určitá skupinu obyvatel. Spolu se známým provozovatelem hypermarketů založil Tesco Mobile, jakéhosi operátora pro méně majetné nebo zkrátka pro ty, kteří mobil používají jen v nouzi. Využívá totiž předplacené karty a nabízí jen základní služby za nízké ceny. Na podobném principu funguje také operátor Tchibo, který funguje v Německu. Obě tyto společnosti využívají sítí O2 a mají dohromady kolem 1,5 milionu zákazníků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poslední zajímavostí je rádiová síť O2 Airwave, která je navržená tak, aby fungovala i v krizových momentech, kdy hrozí přetížení běžných mobilních sítí. Pokryty má být navíc kompletně celý ostrov, a tak se uživatelé dovolají i na všech odlehlejších místech. Síť zatím využívá hlavně britská policie, hasiči a ambulance.

Klepněte pro větší obrázek
Pokrytí je takřka kompletní

MDA nebo XDA, není to jedno?

Operátor O2 se stal jedním z předních partnerů tchajwanského výrobce HTC pro distribuci jeho komunikátorů a chytrých telefonů s Windows Mobile. Prodává je pod vlastními názvy, pokud vám tedy třeba název XDA mini S, věřte, že jde o úplně stejné zařízení jako MDA Vario nebo Qtek 9100, které naši operátoři prodávají. Když už je řeč o značce Qtek, která se u nás v poslední sobě docela rozšířila, je vhodné poznamenat, že kvůli příchodu O2 možná zase zmizí a nahradí ji sice stejná zařízení, ale s názvy obsahujícími zmíněné XDA, protože Qteky tu prodával především právě Eurotel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
XDA Mini S • XDA Exec • XDA Atom • XDA Neo

Konkrétně v nabídce O2 v zahraničí najdeme několik zajímavých kousků, především výborný, ale drahý XDA Exec (MDA Pro, Qtek 9000), který nám v nabídkách našich operátorů trochu chybí, další dobře vybavený komunikátor XDA Atom nebo novinku XDA Neo, což není nic jiného než Qtek S200, na který můžete zřídka narazit i u nás ve volné distribuci. Dále má operátor ve své nabídce taky několik méně známých Samsungů a LG, ty ale u nás příliš neletí, a tak asi za hranicemi zůstanou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung S400i • Samsung S500i • LG U8500

Nezbývá než čekat

Z příchodu Vodafonu jsme se poučili, a tak ani nyní nečekáme žádné zvláštní rychlé změny. Uvidíme, možná se O2 pokusí obalit Prahu do bublinek, tak jako všudypřítomnou červenou barvu avizoval před časem Vodafone. Můžeme jen doufat, že do nabídky českého O2 budou zvoleny i některé nové mobily ze zahraničí, a že se nový vlastník nenechá ukolébat předním postavením Eurotelu mezi našimi operátory a nasadí u nás brzy nějakou tu technologickou novinku, když se s nimi tak chlubí.

Klepněte pro větší obrázek

Nakonec z trochu jiného pohledu. Osobně vkládám velká očekávání do jakéhosi oživení české mobilní scény, protože od té doby, co s Oskarem tak trochu zmizel i jeho vtipný duch, tradičně vysoká úroveň reklam operátorů trochu upadla. A O2 si naopak v zahraničí vytvořil docela sympatickou image, tak uvidíme. Stále však nelze vyloučit možnost, že Telefónica si postupně upraví své evropské pobočky k obrazu svému, a na to by se nezvykalo snadno.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (31) Další článek: T-Mobile: němečtí zákazníci už sviští v HSDPA

Témata článku: Ostatní, EU, T-Mobile MDA Vario, Fotbalové mistrovství, Roční obrat, Vysoká úroveň, Euro, Kyslík, Rychlý vývoj, Studená sprcha, Rádiová síť, Nejrůznější druh, Poslední zajímavost


Určitě si přečtěte