Z Havaje do Madridu. Proběhl první hovor přes datové 5G sítě prostřednictvím satelitu

  • Firma AST SpaceMobile pokočila další milník
  • Uskutečnila první hovor přes 5G sítě prostřednictvím satelitu
  • Telefonát proběhl mezi Havají a Madridem

Satelitní technologie už brzy zaplní všechna volná místa na mapě celosvětového pokrytí mobilním signálem. Důkazem je úspěšný provedení prvního 5G datového volání (přes WhatsApp), které proběhlo Maui na Havaji do Madridu ve Španělsku. Pilotního projektu se účastnil americký operátor AT&T, poskytovatel satelitní konektivity AST SpaceMobile, globální operátor Vodafone a Nokia, která dodala všechno potřebné síťové vybavení.

První hlasový hovor přes 5G sítě prostřednictvím satelitu BlueWalker 3 proběhl 8. září. Na obou stranách telefonní linky byl použit Samsung Galaxy S22, který nebyl nijak speciálně upravený. Firma AST SpaceMobile tak pokořila další milník satelitní konektivity. Už dříve se ji podařilo potvrdit podporu 2G a LTE sítí, které dostala z jednoho koutu světa na druhý prostřednitvím satelitu.

Klepněte pro větší obrázek
Satelit BlueWalker 3 po svém dokoneční na Zemi, na nízké oběžné dráze Země je od loňského září

Součástí testu bylo i měření rychlosti, stahování dat, která činila 14 Mb/s. Došlo tak k překonání předchozího rekordu 10 Mb/s, a současně i k potvrzení toho, že je služba připravena k ostrému nasazení. Přes satelit je tak možné komunikovat texty a hlasem, ale také brouzdat na webu, využívat instant messengery, stahovat soubory či dokonce sledovat streamovaná videa. A to vše pomocí jediné satelitní sítě, ke které budou mít přístup standardně nabízené verze smartphonů.

Za pokořením dalšími komunikačního milníku i tentokrát stojí testovací satelit BlueWalker 3, který v září roku 2022 vynesla na nízkou oběžnou dráhu Země (výška 513 km nad povrchem) raketa Falcon-9. Plocha testovacího satelitu je přes 64 metrů čtverečních. BlueWalker 3 je navržený pro přímou komunikaci s mobilními zařízeními na standardních frekvencích, a jako takový je vývojovým předstupněm budoucí vesmírné satelitní sítě, která bude složena ze satelitů BlueBird.

První hovor přes 5G sítě a další milníky prostřednictvím satelitu:

Zdroj Ast-science

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (2) Další článek: 17 největších novinek v iOS 17, kvůli nimž si co nejrychleji stáhněte aktualizaci do iPhonu

Témata článku: Galaxy, Vodafone, WhatsApp, Mobilní sítě, Sítě 5G, AST SpaceMobile, Satelit, Vesmír, Milník, Síť, Španělsko, Madrid, BlueWalker, Hovor, Země, BlueBird, Falcon, Satelit BlueWalker, Maui, Havaj, Vodafone — Heureka.cz