Mobilní muzeum mapuje legendární telefony od roku 1984 až po současnost. Nese i českou stopu

  • Mobily jsou s námi již od roku 1984, teď mají svoje muzem
  • Zavzpomínejte na mobilní legendy, které prošly vaším životem
  • A pokud máte nějaké staré kousky v šuplíku, můžete je muzeu darovat

Zajímá vás mobilní historie? V tom případě by vás neměl minout projekt Mobile Phone Museum, který mapuje historii mobilních telefonů od roku 1984 až po současnost. Za unikátním sběratelským projektem stojí sedm osob, mezi nimiž najdeme zakladatele Bena Wooda, který začal telefony sbírat před 25 lety, či Kamila Vacka, který se nesmazatelně zapsal do historie českého mobilního trhu. Na naše území před lety přivedl značku Samsung a následně vedl například zastoupení HTC ve dvaceti zemích Evropy a Asie.

Výsledkem dlouholeté spolupráce všech zainteresovaných osob je webové muzeum, jehož součástí je přes 2 100 telefonů. Ty jsou součástí dočasné expozice v Londýně, ovšem primárně muzeum vzniklo jako webový projekt, v němž je u každého telefonu uveden jeho stručný popis, historický kontext a také reálné fotografie fyzického kusu, který má muzeum k dispozici.

Možná máte doma legendu, ani o tom nevíte

Telefonů nikdy není dost, v současné době je na webu nafocená zhruba čtvrtina modelů s tím, že další budou na web postupně přibývat. Pokud tedy u vybraného telefonu chybí ikona nebo jej vyhledávání nenajde vůbec, neznamená to, že jej muzeum nemá v depozitáři. V sekci Most Wanted navíc najdete seznam zařízení, která muzeum aktivně hledá do své sbírky, takže můžete přispět svou trochou do mlýna. Za to se vaše jméno objeví v tomto seznamu dárců, čímž se nesmazatelně stanete součástí muzea mobilní historie.

Mezi nejhledanější kousky patří modely Motorola Aura, Nokia N950, Samsung Serene, Nokia 6108, Ericsson T68m GoldVertu Signature, Ericsson R310, Sony Xperia Play, Royole FlexPai, Galaxy Round a mnoho dalších. 

Webový katalog muzea je k dispozici zde. Můžete v něm vyhledávat telefony podle názvu nebo třídit telefony podle data představení, typu, značky nebo kolekce. Samostatně si můžete prohlédnout nejpodivněji vypadající telefony, mobily od Vodafonu, který je pětiletým sponzorem muzea, nebo třeba telefony, které si zahrály v bondovkách.

Muzeum se soustředí zejména na design

O neziskovém projektu Mobile Phone Museum jsme si krátce telefonicky pohovořili s panem Kamilem Vackem, který je v projektu jedinou českou stopou. Samotný nápad na muzeum mobilů se zrodil mezi rokem a půl, kdy bylo ve sbírkách cca tisíc telefonů, což do dnešního dne narostlo na pětinásobek. Mobilní muzeum má spoustu dárců, kteří starší telefony darovali, problémem je však shánění speciálních kusů, které je často třeba zakoupit od sběratelů. A zde se ceny mohou vyšplhat, v přepočtu, i přes sto tisíc korun za jeden model.

Telefony do muzea dorazí v různém stavu „použitelnosti“. Některé starší modely darovali sami výrobci, a to v prodejním balení „se vším všudy“, jindy naopak dorazí jen telefon bez baterií nebo s baterií, která se však už nedokáže dobíjet. I s ohledem na skladování starších baterií bylo vcelku problematické najít instituci, která by se starších telefonů ujala. Depozitář se tedy nakonec podařilo nalézt v Londýně, přičemž hlavním středobodem muzea je telefony prezentovat na webových stránkách.

 

Skladovat telefony se starými bateriemi je problém. Nakonec muzeum našlo skladové prostory na okraji Londýna.

 

Nejzásadnější epochou jsou léta 2000 - 2010, mezi nimiž vznikaly nejoriginálnější telefony. Na mobilní historii lze nahlížet z různých úhlů pohledu, cílem muzea je však zaznamenat jejich rozmanitý design, od čehož se mohou odpíchnout budoucí generace. Mobile Phone Museum nikdy nebude fyzicky vystavovat všechny své telefony najednou, maximálně nabídne pro různé speciální akce dočasné zapůjčení tematických kolekcí, ať už se jedná o nejošklivější, nebo o nejprodávanější telefony mobilní historie. A vyloučeno není ani vystavení některých telefonů v Česku.

Příspěvek do mobilního muzea může dorazit i od českých zájemců, stačí poslat e-mail s nabídkou, a obratem se dozvíte, zda je o některá vaše zařízení zájem. V současné době probíhá focení telefonů z archivu, které se budou postupně objevovat na webových stránkách muzea. U vybraných telefonů se budou zobrazovat i dobové reklamy, které telefon propagovaly, a těšit se máme i na rozhovory s designéry, kteří se podepsali pod designem legendárních telefonů.

Zavzpomínejte i vy na rozmanitou mobilní historii. Dohledáte v muzeu všechny telefony, které jste historicky sami používali?

Diskuze (5) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Organizátor pracovního dne, sbírky videoher a čtení pro děti

Témata článku: Retro, Telefony, Véčko, Legendy, Historie, Luxus, Skládací konstrukce, Kuriozita, Symbian, Prototyp, Sony Xperia, Evropa, Galaxy Round, Projekt, Šuplík, Vertu Signature, Asie, Katalog, Vodafone, Londýn, Royole FlexPai, Muzeum, Most Wanted, Telefon, Muzo, Mobilní telefony véčka na Heureka.czPozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

** Mnohé webové služby nabízejí API pro vývojáře ** Většina ale nic takového nemá ** Jak strojově vytáhnout prakticky cokoliv z libovolného webu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Cyberpunk 2077 dostane další velký update spolu s vydáním verzí pro next-gen konzole

Cyberpunk 2077 dostane další velký update spolu s vydáním verzí pro next-gen konzole

V nedávném finančním reportu se studio CD Projekt RED podělilo o pár zajímavostí. Hlavními tématy byly Cyberpunk a next-gen verze Zaklínače 3.

Martin Nahodil
Zaklínač 3: Divoký honCD Projekt REDCyberpunk 2077Byznys
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Týden Živě: Skoro všichni máte chytré hodinky a Microsoft měl zase Build

Týden Živě: Skoro všichni máte chytré hodinky a Microsoft měl zase Build

** Ptali jsme se, jestli nosíte chytré hodinky ** Microsoft uspořádal výroční Build ** Google Photos zdarma (pro většinu) končí

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály