Z palubních systémů se staly smartphony. Na řidiče mají horší vliv než alkohol a marihuana

Řidiči, kteří za jízdy zírají do obrazovky infotainmentu, mohou být nebezpečnější než řidiči pod vlivem alkoholu či drog. Výzkum britské organizace IAM RoadSmart říká, že moderní palubní systémy (často navrhované ke zvýšení komfortu a bezpečnosti jízdy) mohou napáchat více škody než užitku. U jejich uživatelů byl často zjištěn delší reakční čas, než u v ruce drženého mobilu, nebo alkoholu.

Výsledky prý ukázaly lepší reakční časy u řidičů pod vlivem konopí a až pětkrát lepší reakční časy u řidičů, kteří měli v krvi legální množství alkoholu, což je na britských silnicích až 0,8 promile.

Podle studie se reakční čas řidičů, kteří zrovna manipulovali s dotykovou obrazovkou infotainmentu, prodloužil o čtyři až pět délek automobil. Studie také odhalila, že někteří řidiči soustředili svůj zrak na obrazovku klidně až 16 sekund. Pro představu – při rychlosti 90 km/h tak tito řidiči urazili až 400 metrů.

Během manipulace se systémy jako Android Auto nebo Apple CarPlay (prostřednictvím dotykové obrazovky) navíc utrpěla i schopnost řidiče dodržovat konstantní rychlost a udržet pozici vozu v jízdním pruhu. Výběr skladeb přes aplikaci Spotify (prostřednictvím obou výše zmíněných systémů) měl mít na reakce řidiče dokonce horší dopad, než psaní textových zpráv.

Dopravní experti z IAM RoadSmart proto nyní apelují na vládu i automobilový průmysl, aby omezili technologie rozptylující technologie dříve, než dojde k dalším zraněním či úmrtím. „Rozptýlení řidiče bývá každoročně připisována zhruba třetina dopravních nehod v Evropě,“ uvedl Neil Greig za IAM RoadSmart.

Zatímco předchozí výzkumy ukázaly, že Apple CarPlay nebo Android Auto fungují lépe než klasická tlačítka a ovladače, výsledky této poslední studie vyvolávají vážné znepokojení ohledně vývoje a využívání nejnovějších systémů infotainmentu. Cokoliv, co rozptyluje oči a mysl řidiče, je pro silniční bezpečnost špatné,“ uvádí studie.

Diskuze (29) Další článek: Koronavirus může urychlit budování 5G, roste potřeba rychlých sítí s vyšší kapacitou

Témata článku: Android, Android Auto, Spotify, Pro řidiče, CarPlay, Evropa, Reakční čas, Řidič, Obrazovka, Rozptýlení, Vliv, Manipulace, Alkohol, Infotainment, Palubní systém, Špatný vliv, Apple CarPlay, Marihuana, Úraz


Určitě si přečtěte

Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile
Garmin překvapil levným sporttesterem a LTE hodinkami pro náročné
Martin Chroust
HodinkyGarmin
Chytré trenýrky či podprsenka. Na první pohled směšné, na druhý pohled zcela logické řešení
Karel Kilián
Chytré oblečeníWearablesNositelnosti
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 17

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny