Z pěti měst na pětinu populace. Vodafone výrazně rozšířil 5G síť

Vodafone spustil komerční 5G síť pro své zákazníky 1. října 2020. Tehdy ale nový typ konektivity mohli vyzkoušet obyvatelé (nebo návštěvníci) pouhých pěti měst v Česku. Pokrytí se nyní rozšiřuje na dalších 130 měst a obcí, což dohromady dává zhruba pětinu populace. Momentálně tak má Vodafone nejdostupnější 5G síť mezi tuzemskými operátory.

K dosud pokrytým městům (nebo jejich částem) – Praha, Brno, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Jeseník – se nyní přidávají další: např. Aš, Český Těšín, Liberec, České Budějovice, Český Krumlov, Havlíčkův Brod, Vrchlabí, Kladno nebo Rokycany. Celkem je nyní 5G od Vodafonu dostupné pro 2 miliony obyvatel. Nový typ sítě běží na 700 vysílačích po celé republice, k aktuálnímu rozšíření použil operátor frekvence v pásmech 1 800 a 2 100 MHz.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa pokrytí ukazuje, kde se dnes můžete připojit k 5G síti Vodafonu | Zdroj: Vodafone

Nadále se jedná o NSA (Non-Stand Alone) typ 5G sítě, která využívá některé prvky se stávající 4G sítí a o pásmo se s ní dělí pomocí technologie DSS (Dynamic Spectrum Sharing). Ke zvýšení kapacity ve prospěch 5G může dojít už v dubnu, protože na konec března 2021 plánuje Vodafone jako první z českých operátorů úplné vypnutí starší generace sítě 3G (UMTS).

Zároveň s rozšířením pokrytí přidává Vodafone do nabídky také další 5G kompatibilní smartphony. Celkem jde o zhruba 15 unikátních modelů, nejčastěji značek Apple, Samsung a Xiaomi. Cenově nejdostupnějším modelem je Redmi Note 9T s nedotovanou cenou 6 400 Kč. K 5G síti se může připojit každý zákazník s podporovaným telefonem. Uživatelé s neomezeným datovým tarifem nemají na 5G omezenou rychlost. Po zaváděcím období a dalším rozšíření pokrytí představí Vodafone novou nabídku 5G tarifů.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (10) Další článek: Valentýnská nabídka Huawei: slevy nejen na mobily až 30 % a výhry na kole štěstí

Témata článku: Operátoři, Vodafone, 5G, Sítě 5G, Praha, Pokrytí, UMTS, Kladno, Karlovy Vary, Populace, NSA, Liberec, Havlíčkův Brod, České Budějovice, Vrchlabí, Jeseníky, Rokycany, Brno, Dynamic Spectrum Sharing, Non-Stand Alon, Český Krumlov, Síť, Česká republika, Výraz, Operátor, Vodafone — Heureka.cz