Z Tečky by se mohl stát digitální očkovací průkaz. Až skončí Covid, najde aplikace nové uplatnění

Z české aplikace Tečka, která slouží pro evidenci očkování, prodělání nemoci nebo testů na koronavirus, by mohla v budoucnu najít další uplatnění. Až skončí Covid, by měla aplikace fungovat jako digitální očkovací průkaz. Podle agentury NAKIT, která tuto aplikaci spravuje a zastřešuje, je to jedna z možných variant budoucího vývoje.

Od 1. ledna už jde tomuto využití aplikace naproti i legislativa, která otevřela cestu k tzv. eOčkování. V rámci nové funkce lékového záznamu pacienta využívající stávající řešení eRecept, bude mít lékař přehled o všech provedených očkováních pacienta bez ohledu na to, kdy, kde a kým bylo očkování provedeno. Systém umožňuje, nejen přehled o aplikovaných vakcínách, ale také dokáže připomenout blížící se termín další dávky očkování. A je jen logické, že by Tečka byla jedním z výstupu systému eOčkování, tedy něco, na co si by si mohl „sáhnout“ i běžný uživatel.

Aplikace Tečka však v posledních měsících dostává v recenzích na aplikačních obchodech pořádně zabrat. A není divu, je totiž doslova protkána chybami a nedodělky. Tou největší je to zřejmě to, že Tečka lidem nezčervená, jakmile obdrží pozitivní výsledek testu na Covid. Pokud mají stále platné očkování, mohou se certifikátem i nadále prokazovat při vstupu do divadel a restaurací, přitom by stačilo tak málo, a u pozitivních osob jinak platný certifikát, na fixně daný čas od prodělání infekce, deaktivovat.

Do Tečky někdy certifikát o provedeném testu nedoputuje vůbec, nebo až po velmi dlouhé době. I kdyby fungovala deaktivace očkovacího QR kódu po pozitivním testu, někteří uživatelé na kód potvrzující nakažení čekají až 10 dní! Jedná se však o systémové nastavení, nikoliv o chybu.

A podobných nedodělků, o kterých NAKIT ví, je celá spousta, třeba stačí posunout datum telefonu, a staré testy se zase zazelenají. Mnozí přitom celý QR kód přes telefon nenačítají, a stačí jim jen viditelná zelená fajfka u prodělání nemoci, očkování nebo PCR testu.

Lidé mohou aplikaci ošálit i změnou validačních pravidel na jiné státy. Problém dělá zejména africké Togo. Tečka pak začne propadlé PCR testy vyhodnocovat jako platné. Třeba takové Slovensko mezi alternativními validačními pravidly chybí úplně. Tečka může zavařit i některých lidem na dovolené, pokud jste očkování třetí dávkou, mohou chtít např. v Rakousku prokázání všech tří dávek. První dvě však nově očkovaným z Tečky zmizely, a mohou se tedy prokázat jen třetí (resp. na první pohled jen jednou) dávkou.

Jak stáhnout očkovací certifikát:

Osobně jsem u Tečky zažil duplicitní evidenci první dávky, vypadalo to, jako bych dostal 1. dávku dvakrát a vždy s jiným identifikátorem. V případě přeočkování jsem měl zase uvedenou chybně vakcínu. Po její opravě jsem se v Tečce tvářil jako osoba, která si na posilovací dávku nechala dát AstraZenecu a Pfizer zároveň. Chyba zmizela až po smazání profilu a po opětovném načtení dat z databáze. Jaké máte s Tečkou zkušenosti vy? Podělte se o váš názor v diskusi pod článkem.

Zdroj Twitter, Sukl

Diskuze (27) Další článek: Google prohrál spor se Sonosem. Hrozí mu zákaz prodeje Pixelů v USA

Témata článku: Koronavirus, Covid pas, QR kód, Twitter, Tečka, covid-19, Chytrá karanténa, Certifikát, Togo, Rakousko, Dávky, January, Covid, Slovensko, Průkaz, Pfizer, Aplikace, Test, Očkování, Sukl, UplatněníPět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Výmluvy často brání tomu, aby člověk hledal chyby u sebe a tím se zlepšoval. Pět špatných výmluv u fotografie shnuje ve videu Justin Mott.

Jan Pánek
Fotoškola
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Do bankomatů a platebních terminálů s NFC se lze nabourat aplikací pro Android

Do bankomatů a platebních terminálů s NFC se lze nabourat aplikací pro Android

** Expert odhalil zranitelnosti v bankomatech a platebních terminálech ** Přes NFC umožňuji změnu placené částky nebo výběr hotovosti ** Řada zařízení přitom není dodnes aktualizována

Karel Kilián
BankomatNFCBezpečnost
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost