Za každé ucho: test dvojice sluchátek Nokia

Nokia BH-100 a BH-303 jsou atraktivní bluetoothová sluchátka s přizpůsobivým designem. Cena přitom zůstala příjemně nízko.

S rostoucí konkurencí mezi bluetoothovými sluchátky na trhu se pomalu stírají rozdíly mezi modely renomovaných značek a mezi méně známými výrobci. Bluetooth technologie totiž nepostupuje tak rychle, aby ti „pracovitější“ mohli těžit s technické nadvlády, a tak přicházejí na řadu jiné metody odlišení. Mezi nejvýraznějšími praktikami, se kterými se můžeme setkat, je určitě důraz na personalizaci výrobků. Dávno pryč jsou doby, kdy vše muselo nebo bylo téměř stejné. Dnešní trendy velí odlišit se. Po mobilech se tedy již delší dobu setkáváme s výměnnými kryty i u sluchátek a nezůstává jen u nich. Na trh přicházejí stále roztodivnější tvary a grafické variace designu, které by ještě nedávno stály možná i dvakrát tolik co dnes.

Výrobce, jakým je Nokia, si je těchto tendencí velmi dobře vědom, čehož je důkazem i nová modelová řada sluchátek určená pro tuto sezónu. Nejen že modely BH-100 a BH-303 jsou svým řešením originální a ve srovnání s konkurencí o drobek kompaktnější, mohou jim směle konkurovat také i cenou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia BH-100 a BH-303

Oba modely sluchátek můžeme zařadit mezi ty nejmenší na trhu. Soudě dle designu je jen stěží uvidíme v akci u významnějšího manažera, ale s jistotou se s nimi potkáme u většiny mladých, kterým snadněji učaruje originální způsob uchycení i bláznivější motivy grafiky a designu.

Každý na to jde jinak

Zatímco model BH-303 se snaží zalíbit čtveřicí výměnných krytů ve výrazných barvách a individuálních motivech, model BH-100 vsadil na odlišný barevný lem na boku sluchátka. Součástí balení modelu BH-100 proto naleznete celkem tři barevné lemy s variací na odstíny modré. Zde se mohla Nokia trochu odvázat, ale budiž. Tlak na cenu je u tohoto modelu znát zejména chybějícím popruhem k upevnění na krk a neuspějete ani sami, protože sluchátko nenabízí žádné očko pro upevnění jakéhokoliv jiného. Zato s modelem BH-303, který je zhruba o tři stovky dražší, získáte nejen popruh, ale také poměrně rozměrný držák, který využijete i jinak, ale o tom až dále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia BH-100: v krabici najdete kromě sluchátka tři různé ozdobné proužky

Obě sluchátka jsou téměř stejného rozměru a ve srovnání s konkurencí patří mezi ty nejmenší na trhu. Společným znakem je osamocené rozměrné tlačítko na přední ploše, které slouží pro většinu operací se sluchátky. Zatímco u modelu BH-100 si nebudete na jeho chod vůbec ztěžovat, protože má příjemný zdvih a je snadno hmatatelné, u druhého modelu budete spílat nad jeho tuhostí. Abyste jej stiskli, musíte vynaložit větší sílu a sluchátko si v podstatě zarazit hlouběji do ucha. Je to poměrně nepříjemná zkušenost, ale dá se na ni zvyknout. Také hmatatelnost není tak přímočará jako u levnějšího kolegy. Druhé, neméně důležité tlačítko se u obou modelů nachází v zadní části v blízkosti trnu. Je titěrné a slouží k zapnutí sluchátka nebo k párování s mobilem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia BH-303 se může proměnit do čtyř barev

Divný a divnější

Oba modely můžete používat i bez využití spony za uchem. Stačí je jen zastrčit trnem do ucha. Realita je ale jiná. Zastrčená sluchátka v podstatě vůbec nedrží a zvláště model BH-303 se takto použít téměř nedá. Proto oba modely nabízejí mnohem jistější a v obou případech originální způsob uchycení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia BH-100: ozdobný proužek slouží jako spona pro připevnění za ucho • najdete pod ním konektor pro nabíječku • k ovládání stačí jediné tlačítko • trn je masivní

V případě modelu BH-100 stačí vycvaknout z jedné strany plastový lem, čímž vznikne pružné očko pro zavěšení za ucho. Nasazování sluchátka není tak rychlé a pohodlné jako v případě sluchátek tradiční konstrukce. Na svém místě však drží velmi dobře. Můžete poskakovat, běhat a dělat sebekrkolomější pohyby, ale se sluchátkem to ani nehne. Na druhou stránku se obávám o trvanlivost tohoto řešení, neboť neustálým vycvakáváním – a věřte že to budete dělat častěji než myslíte, protože při každém nabíjení je potřeba vycvaknout lem, kde se ukrývá konektor nabíječky – se pomalu opotřebovává „zoubek“, který lem drží. Další dvě barevné varianty lemů, však dávají alespoň částečnou útěchu, že se s sluchátkem nebudete muset rozloučit tak brzy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia BH-303: krabice a prohlídka z různých stran

Model BH-303 naopak vsadil na odlišné řešení. Poněkud rozměrný držák sluchátka upevněný na popruhu, pro někoho možná překvapivě slouží i pro upevnění za ucho. Než se k tomuto procesu dostaneme, přiblížím způsob upevnění sluchátka do držáku. Jde to dvěma způsoby. Buď s využitím kulatého otvoru v horní části, kam se provlékne trn a zasune směrem dolů nebo z opačné strany, tedy ze spodu, kde to však chce o něco více síly. Pokud sluchátku otočíte špičkou nahoru, zaaretuje se a drží v této poloze. Velké oblouky po stranách držáků nejsou nic jiného než spony pro pravé a levé ucho. Po nasazení, které trvá o něco déle než je běžné, získáte stabilní upevnění. Sluchátko se sice nehne, ale po celou dobu máte nepříjemný pocit, jako když nosíte něco velkého za uchem. Přece jen je držák velký a trčí z něho popruh upevněný okolo krku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ke sluchátku BH-303 dostanete i držák na šňůrce

Ovládání někdy ani nenajdete

Zatímco model BH-303 nabízí pro ovládání hlasitosti komfortní naklápěcí „páčku“, které lze vytknout maximálně to, že při nasazení na nejběžnější stranu – tedy na pravou – se ovládání nachází na spodní straně sluchátka, která méně komfortnější než tradiční horní; druhý model tento způsob regulace zcela vynechal. Ovlivnit hlasitost hovoru můžete jen pomocí regulace na telefonu. Je to nepohodlné, ale funguje to. Veškeré volby, které se sluchátkem provádíte, jsou potvrzeny pípnutím. Při dlouhém stisku je zvukový signál delší, při kratším naopak kratší. Přispívá to k přehlednosti. Hlasitost je u obou modelů dostatečná a nečiní potíže ani v hlučnějších prostředích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia BH-100: malé vypínací tlačítko • velké ovládácí tlačítko • nabíječka od telefonu

Téměř totožná je i kvalita reprodukovaného zvuku, se kterou se subjektivně lépe popral dražší model. Každopádně obě sluchátka nabízejí nadprůměrný zvuk usazený do vyšší tóniny, který je i díky tomu lépe srozumitelnější a také přirozenější. Nezní jakoby odněkud z jeskyně jako u jiných sluchátek, které jsme měli čest potkat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia BH-303: důležité detaily

Také druhá strana hovoru si v obou případech nemůže na nic ztěžovat. Přenos je prost jakýchkoli ozvěn a kromě nepatrného šumu v pozadí nebude hovor nic narušovat. Tedy až na tradiční neduh sluchátek a tou jsou operace v hraniční vzdálenosti od telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia BH-303: konektor pro nabíječku je stejný jako u telefonů

Praxe bez starostí

Před prvním použitím je nutné, jako u jakýchkoli jiných sluchátek, nejprve provést spárování s telefonem. Tento proces je dnes velmi snadný a ani zde nevyvstaly žádné komplikace. Podpora obou hlavních profilů Handsfree a Headset dává tušit, že spolupráce bude korektně probíhat i s jinými telefony vybavenými technologií bluetooth. Dosah od telefonu byl u obou sluchátek podobný a pohyboval se na samé hranici deseti metrů jako v případě modelu BH-303 a zhruba o méně než metr u modelu BH-100, kdy již bylo patrné drobné rušení. Během testů na přímou viditelnost a natočení hlavy vůči telefonu prošla obě sluchátka se ctí. Zde byl opět o chloupek lepší model BH-303, který bez potíží operoval i mírně za hranicí šesti metrů. Oba výkony však hodnotíme ve srovnání s konkurencí jako nadprůměrné. V běžném provozu se tedy s problémy takřka nesetkáte. Sluchátka jsme podrobili také testu, u kterého hodnotíme úspěšnost hlasového vytáčení. U obou modelů nebyla úspěšnost zcela stoprocentní, ale přesto můžeme s klidným svědomím obě sluchátka zařadit mezi ty lepší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia BH-100 • Nokia BH-303 na uchu i s úchytnou konstrukcí • a bez konstrukce

Oba modely jsou vybaveny moderní baterií typu Li-Pol a dle shodných papírových předpokladů mají podobnou výdrž i v reálu. Je sice na dnešní dobu spíše průměrná, ale vzhledem k rychlému nabíjení, nijak zvlášť důležitá.

Pokud bych měl shrnout dojmy z dvojice sluchátek Nokia BH-100 a BH-303, které pracují se specifikací bluetooth 2.0, jednalo by se převážně o samá pozitiva. Kvalitou zvuku počínaje a příznivou cenou konče. Oba modely mě zaujaly sympatickým vzhledem i praktickou velikostí, a to tak, že přehlédnu i chybějící regulaci hlasitosti u modelu BH-100. Mohu je vřele doporučit všem uživatelům, kteří s bluetooth sluchátky dosud nemají žádné zkušenosti a hledají zajímavý vstupní model.

Nokia BH-100

 • Hmotnost: 11 g
 • Rozměry: 42 × 24 × 10 mm
 • Rozhraní: Bluetooth 2.0 s EDR
 • Profily:Handsfree 1.5 a Headset 1.1
 • Doba hovoru: až 6,5 hodin
 • Pohotovostní doba: až 150 hodin
 • Baterie: 75 mAh, Li-Pol
 • Cena:cca 800 Kč

Obsah prodejního balení:

Bluetooth headset BH-100, 3 různobarevné třmeny (Sky blue, Marine blue, Burgundy red), náhradní gumový náušník, nabíječka Nokia AC-3, uživatelská příručka

Nokia BH-303

 • Hmotnost: 10 g
 • Rozměry: 42 × 23 × 11 mm
 • Rozhraní: Bluetooth 2.0 s EDR
 • Profily: Handsfree 1.5 a Headset 1.1
 • Doba hovoru: až 6,5 h
 • Pohotovostní režim: až 150 h
 • Baterie : 75 mAh, Li-Pol
 • Cena: cca 1130Kč

Obsah prodejního balení:

Bluetooth headset Nokia BH-303, čtyři výměnné kryty, jeden náhradní gumový kryt sluchátka, kompaktní nabíječka Nokia AC-3, uživatelská příručka

Diskuze (2) Další článek: O2 Active: nová soutěž o Xbox 360

Témata článku: Nokia, Příslušenství, Dnešní trend, Sluch, Bluetooth technologie, Test, Tradiční konstrukce, Nadprůměrný zvuk, Jeskyně, Kompaktní nabíječka, Gumový kryt, Ucho, Třmen, Nepříjemný pocit, Důležité tlačítko, Dvojice, Sky Blue


Určitě si přečtěte

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9