Za zobrazování smazaných fotek v iPhonech nemohl iCloud. Na vině byl samotný iOS

Krátce po vydání aktualizace na iOS 17.5 překvapil majitele iPhonů a iPadů nepříjemný problém: začaly se jim zobrazovat dávno smazané (a leckdy i z nejrůznějších důvodů nechtěné) fotografie. Aplikace Fotky přitom oficiálně uchovává smazané fotografie jen po dobu 30 dní.

„Mám čtyři fotky z roku 2010, které se stále dokola objevují jako nejnovější fotky nahrané na iCloud. Opakovaně jsem je mazal.“ uvedl jeden z postižených uživatelů na diskuzním webu Reddit. „Stalo se mi to samé – fotografie ze září 2022 se prostě z ničeho nic objevila v aplikaci Fotky mezi nejnovějšími, což je divné.“ hlásil další.

Problém opravila aktualizace

Apple reagoval doslova bleskově a během několika dní vydal aktualizaci na iOS 17.5.1, která zmíněnou chybu opravila. Po její instalaci veškeré smazané fotky opět zmizí. Nicméně neobvyklá kauza vyvolala celou řadu otázek týkajících se soukromí a bezpečnosti.

Původní zvěsti naznačovaly, že se jedná o fotografie uložené v cloudovém úložišti iCloud. Z toho pak vycházel předpoklad, že Apple smazané fotky ve skutečnosti nemaže, ale pouze je jako smazané označuje. Tuto verzi však poměrně záhy vyvrátilo několik uživatelů, kteří reinkarnované snímky do iCloudu nikdy nenahráli.

Navzdory značnému zájmu médií i uživatelů o tuto kuriózní chybu Apple o její příčině mlčel. To vyvolávalo obavy a spekulace, zda nejde o nějaký vážnější problém, který by mohl narušovat bezpečnost dat a soukromí. O tom, že nakonec není důvod se ničeho bát, informuje magazín Bleeping Computer.

Odborníci na bezpečnost totiž provedli reverzní inženýrství vydané aktualizace systému iOS 17.5.1. I oni zjistili, že chyba, která obnovovala snímky smazané před několika měsíci nebo dokonce lety, byla způsobena chybou systému iOS, a nikoli problémem služby iCloud.

Chyba byla jen v systému, ne v iCloudu

Aktualizaci na verzi 17.5.1 vydal Apple v pondělí 20. května. Prakticky hned poté se analytici ze společnosti Synactiv vrhli na její rozbor a porovnali ji s předchozí verzí systému. Zjistili, že situace nebyla tak vážná, jak se na základě spekulací mohlo zdát.

Apple totiž v poslední verzi pouze odstranil rutinu ve funkci zodpovědné za skenování a opětovný import fotografií ze souborového systému. Ta způsobila opětovné indexování souborů v místním souborovém systému a přidávala je zpět do galerie.

„Na základě této úpravy kódu můžeme konstatovat, že fotografie, které se znovu objevily, byly stále uložené v souborových systémech, kde je našla migrační rutina přidaná v iOS 17.5,“ vysvětlil Synactiv. „Důvod, proč se tam tyto soubory vůbec nacházely, nám není znám.“

Ačkoli toto zjištění může uklidnit uživatele tím, že Apple neukládá jejich smazané soubory do cloudu a jednoho dne je „omylem neobnoví“, působí také jako připomínka, že smazané soubory mohou v místním úložišti zůstávat, dokud nejsou přepsány novými daty.

Diskuze (18) Další článek: Sen o smartphonu s barevným E-ink displeje žije dál. Bigme HiBreak bude podporovat i 5G sítě

Témata článku: , , , , Verze, Soubor, Reddit, Fotka, Bleeping Computer, Zobrazování, Uživatelé,