Začala bombasticky s vrtulníkem, skončí v tichosti za dva týdny. 3G síť Vodafonu

Avizovaný konec provozu 3G u Vodafonu se přiblížil. Operátor vypne třetí nejstarší generaci svojí sítě ve středu večer 31. března 2021. Její funkci plně převezmou sítě 4G a 5G (datové přenosy, u 4G i hovory VoLTE) a 2G (hlasové hovory, SMS). Zbývající uvolněné frekvence po 3G v pásmu 2 100 MHz operátor rozdělí mezi 4G a 5G.

Uvedení 3G sítě v Česku bylo u Vodafonu velkolepé a jak ukazují dobové fotografie, mohlo připomínat scény z akčního filmu. Potřebnou technologii v roce 2008 Vodafone instaloval na pražské střechy i pomocí vrtulníku polepeného logy a nápisy 3G. Vrtulník byl potřeba mimo jiné i proto, že ve svých začátcích bylo zařízení pro 3G o mnoho větší a těžší než vybavení současných technologií.  Na co byl dříve potřeba vrtulník, to dnes odnesou montážníci rukama.

Vypnutí se dotkne 1 % zákazníků

Na vrcholu slávy technologie 3G sloužila až pro 1,5 milionu zákazníků, za dobu fungování přenesla 34,5 PB (petabajtů) dat a spojila hovory v celkové délce 28,3 miliardy minut. Vzhledem k celkově opožděnému nasazení 3G v Česku ji ale brzy začala překonávat o generaci mladší 4G, a tak po pouhých 7 letech od spuštění prvních pražských vysílačů začala 3G ztrácet své výsadní postavení.

Dnes už je provozně 3G síť de facto mrtvá. Během posledních dvou let se její vytíženost snížila o 90 %, reálně tak dnes 3G u Vodafonu využívá méně než 1 % zákazníků. Dopad vypnutí na zákazníky bude velmi malý – pouze 0,4 % využívala 3G pro přenos dat.

Proč se vypínají 3G sítě:

Tito zákazníci si budou muset pořídit nový LTE telefon a vyměnit starou SIM kartu za novou, schopnou připojit se ke 4G a 5G. O této skutečnosti dotčené zákazníky Vodafone průběžně informuje SMS zprávami. Ti zákazníci, kteří měli 3G síť pouze na volání a SMS, se nyní se stávajícím telefonem i SIM kartou automaticky „přepnou“ na 2G a nemusí se o nic starat.

Diskuze (7) Další článek: O2 vypne 3G ve třech vlnách. Nejdříve se stará síť rozloučí s Prahou

Témata článku: , , , , , , , , Tichost, Akční film, Síť, Česká republika, Vrtulník, Zákazníci,