Dne 9. ledna 2007 Apple představil iPhone. Tehdy jsme vydali článek s titulkem „Apple iPhone: srazí smartphony na kolena“. Ani jsme netušili, jakou budeme mít pravdu. Žádná z tehdejších smartphonových platforem už neexistuje...
V historii mobilů najdeme mnoho milníků. Od jednoho z nejvýznamnějších 9. ledna uplyne 13 let. V San Franciscu probíhala konference MacWorld, šéf Applu Steve Jobs vstoupil na pódium a řekl: „Čas od času přijde revoluční produkt, který změní úplně všechno. Dnešek je ten den, dnešek je den, kdy znovu vynalezneme telefon.“ A nemýlil se. Ta keynote vešla do dějin stejně jako samotný přístroj. Pokud si najdete čas a zhlédnete ji (video je níže), jistě pochopíte proč.

Od keynote, na které Steve Jobs představil světu revoluční iPhone uplynulo 13 let
Produkt Applu, výsledek několikaleté práce, se zcela odlišoval od tehdejších smartphonů. Ty byly podle slov Steva Jobse neohrabané a příliš složité. Jeho cílem naopak bylo vytvořit maximálně jednoduchý přístroj, se kterým si intuitivně poradí úplně každý. Smartphone pro každého. I když je pravdou, že ze začátku byla jeho cena vysoká – 399 dolarů (se smlouvou u operátora).
„5 let před jakýmkoli jiným telefonem“
Také proto si Apple kladl za cíl cenu snížit a rozšířit i počet trhů, kde se oficiálně prodával. To se povedlo s příští generací. Vylepšený model 3G byl v Americe k mání za 199 dolarů a počet zemí, kde se oficiálně prodával, postupně vystoupal na 70. Byla mezi nimi i ČR, iPhone 3G startoval u všech tří operátorů 22. srpna 2008.
Představení prvního iPhonu:
Jobs zavrhl tlačítka i stylus, nic přece není tak dobré jako deset prstů, se kterými se rodíme. Uživatelské rozhraní a svižnost, se kterou iPhone reagoval na dotyky, to bylo něco nevídaného. Apple přišel s multidotykovým ovládáním a dovedl eliminovat přehmaty uživatele. Měl akcelerometr a zoomování roztažením prstů působilo úžasně.
Dotknout se chtěl každý
Hardwarových tlačítek měl iPhone jen několik. Na tehdejší dobu to bylo něco nemyslitelného, tehdejší smartphony jako Motorola Q, Palm Treo či Nokia E62 měly hardwarovou QWERTY klávesnici a nespočet dalších funkčních tlačítek. Jobs ale pochopil, že každá aplikace vyžaduje jinou sadu kláves, takže se jich prostě zbavil.

Počet tlačítek se dlouho neměnil ani u dalších generací iPhonu
Na vývoji takto revolučního přístroje pracoval Apple dva a půl roku a vše dovedl udržet pod pokličkou. Hned když se objevil, stal se z něj fenomén. A vlastně ještě dříve, ještě před samotnou premiérou...
Uživatelé iPhony chtěli, stáli na ně fronty a telefony se z Ameriky posílaly do celého světa. Zlí jazykové úspěch iPhonu těžce nesli a ani na tom se za 13 let nic nezměnilo. Apple vytvořil fenomén a životní styl. Krom iPodu byl jeho představitelem právě iPhone. Apple pozvedl na novou úroveň i marketing, způsob prodeje a také každé vystoupení Steva Jobse spojené s premiérou nových produktů byla pečlivě promyšlená show.
Není třeba umět všechno, jen to, co lidé chtějí
Odpůrci Applu, ačkoli často používají smartphone, který by bez iPhonu nejspíš v současné podobě neexistoval, s oblibou označují iPhone za předraženou hračku pro snoby. Dříve se posmívali jeho jednoduchosti a omezené sadě funkcí, ale ty doby jsou dávno pryč. Dnes jsme svědky regulérního závodu mezi iOS a Androidem. Apple se nebojí s implementací nové funkce počkat, často to však dokáže lépe.
Apple s Jobsem v čele ale pochopil i další věc, která do té doby jiným unikala, nebo ji nedovedli realizovat. Propojení přístroje a obsahu. Hudba, aplikace, knihy, časopisy, filmy, to vše si můžete pohodlně koupit a během chviličky stáhnout přímo do svého mobilu (a později do iPadu). Obchodní model, který dnes ostatní následují.
Zkrátka a jednoduše, ať už iPhone milujete či nenávidíte, jeho dopad na celé odvětví mobilů mu nelze upřít. Apple trefil do černého, ostatní jej dlouhé roky následovali a trendy nastavuje dodnes.
Apple iPhone 2G (2007)
První smartphone od Applu. Původně se jmenoval prostě Apple iPhone, až s příchodem modelu 3G, byl zpětně přejmenován na iPhone 2G. Už před tím byly dotykové mobily, ale přes plastovou fólii jste se na jejich displeji trefovali do malých tlačítek. Po skleněné ploše iPhonu klouzaly prsty skoro samy, tlačítka byla velká a do hry poprvé vstoupila gesta.



Typickým znakem bylo jediné tlačítko pod displejem. „Home Button“ přetrval dodnes, i když také on prošel evolucí…
Dnes je tělo z jednoho kusu hliníku docela běžné, ale i to tehdy byla revoluce. To samé platí pro proximity senzor, který zajišťuje automatické zhasnutí displeje, když přiložíte telefon k uchu. Nové bylo i to, že se po otočení telefonu na šířku otočí a přeskládá i obsah displeje. Systému se tehdy ještě neříkalo iOS, nýbrž iPhone OS 1.0. Aplikace byly nativní (Applem předinstalované ), nebo jednoduché webové. Žádný App Store.



iPhone budil nejen obdiv, ale i posměch. Za slabý 2 MPx foťák, který neuměl video, za chybějící podporu sítí 3G, nebo neschopnost odeslat MMS.
A1203 |
 | rozměry a hmotnost: 115 × 61 × 12,0 mm, 135 g displej: 3,5", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 165 PPI sítě: GSM konektivita: 30-pin USB, Wi-Fi none, Bluetooth null paměť: 8 GB, baterie: 1 400 mAh procesor: Samsung S5L8900 (1× ARM1176, 0 GHz, 90nm) operační systém: Apple iPhone OS 1 fotoaparát: 2MPx |
cena: u nás se neprodává |
Apple iPhone 3G (2008)
První nástupce se změnil vizuálně, hliníkové tělo nahradila plastová skořepina v černém nebo bílém provedení. Telefon získal podporu 3G sítí a GPS, operační systém iPhone OS 2.0 přinesl AppStore a aplikace, které se z něj daly nainstalovat. Dnes samozřejmost, tehdy naprostá revoluce.

iPhone 3G zůstal u 2MPx foťáku a stále neuměl natáčet videa, což mu bylo silně vytýkáno.
Stejné zůstaly i další parametry: úhlopříčka displeje, procesor i velikost operační paměti. Velikost vnitřního úložiště byla 8 a 16 GB, bílý iPhone byl k dispozici pouze ve větší verzi. Přestože kapacita baterie klesla o pětinu, Apple udával vyšší výdrž. iPhone 3G startoval na 199 respektive 299 dolarech a později se poprvé oficiálně dostal i na český trh.



iPhone 3G naživo
A1241 |
 | rozměry a hmotnost: 116 × 62 × 12,0 mm, 133 g displej: 3,5", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 165 PPI sítě: GSM, 3G konektivita: 30-pin USB, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS paměť: 16 GB, baterie: 1 150 mAh procesor: Samsung S5L8900 (1× ARM1176, 0 GHz, 90nm) operační systém: Apple iPhone OS 2 fotoaparát: 2MPx |
cena: už se neprodává |
Apple iPhone 3GS (2009)
Do roka a do dne po 3G přišel Apple iPhone 3GS, který nepřinesl změnu designu, jen vnitřností. Tento rytmus mezigenerací Apple držel až do roku 2016. Telefon dostal dostal výkonnější procesor i grafiku, dvojnásobnou operační paměť, 3MPx fotoaparát s autofokusem a hlavně se naučil natáčet videa (i když to bylo jen v rozlišení 480p). Novinkou byla 32GB varianta a zůstaly i menší 8 a 16GB.



Dalšími novinkami byl například digitiální kompas nebo dlouho postrádané MMS zprávy, potěšující byla větší kapacita baterie. Operační systém iPhone OS 3.0 přinesl ovládání hlasem, vyhledávání Spotlight či prachobyčené „kopírovat a vložit“.
A1303 |
 | rozměry a hmotnost: 116 × 62 × 12,0 mm, 135 g displej: 3,5", kapacitní S-LCD, 320 × 480, 165 PPI sítě: GSM, 3G konektivita: 30-pin USB, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS paměť: 32 GB, baterie: 1 219 mAh procesor: Samsung S5PC100 (1× Cortex-A8, 1 GHz, 65nm) operační systém: Apple iPhone OS 3 fotoaparát: 3MPx, video (640 × 480), autofocus |
cena: už se neprodává |
Apple iPhone 4 (2010)
Po třech generacích oblého designu přišla placatá revoluce. Ocelový rámeček a skleněná záda v podstatě definovala podobu dnešních smartphonů. Tato konstrukce se ovšem brzy negativně projevila v kauze „antennagate“. Vzpomínáte na ten humbuk kolem iPhonů, které ztrácely signál?

Displej zachoval 3,5" úhlopříčku, ale nabídl na tu dobu vynikající rozlišení 960 × 640 pixelů. Svět poprvé poznal označení Retina (ta první měla jemnost 326ppi).
Procesor nabídl takt 800 MHz a Apple ho začal hrdě značit jako Apple A4, operační paměť poskočila na 512 MB. Fotoaparát získal 5MPx a snímky patřily k nadprůměru. Nový byl blesk, natáčení HD videa, ale také čelní kamerka s VGA rozlišením. Operační systém se přejmenoval na Apple iOS (zde ve verzi 4.0).



iPhone 4 odstartoval hon za menšími SIM kartami – svět poznal micro SIM.
A1332 |
 | rozměry a hmotnost: 115 × 59 × 9,3 mm, 137 g displej: 3,5", kapacitní IPS LCD, 640 × 960, 330 PPI sítě: GSM, 3G konektivita: 30-pin USB, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS paměť: 32 GB, baterie: 1 420 mAh procesor: Apple A4 (1× Cortex-A8, 1 GHz, 45nm) operační systém: Apple iOS 4 fotoaparát: 5MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Apple iPhone 4S (2011)
Spekulace slibovaly iPhone 5, Apple překvapil iPhonem 4S. Znovu vypadal stejně jako předešlá generace a fanoušci byli zklamaní. Neuklidnil je ani výkonnější procesor Apple A5 poprvé se dvěma jádry. Operační paměť zůstala na 512 MB, ale zdvojnásobilo se úložiště na 64 GB.

iPhone 4S byl poslední, který na svět doprovodil Steve Jobs. Zemřel pouhý den po premiéře.
Výrazné vylepšení nastalo stran fotoaparátu, který dostal rozlišení 8 MPx a dokázal natáčet Full HD videa. Jeho iOS 5.0 jako první systém přinesl hlasovou asistentku Siri.



iPhone 4S naživo
A1387 |
 | rozměry a hmotnost: 115 × 59 × 9,3 mm, 140 g displej: 3,5", kapacitní IPS LCD, 640 × 960, 330 PPI sítě: GSM, 3G konektivita: 30-pin USB, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 64 GB, baterie: 1 432 mAh procesor: Apple A5 (2× Cortex-A9, 1 GHz, 45nm) operační systém: Apple iOS 5 fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Apple iPhone 5 (2012)
Pětkový iPhone přinesl hned několik radikálních změn. Zvětšení úhlopříčky z tradičních 3,5 na 4", konec klasického 30-pinového konektoru a premiéru nového konektoru Lightning, který používáme dodnes. Zmenšování SIM karet pokračovalo, tentokrát jsme museli zmenšovat na nano SIM.

Skleněná záda nahradila hliníková se skleněnými pruhy nahoře a dole.
Znovu byl výkonnější (procesor Apple A6), poprvé dostal celý gigabajt operační paměti. Zadní foťák nerostl rozlišením, ale jinými kvalitami, zato přední FaceTime kamerka povýšila na 1,2 MPx. Novinkou byla podpora LTE, bohužel pro nás jen v pásmech 1800 a 2100 MHz. Spolu s telefonem se zrodila také sluchátka EarPods, která jste našli v balení.



iPhone 5 a starší 4S. Prodával se v černé a bílo-stříbrné variantě.
A1428 |
 | rozměry a hmotnost: 124 × 59 × 7,6 mm, 112 g displej: 4,0", kapacitní IPS LCD, 640 × 1 136, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (100|50 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 64 GB, RAM: 1 GB, baterie: 1 440 mAh procesor: Apple A6 (2× Swift, 1 GHz, 32nm) operační systém: Apple iOS 6 fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Apple iPhone 5S (2013)
Nástupce se od Pětky tolik nelišil, přesto si vysloužil hned několik prvenství. Jako první telefon na trhu dostal 64-bitový procesor (Apple A7). Poprvé měl pohybový koprocesor M7, který zpracovával data z akcelerometru, gyroskopu a kompasu, aniž by se zatěžoval hlavní procesor. Další premiérou byla čtečka otisků prstů Touch ID integrovaná do domovského tlačítka.


Zbylá výbava telefonu se nijak výrazně nelišila. Operační paměť zůstala na 1 GB.
Foťák zůstal u stejného rozlišení, ale zlepšila se světelnost, objektiv byl chráněný safírovým sklíčkem a doplnil jej dvoutónový blesk. Fandům se líbila slow-mo videa při 120 fps v HD rozlišení, podpora LTE na všech frekvencích i větší kapacita baterie. Telefon byl prodávan ve vesmírně šedé, stříbrné a nově i zlaté variantě.



iPhone 5S a srovnání s plastovým modelem 5C
A1533 |
 | rozměry a hmotnost: 124 × 59 × 7,6 mm, 112 g displej: 4,0", kapacitní IPS LCD, 640 × 1 136, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (100|50 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 64 GB, RAM: 1 GB, baterie: 1 560 mAh procesor: Apple A7 (2× Cyclone, 1 GHz, 28nm) operační systém: Apple iOS 7 fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Apple iPhone 5C (2013)
K iPhonu 5S jsme dostali bonus – pestrobarevné a levnější „Céčko“. Apple tak poprvé představil dva telefony naráz. Co se výbavy týče, je to vlastně facelift rok starého iPhonu 5. Lehce se zvýšila pouze kapacita baterie a k dispozici byl maximálně ve 32GB variantě.



iPhone 5C měl být levnější alternativou nového iPhonu 5S.
Pastelové barvy a nižší cena měly oslovit mladší publikum.
Modely 5S i 5C dostaly kompletně redesignovaný operační systém iOS 7, ale pestrobarevné céčko mělo vychytávku navíc – systém byl vybarvený podle zad daného telefonu. Jak se později ukázalo, telefon nebyl tak levný, jak Apple sliboval a stal se slepou produktovou větví, která se nedočkala nástupce. Poslední kapkou pak bylo to, že při pozdějším výprodeji Apple začal telefon vyrábět v tehdy téměř nepoužitelné 8GB variantě.



Kromě toho, že měl iPhone 5C plastové tělo, tak byl dodáván i v plastové krabičce.
A1532 |
 | rozměry a hmotnost: 124 × 59 × 9,0 mm, 132 g displej: 4,0", kapacitní IPS LCD, 640 × 1 136, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (100|50 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 32 GB, RAM: 1 GB, baterie: 1 510 mAh procesor: Apple A6 (2× Swift, 1 GHz, 32nm) operační systém: Apple iOS 7 fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Apple iPhone 6 a 6 Plus (2014)
Radikální změna designu, větší úhlopříčka displeje a poprvé dvě velikostní varianty. Hliníkové unibody s typickými pruhy na zádech bylo v místě bočních tlačítek oslabené, několik telefonů se ohnulo a kauza „BendGate“ byla na světě.

Hlavní změnou byl nárůst úhlopříčky displeje na 4,7" a na 5,5" u modelu 6 Plus.
Dočkali jsme se také výkonnějšího procesoru A8, operační paměť zůstala na 1 GB. Fotoaparát zůstal na 8 MPx, ale nově vystupoval z těla a Apple sliboval brilantní kvalitu. iPhone 6 Plus měl navíc optickou stabilizaci. Hojně diskutovanou novinkou bylo NFC, které zde šlo využít pouze k platbám Apple Pay. Telefon šel do prodeje ve vesmírně šedé, stříbrné a zlaté, nově byla k dispozici i 128GB varianta.



Apple iPhone 6 Plus a srovnání srovnání s iPhonem 5S.
|
 | rozměry a hmotnost: 138 × 67 × 6,9 mm, 129 g displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 750 × 1 334, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS paměť: 128 GB, RAM: 1 GB, baterie: 1 810 mAh procesor: Apple A8 (2× Typhoon, 1 GHz, 20nm) operační systém: Apple iOS 8 fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 78 × 7,1 mm, 172 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS paměť: 128 GB, RAM: 1 GB, baterie: 2 915 mAh procesor: Apple A8 (2× Typhoon, 1 GHz, 20nm) operační systém: Apple iOS 8 fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Apple iPhone 6S a 6S Plus (2015)
Na první pohled se po roce nic nezměnilo, ale telefony byly nepatrně tlustší a z pevnějšího hliníku. To aby se neopakovaly problémy s ohýbáním. Lákadlem pro technologické fandy byla funkce 3D Touch, díky které displej rozlišil sílu stisku, na což byly v iOS 9 navázány různé funkce.

Viditelnou novinkou byla růžově zlatá varianta. I tu zkopírovala četná konkurence.
Telefony dostaly výkonnější procesor Apple A9 a konečně i 2 GB operační paměti. Velikosti úložiště byly 16, 64 a 128 GB, nejmenší varianta naštěstí záhy dostala 32GB paměť. Foťák povýšil na 12 MPx, naučil se natáčet 4K video a pořizovat živé fotografie. Optická stabilizace bohužel zůstala výsadou modelu Plus. Rozlišení přední kamerky se zvýšilo na 5 MPx a nabídla simulovaný blesk pomocí displeje. Příjemným vylepšením byla i rychlejší čtečka otisků prstů.
iPhone 6s Plus: Zkusili jsme jeho 3D Touch:
|
 | rozměry a hmotnost: 138 × 67 × 7,1 mm, 143 g displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 750 × 1 334, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS paměť: 128 GB, RAM: 2 GB, baterie: 1 715 mAh procesor: Apple A9 (2× Twister, 2 GHz, 14nm) operační systém: Apple iOS 9 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 78 × 7,3 mm, 192 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS paměť: 128 GB, RAM: 2 GB, baterie: 2 750 mAh procesor: Apple A9 (2× Twister, 2 GHz, 14nm) operační systém: Apple iOS 9 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Apple iPhone SE (2016)
Apple oživil tři roky starý model 5S, osadil jej moderní výbavou, přidal přídomek SE (Special Edition) a svět se bavil tím, že téhle zkratce dosazoval úplně jiné významy. Byl to nejlevnější nový iPhone v historii a zaujal dnes již nevídaně kompaktním tělem.

Stejný procesor Apple A9 jako u iPhonu 6S a 2 GB operační paměti. Díky úhlopříčce pouhé 4" navíc nabídl i vyšší výdrž baterie.
Pochvalu zasloužil i 12Mpx fotoaparát s podporou 4K videí a živých fotek, které jsme znali už z větších modelů. Nechybělo ani NFC pro platby Apple Pay. Telefon tak strádal pouze kvůli absenci 3D Touch, horší selfie kamerce a staré čtečce otisků prstů. To však vynahrazovala cena startující na 13 000 Kč.



Do prodeje šel v 16 a 64GB pamětové variantě, lákadlem byla i růžovozlatá varianta.
|
 | rozměry a hmotnost: 124 × 59 × 7,6 mm, 113 g displej: 4,0", kapacitní IPS LCD, 640 × 1 136, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, RAM: 2 GB, baterie: 1 624 mAh procesor: Apple A9 (2× Twister, 2 GHz, 14nm) operační systém: Apple iOS 9 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 12 499 Kč |
Apple iPhone 7 a 7 Plus (2016)
Nejdiskutovanější novinkou bylo odstranění 3,5mm sluchátkového jacku. Chcete poslouchat? Kupte si sluchátka s Lightningem. Nebo bezdrátová sluchátka. Chcete poslouchat a nabíjet zároveň? Kupte si ošklivou redukci. Apple to označil za kuráž a svět se smál. Nesporným krokem vpřed byla voděodolnost, stupeň krytí IP67, stereo reproduktory a domovské tlačítko nahradil pevný senzor, který simuluje stisk haptickou odezvou.



Aktuální generace stále staví na designu šestkové řady, omezila pruhy na zádech a přidala nové barevné varianty: černou a temně černou s lesklými a na škrábance citlivými zády.
Oba iPhony nabídnou 12Mpx fotoaparát se světelností f/1,8, optickou stabilizací, fotit umí do RAW a natáčet ve 4K. Model Plus dostal duální fotoaparát, který díky různému úhlu záběru slouží jako 2× optický zoom a lze jej využít i pro hrátky s hloubkou ostrosti. Přední kamerka povýšila na 7 MPx, o výkon se stará čtyřjádrový Apple A10 Fusion, operační paměť je 2 GB respektive 3 GB RAM u iPhonu 7 Plus.



Telefon šel do prodeje v paměťových variantách 32, 128 a 256 GB.
|
 | rozměry a hmotnost: 138 × 67 × 7,1 mm, 138 g displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 750 × 1 334, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (450|50 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 2 GB, baterie: 1 960 mAh procesor: Apple A10 Fusion (4× Hurricane, 2 GHz, 16nm) operační systém: Apple iOS 10 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 78 × 7,3 mm, 188 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (450|50 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 3 GB, baterie: 2 900 mAh procesor: Apple A10 Fusion (4× Hurricane, 2 GHz, 16nm) operační systém: Apple iOS 10 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Apple iPhone 8, 8 Plus a iPhone X (2017)
Září 2017 znamenalo pro Apple 10. výročí iPhonu, otevíral se Apple Park a kromě evolučních iPhonů 8 a 8 Plus měl přijít i revoluční iPhone X. Osmičky žily v ústraní zájmu, každý mluvil o modelu X, jeho bezrámečkovém designu a nevzhledném výřezu u horní strany. Znovu je to souboj uctívačů a haterů a s odstupem se znovu dá říct, že Apple znovu stanovil trend – výřez neboli notch se začal říší smartphonů šířit jako mor.



iPhone X. Jak se Applu povedl tento tah? Z hlediska zájmu médií rozhodně ano.
Média rozdmýchávala každý náznak problémů, hodnotila každou novou funkci ze všech možných úhlů a čekala na první hospodářské výsledky, které odhalí, jak se Applu povedlo přidání další modelové řady.



Změna designu? iPhone 8 má skleněná záda, jinak připomíná předchozí generace.



iPhone 8 Plus je větší a má dvojitý fotoaparát. Oproti předchozím letům se prodává lépe než menší varianta (aspoň podle analytiků). S ohledem na iPhone X už totiž není tak drahý.
|
 | rozměry a hmotnost: 138 × 67 × 7,3 mm, 148 g displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 750 × 1 334, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 2 GB, baterie: 1 821 mAh procesor: Apple A11 Bionic (6× Monsoon, 2 GHz, 10nm) operační systém: Apple iOS 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 78 × 7,5 mm, 202 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 2 675 mAh procesor: Apple A11 Bionic (6× Monsoon, 2 GHz, 10nm) operační systém: Apple iOS 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 144 × 71 × 7,7 mm, 174 g displej: 5,8", kapacitní AMOLED, 1 125 × 2 436, 463 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 2 716 mAh procesor: Apple A11 Bionic (6× Monsoon, 2 GHz, 10nm) operační systém: Apple iOS 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Apple iPhone XR, XS a XS Max (2018)
Na jaře 2018 jsme čekali nástupce malého iPhonu SE. Spekulace se rojily, ale nakonec utichly a my jsme na „levný iPhone“ čekali až do podzimu. Jmenuje se iPhone XR, není ani malý, ani levný. Zato má řadu kompromisů. Apple neuvádí, jak se prodávají jednotlivé modely, takže pouze podle prohlášení analytiků tušíme, že s iPhonem XR je to velmi slabé...




Po letech Apple znovu vsadil na barvičky a je nutno uznat, že v některých to iPhonu XR opravdu sluší.
V roce 2018 revoluční iPhone X dostal v září 2018 evolučního nástupce s tradičním přílepkem iPhone XS. Jeho nejviditelnější inovací je větší model iPhone XS Max, který zvedá velikost úhlopříčky displeje z 5,8" na 6,5". Poprvé můžete mít půlterabajt paměti, což znamená cenu až 43 490 Kč. Jinak je to klasická evoluce: lepší foťák, výkon, Face ID, odolnost proti vodě poskočila na stupeň IP68.



Vzhled se od loňského iPhonu X prakticky nemění, nová je varianta XS Max s větším displejem a baterií.
Ročník 2018 tedy nepřinesl iPhonům mnoho nového, a tak je hlavním tématem hospodářská stránka. Na podzim plnily zprávy titulky o tom, že je Apple nejhodnotnější firmou na světě, hodnota přesáhla bilión dolarů. O kvartál později akcie spadly o třetinu, očekává se pokles příjmů, co se prodeje iPhonů týče, tam už v listopadu firma oznámila, že přestane zveřejňovat počty.
Zdá se, že hardwarový vrchol je definitivně za námi, těžiště příjmů se bude stále více přesouvat do oblasti služeb. Co to bude znamenat pro kultovní produktovou řadu iPhone? V nejbližších letech nic zásadního, iPhone dnes tvoří téměř dvě třetiny příjmů celé firmy a tento podíl bude klesat jen pomalu.
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 76 × 8,3 mm, 194 g displej: 6,1", kapacitní IPS LCD, 828 × 1 792, 324 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 2 942 mAh procesor: Apple A12 Bionic (6× Vortex, 3 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 12 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 8 659 Kč až 19 880 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 144 × 71 × 7,7 mm, 177 g displej: 5,8", kapacitní OLED, 1 125 × 2 436, 463 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 2 658 mAh procesor: Apple A12 Bionic (6× Vortex, 3 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 12 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 77 × 7,7 mm, 208 g displej: 6,5", kapacitní OLED, 1 242 × 2 688, 456 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 512 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 174 mAh procesor: Apple A12 Bionic (6× Vortex, 3 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 12 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Apple iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max (2019)
Premiéry roku 2019 se nesly ve znamení trojfoťáku a psychologie. iPhone 11 Pro a 11 Pro Max vypadají zepředu stále stejně, a tak veškerá pozornost směřovala k novému fotoaparátu. A pozornost, to v době internetové znamená především vtipy a meme:
U nejlevnějšího modelu si Apple pohrál s označením a mozky svých zákazníků. Zatímco v roce 2018 byl standardem iPhone XS a levnější model XR byl „ten chudší příbuzný,“ v roce 2019 je všechno jinak. Nejlevnější model se jmenuje iPhone 11. Je to přímý nástupce loňského XR, ale je prezentovaný jako standard a rozmlsaní fajnšmekři si mohou připlatit za verze Pro.



Reprezentativnější design a pestré barvy. Nejlevnější iPhone 11 dostal nové jméno a vyrostlo mu sebevědomí. Dva objektivy zmanenají výrazně kvalitnější portréty.



iPhony 11 Pro mají ocelové tělo a matná skleněná záda. Ze zad zmizelo označení iPhone a jablečné logo se přesunulo doprostřed, označuje střed nabíjecí cívky.
A výsledek veškeré taktiky a jemné evoluce? Už páté čtvrtletí v řadě je nejprodávanějším telefonem na světě přes rok starý iPhone XR. Klesla u něj cena, a tak je ještě atraktivnější. Co se celkových prodejů týče, média se budou strefovat do mírného poklesu a predikovat cestu do pekel, ale nutno připomenout, že je stále řeč pouze o počtu prodaných kusů. Kdybychom se začali bavit o penězích, tak stále platí, že Apple mezi výrobci smartphonů nemá konkurenta. Navíc už letos začnou do příjmů významněji promlouvat v minulosti nastartované předplatné služby.
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 76 × 8,3 mm, 194 g displej: 6,1", kapacitní IPS LCD, 828 × 1 792, 324 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 110 mAh procesor: Apple A13 Bionic (6× Lightning, 3 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 13 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 10 229 Kč až 20 990 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 144 × 71 × 8,1 mm, 188 g displej: 5,8", kapacitní OLED, 1 125 × 2 436, 463 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 046 mAh procesor: Apple A13 Bionic (6× Lightning, 3 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 13 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 78 × 8,1 mm, 226 g displej: 6,5", kapacitní OLED, 1 242 × 2 688, 456 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 969 mAh procesor: Apple A13 Bionic (6× Lightning, 3 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 13 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Apple iPhone SE (2020)
V první polovině roku 2020 se jableční fanoušci konečně dočkali dlouho očekávaného nástupce populárního „eS-Éčka”. Apple iPhone SE (2020) si vzal jako předlohu iPhone 8, má stejný design, tělo i 4,7" displej. Apple přidal moderní procesor z iPhonů 11 a vše okořenil atraktivní červenou barvou.



Apple iPhone SE (2020) vychází z iPhonu 8, jen má mnohem modernější výbavu a je k dispozici i v nádherné červené.
Hlavním benefitem je nízká cena. Jde totiž o zdaleka nejlevnější nový iPhone a zároveň o nejjednodušší vstupní bránu do jablečného ekosystému. Komu nevadí již roky okoukaný design, bude odměněn fantastickým výkonem, ale i fotoaparátem, který exceluje zejména v natáčení videa.
|
 | rozměry a hmotnost: 138 × 67 × 7,3 mm, 148 g displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 750 × 1 334, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 1 821 mAh procesor: Apple A13 Bionic (6× Lightning, 2 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 13 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 7 559 Kč až 13 991 Kč
|
Apple iPhone 12 a 12 Pro
Příchod vlajkových modelů pro rok 2020/21 se kvůli koronakrizi o měsíc zpozdil. V říjnu jsme se dočkali a řada iPhone 12 po letech přinesla změnu designu, který hranatými boky odkazuje na iPhony 5/5s. Hlavní novinkou je podpora 5G sítí a bezdrátové dobíjení MagSafe.


Apple iPhone 12 a 12 Pro jsou si velmi podobné. Odlišuje jen hlavně materiál konstrukce a počet fotoaparátů.
Apple setřel většinu rozdílů mezi oběma modely. Výkonem se srovnaly a oba dostaly stejný 6,1" OLED displej s rozlišením Super Retina XDR, což znamená velký posun hlavně pro levnější model. Rozdílem je hlavně odlišná konstrukce (hliník vs. nerezová ocel) a různý zůstal počet fotoaparátů, Pro má navíc teleobjektiv a nově i LiDAR. Základní model sice startuje jen se 64GB úložištěm, ale do rukou mu hraje cena.
|
 | rozměry a hmotnost: 147 × 72 × 7,4 mm, 162 g displej: 6,1", kapacitní OLED, 1 170 × 2 532, 457 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 2 815 mAh procesor: Apple A14 Bionic (6× Firestorm, 3 GHz, 5nm) operační systém: Apple iOS 14 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 14 019 Kč až 23 990 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 147 × 72 × 7,4 mm, 187 g displej: 6,1", kapacitní OLED, 1 170 × 2 532, 457 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 2 815 mAh procesor: Apple A14 Bionic (6× Firestorm, 3 GHz, 5nm) operační systém: Apple iOS 14 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Apple iPhone 12 mini a 12 Pro Max
O měsíc později na trh dorazily další dva modely: iPhone 12 mini a iPhone 12 Pro Max. Na přídomek Max si fanoušci zvykli již u jedenáctkové řady, ovšem letos jim Apple naservíroval model mini. S bezrámečkovým 5,4" OLED displejem je to nejmenší výkonný telefon za dlouhé roky, má plnohodnotnou výbavu z iPhonu 12 včetně 5G i duálního fotoaparátu. Jen má trochu pomalejší bezdrátové dobíjení.


Oba telefony vypadají stejně jako modely 12 a 12 Pro, liší se velikostí. Mini je nejmenší, Max naopak největší model v portfoliu Applu.
Díky 6,7" OLED displeji se Apple iPhone 12 Pro Max stal největším iPhonem v historii . Design i výbava je víceméně shodná s modelem 12 Pro, Apple však více prostoru využil k umístění většího snímače fotoaparátu, který dokáže pobrat více světla. Navíc je senzor stabilizovaný. Změnil se i teleobjektiv, do iPhonu zatím přináší největší optický zoom s hodnotou 2,5×.
|
 | rozměry a hmotnost: 132 × 64 × 7,4 mm, 133 g displej: 5,4", kapacitní OLED, 1 080 × 2 340, 477 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 2 227 mAh procesor: Apple A14 Bionic (6× Firestorm, 3 GHz, 5nm) operační systém: Apple iOS 14 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 10 990 Kč až 20 327 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 78 × 7,4 mm, 226 g displej: 6,7", kapacitní OLED, 1 284 × 2 778, 457 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 687 mAh procesor: Apple A14 Bionic (6× Firestorm, 3 GHz, 5nm) operační systém: Apple iOS 14 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 26 489 Kč |
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium