Začalo to před 14 lety. Steve Jobs představil první iPhone

Názory k článku

ladin2  |  09. 01. 2019 14:56

Pouze první Iphone přišel s novinkami co předurčily vývoj smartfounu jako takového.Pozdější iphony nic zásadního už nic nepřinesly.Jen kvalitu smarfounu dotáhlo Apple na prvotřídní uroven a zaroven tomu určily i cenu.Dnes nic nového do mobilu Apple nedalo a přesto stojí víc než spousta kvalitních notebooku.A i taková aplikace jakou má třeba Lumie 950 a to Action note s přímou synchronizací poznámek z PC do mobilu do dnes Iphone nemá. Android tuto apku taky nemá.Tohle mi na IOS a Androidu velmi vadí ,že nemají takový jednoduchý program přenosu poznámek z PC či Macu do mobilu.Nevidím jediný duvod proč bych měl dát za mobil až 40 000 Kč.Nic to navíc neumí a výkon procesoru nejde v podstatě využít vyjma her.U androidu jsem si povšiml ,že ani nemají kvalitní kaledář.U I phonu kalendář snad bude kvalitnější a to jsou přitom základní aplikace co by v mobilu měly fungovat pořádně.Hlavně mají 100 kalendářu v obchodě a jedna horší od druhé, hrozné.Takže nový Asus zenfone 5z je ve skutečnosti horší mobil než Lumia 950XL.,která se mi bohužel rozbila.Do kalendáře dávat reklamy to muže napadnout jenom debily.Do systémové aplikace je nevhodné dávat reklamy.Dnes je doba kdy na scénu přichází takzvaná umělá inteligence -UI ,která muže zcela změnit ovládaní mobilu jako takového.A současně i 5G.Tak jsem zvědavý jak se s tím popasuje Apple se svým Iphonem. Jak bude pokročila UI tak by se měla od toho i odvíjet cena mobilu a ne jak doposud pouze výkonem hw.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (36)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  09. 01. 2019 16:41
Nechic  |  09. 01. 2019 18:47

Úspěch iPhonu bych popsal různorodě jak šel čas
2007 - 2010 - WOW efekt, něco nečekaného a jiného. Technické nadšence to uhranulo, pro většinu konzervativní i business sféry to však byla spíš hračka než produktivní nástroj. Byla silná nedůvěra k dotykové technologii jako takové
2010 - 2011 - Dotyková technologie se dere dopředu, Google ji rozšiřuje do levnějších zařízení. Přichází éra "proč bych utrácel za iPhone, když to samý mám za třetinu", iPadu se lidé smějí, ale své využití začíná nacházet a Apple definuje nový druh zařízení: Tablet. S konci tlačítkových telefonů, především chytrých Nokií a zvyšující se chytrostí iPhone se iPhone prosazuje v business sféře a mezi mládeží
2011 - 2013: Většina populace už má zkušenosti s Androidem a mimo nadšenců, geeků a několika štastlivců snad každý nějakou negativní. Výběr telefonu s Androidem připomíná jaderné inženýrství, což mnoho lidí odežene k iPhonu, protože ten prostě funguje. iPhone 4s se naučil skvěle fotit a zatímco Androidy rostou, on si udržuje svou roztomilou 3.5" velikost. Pro většinu uživatelů jasná volba.
2013-2014: Na výsluní se probojoval Windows Phone 8, koncečně použitelný Windows Phone, první Lumie jsou skvěle zpracované, plynulé a na svou cenu výborně fotí. Zákazníci co nechtějí platit moc za iPhone, ale štve je Android na něj přechází a nějakou dobu jsou i spokojení. iPhone trochu vyrostl do výšky, s 5s dostává 64bit což pro mnohé znamená známku velkého pokroku, i když většina neví proč. 5C je spíš terčem posměchu, zvlášť jeho 8GB verze byla předražená i na Ameriku. iPhony z této doby však fungují mnohde dodnes a mají i nějakou podporu.
2014-2016: Spokojení uživatelé Windows Phone už tak spokojení nejsou. Když to Nokia i Microsoft zabili totálně, mnozí však po zkušenostech s Androidem volí jedině Apple. Android už začíná být použitelnější, Samsung prodělal nutný restart platformy, takže nechrlí telefony jak čínská míchačka, ale důvěru si ještě hledá.
2016-2018: Android je použitelný i na velmi levných strojích. I majitelé iPhonů jej zkusili a mnozí jsou i spokojeni. Apple si však vybudoval silnou základnu uživatelů a přitáhl mnoho duší do ekosystému a i když některé kroky nevyhovují každému (zvětšení telefonů, chybějící jack, redukce..), tak mají v ekosystému hodně peněz a snaží se aby jim nadále vyhovoval.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (5)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
skylines  |  09. 01. 2019 19:55

Jo to bylo poprvé kdy někdo začal brát dotykové telefony vážně a né jen jako hračičku pro nadšence a to přitáhlo lidi. Připomínalo to techniku ze sci-fi seriálů a každý to chtěl mít. Dobré načasování a skvělý prodej. Přineslo nám to spoustu úžasných telefonů a předhánějících se výrobců. Když budu jmenovat ty dobré od Apple tak iPhone 5 a SE byly dobré. Pětka se sice po roce rozsypala a dneska už prakticky nenajdete 100% fungující telefon ale pořád je to můj nejoblíbenější iPhone. Určitě by se vešel do mých Top 25 smartphonů.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
cannon522  |  10. 01. 2019 12:47

ano,měl jsem ho jako první ve firmě,koupen 28.4. 2008,ještě mám fakturu,hroznej krám s ničím to nechtělo komunikovat,muselo se to kreknout,ani po tom to za nic nestálo.Po asi třech letech začalo vynechávat tlačítko home,baterie ztrácet kapacitu,no hrůza a tak jsem s tím praštil o zem,někde ho mám v šuplíku,už je nepoužitelnej.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (9)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
zrom  |  10. 01. 2019 23:08

iphone byl na svojí dobu revoluční, to je bez debaty.. s tím si ale musíme připomínat rekci i tohohle "vizionáře" z Microsoftu...
https://www.youtube.com/watch...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (4)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
_fx_  |  09. 01. 2020 14:05

Na svůj první iPhone nikdy nezapomenu. Měl jsem za sebou otřesnou zkušenost se Sony Ericssonem P1i, který bych nejradši býval prohodil oknem, jak byl pomalý. Pak jsem pořídil novinku HTC Desire a zase to byla hrůza. Nahradil ho nový Nexus S a už to bylo o něco lepší, ale pořád jsem nebyl spokojený. iPhone jsem ale ani zaboha nechtěl, byl jsem klasický hejtr, jakých jsou dnes plné diskuze.No a pak jsem se nechal přesvědčit a koupil iPhone 5. Prvně v životě jsem měl telefon, na kterém bylo dokonalé úplně všechno. Design, paměť, foťák, systém...Po dvou letech jsem ho vyměnil za 6 Plus. Reálně jsem ale dostal jen lepší foťák a větší displej. Design šestky dodnes Applu nemůžu odpustit. Bez pouzdra jsem ho nikdy nenosil, jak byl ošklivý, s vystouplým foťákem a gumovými pruhy na zádech.Tři roky na to jsem přešel na iPhone X a opět to bylo to nadšení jako z pětky. Fantastický design, neuvěřitelná rychlost, top displej, Face ID, další funkce... Prostě paráda.No a teď jsem přesedlal na 11 Pro Max. Při běžném, poměrně intenzivním používání, vydrží 2,5 až 3 dny, což je pro mě neskutečné po letech s denodenním dobíjením. Teleobjektiv dostane do záběru v top kvalitě celou místnost. Noční režim dělá nádherné fotky prakticky potmě. Za mě asi nejlepší telefon, jaký jsem kdy měl. Jen ten design by mohl být trochu lepší. Snad příští rok se konečně zase vrátí hrany.Hodně je to ale i o tom, že mám všechno od Applu. Mít jen telefon, asi nepoznám proti konkurenci rozdíl... Jenže když máte v práci Mac, v zasedačkách Apple TV, doma Mac, iPad, Apple TV, HomePod, Apple Watch, AirPods atp., tak ten zážitek je nepřenosný. To vám prostě nikdo jiný nenabídne. Protože nikdo nedělá veškerou myslitelnou techniku a ještě vlastní systémy.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (9)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
09. 01. 2020 15:02

Muzete tady slintat co chcete, ale smartphone ve forme v jake ho predstavil Apple pouzivame dneska vsichni. Sice s dvema operacnimi systemy, ale presto. To pred nim byly kostrbate sr@cky se kterejma by si dneska hralo par promile exotu s ksichtama plnejma bedaru.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (17)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
michal121  |  09. 01. 2020 15:58

Nechápu to. Apple nebyl rozhodně první a ani nijak neurčoval směr. A tvrzení, že byl dokonce 5 let před jakýmkoliv jiným telefonem, to může tvrdit jen blázen. Jediný, čím přispěl Apple k "revoluci" byla ta megareklamní kampan, která se s tím táhne. A pak samozřejmě brutálně přemrštěnou cenou. Prvním byla Motorola, pak Nokia, Siemens, Sony Ericsson. Zatímco se tihle výrobci předháněli ve vylepšeních svých produktů, nějakej iPhone ještě neexistoval. Tak přestante s tou pitomou glorifikací. IPhone nepřinesl absolutně nic, co by už nebylo před ním.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (12)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
vlk75  |  09. 01. 2020 16:42

Za týden končí podpora Windows 10 Mobile a moje Lumia 950 XL hlásí, že některé aplikace přestanou fungovat. Čeká mě zřejmě přechod na iPhone SE, který mám služební. Upřímně se toho děsím hlavně proto, že Lumia + PC = flash disk a můžete kopírovat co chcete, kam chcete. U iPhone bez iTunes ani ťuk, navíc hromada různých omezení...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (36)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Emilka1990  |  10. 01. 2020 15:51

Možná dnešní Androidy jsou už použitelné. Chvíli jsem měl telefon s Androidem, ale tehdy to byla zcela neužitečný kus elektroniky, prostě vyhozené peníze.
Používat smartphone i pro práci jsem začal na Nokia/Lumia a byl jsem spokojen s cenou i výkonem a synchronizací s mými počítači. Nicméně jsem byl okolnostmi donucen změnit platformu, tedy mám již druhý iPhone a snad kromě ceny mu nemůžu nic vytknout.
Dnešní verze Androidu neznám, tudíž je ani nekritizuji, ale ani nemám žádný důvod na něj přecházet. Ostatně kvalitní telefon s Androidem není zase o tolik levnější než iPhone.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (3)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  09. 01. 2021 17:48

Ohledně těch "front" mi bylo vždy záhadou, proč na Václaváku stáli lidé "fronty" a báli se "aby se na ně dostalo", když jinde tyto velmi drahé telefony ležely a byly zcela běžně dostupné.Jinak u iPhone 3G o nějaké "svižnosti" nemohu moc mluvit. Osobně jsem na tom měl problémy napsat text, protože softwarová tlačítka byla příliš blízko u sebe a neměla ještě odladěný systém proti přehmatům.Především iPhone 3G, když se začal prodávat v ČR (2008), tak nepodporoval ani doručenky na SMS a měl celou řadu "nestandardností" a různých komplikací - chyběl přenos souborů přes BT, nefungovalo sdílení připojení pro notebook atd.. Šrábala se mu vyboulená záda a nijak extra na mě nepůsobil. Byla to hlavně věc "prestiže", podobně jako značkové tričko, ale technicky v té době iPhone rozhodně konkurenci nijak neválcoval.V té době byla opravdu lepší volbou Nokia. Dostal jsem tehdy "za odměnu" novinku iPhone 3G jako služební mobil v práci a velice rád jsem se jej "zbavil" a vyměnil jej na Nokii E52, hned jak vyšla v roce 2009.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (4)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
09. 01. 2021 18:24

Cely clanok skopirovany z minuleho roku?
Hned na prvej strane "...9.ledna uplyne 13 let..."😁

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
09. 01. 2021 19:10

Pro mne byla revoluce v mobilech Samsung I8700 Omnia 7 i když windows 7 nic moc neuměl, tak jsem z něj byl unesen. Dlaždice byly prostě super.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (4)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
_Bubo_Bubo_  |  09. 01. 2021 19:20

K výročí třikrát hurá a doufám že se tu uvidím zase za rok

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 01. 2021 19:26

Bohužel od té doby, co telefon to placka s displejem. Tenkrát aspoň telefony nějak vypadaly. Dnes je to všechno na jedno brdo. Ale zas něco umí. Holt něco za něco.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (4)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Warteam  |  09. 01. 2021 21:59

Že ten jeho revolutionary krám neuměl ani to co ta blbá Nokia, to už radši neříkal :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
hanes1  |  10. 01. 2021 00:11

Neprišiel som do tejto diskusie hejtovať, len napíšem, čo by sa mohlo v iOS časom zlepšiť a aké funkcie by som ako užívateľ Androidu privítal.
Som dlhoročný (a spokojný) užívateľ Androidov (najmä high-endov modelov od Samsungu).Chcel som vyskúšať iPhone, no na iOS mi vadia nasledovné veci :
1. chýba "dualsim komunikátor pre IM aplikácie" (na iOS sa nedajú používať 2 účty IM aplikácií ako WhatsApp/Viber/Telegram a pod. pre obe telefónne čísla naraz...)
toto napr. Samsung dokáže a nakoľko mám dual SIM (t.j. 2 čísla) a chcem používať 2 účty Viber-u, či WhatsAppu naraz, na iOS takúto možnosť zatiaľ nemám ....
Čudujem sa, že to ľuďom zatiaľ neprekáža a nie sú na to ohlasy... Najmä v business sfére, keď niekto aktívne používa dualSIM. Táto chýbajúca vlastnosť je vlastne aj dôvod, prečo stále odolávam iOS.2. iOS nepodporuje Miracast ... Väčšina (i starších smartTV od 2013 a novšie majú zabudovaný Miracast, t.j. možnosť bezdrôtového prenosu obrazu a zvuku z mobilu do TV ... iPhone Miracast nepodporuje, podporuje iba funkciu AirPlay, ktorú však podporujú iba niektoré nové modely smartTV od Samsungu a AppleTV).... Miracast používam relatívne často, keď chcem napr. rodinne ukázať fotografie, či videá na TV a nemusím používať žiaden kábel....3. cena (v pomere k výbave)...
Proste pre krajiny bývalého východného bloku (najmä ČR + SR) sú tie ceny prestrelené ..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  10. 01. 2021 00:15

Nevím co tehdy v tom Applu dělali, ale myšlenka nedoinstalovatelnosti aplikací je dosti - eh - podivná. Neřekl bych že iPhone byl originální nápad Applu, určitě s tím experimentovali i jiní výrobci, ale Apple riskoval a vyplatilo se mu to. Alespoň by to nebylo poprvé...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (3)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
freddy158158  |  10. 01. 2021 11:35

dva roky starej článek. to je hrozná smrt

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
10. 01. 2021 14:17

Na tenhle článek, stejně jako na "Dnes je to 45tisic let, co zemřel Steve Job's" už sem alergickej.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
DeeJay-DEFFI  |  10. 01. 2021 19:21

V té době to bylo něco nového, jiného, možná i zajímavého. I když průměrná Nokie se Symbianem toho uměla víc a líp. Dnes už je to jen předražená hračka těžce dohánějící konkurenci.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (3)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor