Žádná revoluce, zato desítky užitečných vylepšení. Hammerhead Karoo směle konkuruje cyklopočítačům od Garminu

Hammerhead je americký startup, Karoo je jeho cyklopočítač a celé je to unikátní příběh, který sleduji už od roku 2019. První generace byla trochu obézní, trochu neohrabaná, ve srovnání s tehdejší konkurencí měla trochu kratší seznam funkcí. Jenže výrobce těžil z toho, že svůj hardware postavil na snadno programovatelném Androidu, začal chrlit jeden update za druhým a všechno to byly funkce, o které si řekla komunita. Tohle tempo drží už šestým rokem.

Měnil se i hardware. Druhá generace přišla v létě 2020 a byl to zásadní pokrok po všech směrech. Jednotka je štíhlejší, displej větší, přidala se zvuková upozornění, baterie vydržela déle atd. Pořád přibývaly nové funkce a Hammerhead se dostal až mezi absolutní špičku silniční cyklistiky, na závody jako je Tour de France nebo Giro d'Italia – Karoo 2 používá UCI WorldTeam Bora-Hansgrohe.

Teď se blíží léto 2024 a je tu třetí generace. Co se základního konceptu týče, je cyklopočítač hotová věc, takže nečekejte revoluci. Nový Hammerhead Karoo je však lepší ve všech myslitelných směrech.

Nová střeva

Jasnější displej, tvrzené sklo Corning Gorilla Glass známé z lepších smartphonů, nová dotyková vrstva, která suverénně zvládá dotyky i v silném dešti, nový je senzor intenzity okolního osvětlení, data z něj se používají k automatickému nastavení jasu displeje.

Co se vnitřností týče, hlavním pokrokem je dvoupásmová GPS (GNSS), dnes už standard v cyklopočítačích a sportovních hodinkách. Je tu výkonnější procesor – frekvence vyrostla z 1,1 na 2 Ghz, další podrobnosti neznáme, ale při srovnání 1:1 s druhou generací je zrychlení systému vidět. Operační paměť poskočila z 2 na 4 GB, kapacita úložiště z 32 na 64 GB, což se bude hodit na ukládání více offline map. Android je v uživatelském prostředí značně upozaděný, takže pokrok z verze 8 na 12 je důležitý spíše pro vývojáře.

Zmizel slot na SIM kartu – výrobce ve statistice viděl, že jej používalo jen pár procent uživatelů. Místo toho představuje novou mobilní aplikaci Karoo Companion App (Android / Apple iOS). Zatím je jednoduchá, ale jak jsme u Karoo zvyklí, tohle je teprve začátek a funkce budou přibývat. Zatím umí na řídítka posílat notifikace z mobilu (ale to umělo i Karoo 2 bez appky, ale teď mají zprávy více podrobností) a synchronizovat data s cloudem (dříve jste na to potřebovali Wi-Fi).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka funkcí a uživatelského prostředí. 

Pak už spíše ergonomické drobnosti jako výraznější tlačítka se zřetelným kliknutím, to aby se lépe ovládala v rukavicích. Nové je páté tlačítko na spodní hraně, slouží k vypnutí/zapnutí. Za zmímku stojí i výrazně hlasitější „pípák“.

Kdy a za kolik

Baterie vyrostla z 2 800 na 3 200 mAh, což by společně s optimalizací mělo znamenat o 30 % delší výdrž. Naopak hmotnost klesla ze 132 na 118 g. A nakonec je tu cena: dvojka stála 399 eur, Nový Hammerhead Karoo stojí 500 eur, tedy asi 12 400 Kč. Výrobce posílá i do Česka a balíček dostanete cca tři dny po objednávce.

Tip závěrem. Jestli chcete vidět novinku v akci, mohu vřele doporučit video od DC Rainmakera:

Diskuze (29) Další článek: Největší výrobce prodal 3 miliardy smartphonů za 10 let. Druhý konkurent se mu ani zdaleka nepřiblížil

Témata článku: , , , , , , Komunita, Česká republika, Tour de France, Displej, Generace, Revoluce, DC Rainmakera, Apple IOS, Pokrok, Vylepšení, GNSS, Corning Gorilla Glass,