Základní iPad dostal nový kabát, veselé barvy a zdražil. Modely Pro slibují ještě vyšší výkon

  • Základní iPad v 10. generaci dostal nový design a větší displej
  • Má USB-C, což komplikuje použití starší tužky Apple Pencil
  • Modely Pro jsou výkonnější s větší ambicí nahradit desktop

Apple představil nové tablety iPad a iPad Pro. Zejména základní model se tentokrát v rámci své jubilejní desáté generace dočkal největších změn za poslední roky. Po vzoru ostatních modelů konečně dostal hranatější design s plochými boky. Jakožto nejdostupnější tablet od Applu jeho hravý design dokreslují i nové líbivé barvy, jako je žlutá, růžová, modrá nebo stříbrná.

Klepněte pro větší obrázek
Apple iPad 10. generace se dočkal po letech nového designu i veselých barev.

Konečně se zde změnil také displej. Jedná se Liquid Retina displej s úhlopříčkou 10,9“, což je proti předchozím 10,2“ velký posun při zachování podobných rozměrů zařízení. Navíc tímto výrobce konečně sjednotil úhlopříčku i rozlišení 2360 × 1640 pixelů u základní řady s řadou Air, což ocení hlavně vývojáři aplikací. Displej však u nového iPadu stejně jako u předchůdců stále není laminovaný a stran barev podporuje jen gamut sRGB. Nechybí ale True tone ani jas až 500 nitů.

S displejem můžete interagovat dotykem prsty nebo můžete využít tužku Apple Pencil 1. generace. Zde ovšem pozor. S novým designem iPad získal port USB-C, čímž Apple u iPadů definitivně pohřbil Lightning konektor, který už mají pouze starší modely. Problém však je, že tužka Apple Pencil 1. generace se připojuje výhradně přes Lightning, takže uživatelé si  dle upozornění Applu musí pořídit redukci, aby ji měli jak k tabletu připojit nebo nabít.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nevýhodou je podpora tužky Apple Pencil 1. generace. Jedna si ji nepřipnete k tělu tabletu, ale jelikož nabízí Lightning a nový tablet už má jen USB-C, tak ji k tabletu připojíte jedině přes redukci.

Vylepšen zde byl samozřejmě procesor. Tentokrát zde najdeme čip Apple A14 Bionic z iPhonu 12 a na výběr je úložiště o velikosti 64 nebo 256 GB. K dispozici je samozřejmě i Cellular verze, kde poprvé u základního iPhonu získáte i 5G konektivitu. Změny se dočkala čtečka otisků prstů Touch ID, která se přesunula z čelní strany na bok zařízení.

Výrazného vylepšení se dočkal fotoaparát, která konečně nabízí 12MPx rozlišení s čímž souvisí i možnost natáčet 4K videa a lepší je zde i clona f/1.8.  Pozitivní změny se dočkala i čelní 12Mpx kamerka, která se jako u prvního iPadu vůbec přesunula z horní krátké strany na tu dlouhou, čímž je lépe dostupná, když telefon máte položený ve stojánku nebo připojený ke klávesnici.  V nabídce je za příplatek dokonce poprvé dostupná klávesnice Magic Folio s plnohodnotným layoutem, touchpadem i řadou funkčních kláves.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čelní kamerka se přesunula z kratší na delší stranu, což se hodí zejména pro volání v landscape režimu nebo při umístění do stojánku či klávesnice.

Co však zamrzí, je cena. Přestože jde stále o nejdostupnější nový tablet od Applu v nabídce, mezigeneračně výrazně podražil. Zatímco posledních několik let byla už zaběhlá cena 10 tisíc, nový iPad startuje na ceně 14 490 Kč v základní 64GB verzi s Wi-Fi. Za vyšší paměť či cellular konektivitu je vždy příplatek dalších 4 500 Kč.

Nové iPady Pro a jejich čip z MacBooku

Apple rovněž představil nové iPady Pro, které jsou sice novými zástupci vlajkové tabletové řady Applu, nicméně zde až tak moc zajímavých novinek nenajdeme. Vše totiž zůstalo prakticky při starém včetně velikostí 12,9 a 11“, fyzických rozměrů, a dokonce ani váha zařízení se ani o gram nezměnila. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nové iPady Pro se velikostně ani designem vůbec nezměnily. Nabízí však ještě vyšší výkon.

Bohužel i zde Apple trochu zvýhodňuje větší model, který má IPS displej s mini-LED přisvícením a na rozdíl od menšího podporuje zvýšený jas 1000 nitů nebo 1600 nitů v zátěži. Díky podpoře gamutu DCI-P3 se můžete těšit i na věrné barvy, které například u filmů či hraní doplní plný zvuk ze čtveřice reproduktorů na bocích.

Hlavní novinka se týká výkonu. Oba tablety dostaly nový procesor Apple M2 z nejnovějších MacBooků, což je garancí ještě vyššího výkonu. To díky novému enginu pro (de)kódování a ProRes videa ocení zejména profesionální tvůrci. K dispozici zde bude 8 nebo 16 GB RAM. Apple se zde navíc chlubí vysokou propustností paměti až 100 Gb/s. Úložiště je zde k dispozici od 128 GB až po 2 TB.


Nejoblíbenější Apple iPady

Xiaomi Redmi Pad SE 4GB/128GB Graphite Gray Xiaomi Redmi Pad SE 4GB/128GB Graphite Gray
nabízí 31 obchodů za ceny od 3 590 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi Pad SE 8GB/256GB Graphite Gray Xiaomi Redmi Pad SE 8GB/256GB Graphite Gray
nabízí 24 obchodů za ceny od 4 563 Kč
Porovnat ceny
Lenovo Tab M11 ZADA0178CZ Lenovo Tab M11 ZADA0178CZ
nabízí 46 obchodů za ceny od 4 130 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené  Apple iPady


S výkonnějším čipem souvisí i nová funkce spojená s displejem. Ten nyní dokáže lépe reprezentovat data při používání tužky Apple Pencil 2. generace a dokáže tak na základě elektromagnetických signálů po přiblížení tužky displeji předem predikovat místo a naklonění ještě před dotykem, což opět snižuje latenci a dokonce podržením tužky lehce nad displejem lze využít k novým akcím. Tužku lze tradičně připnout na bok tabletu, kde se zároveň nabíjí.

Klepněte pro větší obrázek
Díky funkci Stage Manager a Thunderboltu je možné iPad Pro připnout k externímu monitoru a plnohodnotně pracovat s okny jako na desktopu.

Nechybí zde USB-C s podporou Thunderboltu 4, takže tablet lze přepnout k externímu monitoru a díky funkci Stage Manager v rámci iPadOS 16 pracovat normálně s okny podobně jako na desktopu, čímž se Applu podařilo významně vylepšit multitasking. Oba iPady mají samozřejmě duální fotoaparát s 12Mpx hlavním a 10Mpx ultraširokoúhlým objektivem a Lidarem. Rozlišení 12Mpx nabízí i čelní kamerka doplněná o senzory pro Face ID.

I zde se lehce zdražovalo a 11“ iPad Pro s Wi-Fi startuje v základní 128GB verzi na 26 tisících korun, větší 12,9“ varianta dokonce na 35 500 Kč. Za příplatek 4 500 Kč lze získat větší úložiště nebo verzi Cellular s 5G.

Představení nových iPadů s českými titulky:

Diskuze (41) Další článek: Co všechno musí výrobce splnit, aby mohl do telefonu dát Android se službami od Googlu

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, , , , , , , , , , MacBook, Kabát, True, Stage Manažer, Touch ID, Tužka, Thunderbolt, SLI, Vysoký výkon, Cellular verze, Air, Displej, Liquid Retina displej,