Zaměstnancům Applu začínají vadit nízké mzdy. Zakládají odbory a preventivně používají Android

Inflaci se na Mobilmanii běžně nevěnujeme, ovšem tentokrát se stala spouštěčem vnitřního odboje v Applu. V USA se totiž začali spojovat zaměstnanci různých Apple Storů, kteří nejsou spokojeni s penězi, které jim Apple vyplácí. Jak upozornil server Washington Post, prodejci v Apple Storu mají část mzdy odvozenou od počtu prodaných zařízení. Problém je ten, že i když nyní prodávají více telefonů, díky vysoké inflaci si finančně nepolepší.

Klepněte pro větší obrázek
Zaměstnancům Apple Storů vadí, že se s nimi firma nepodělí o rekordní zisky. Mzdu jim mezitím ukrajuje inflace.

Zaměstnanci Apple Storu si prý dnes běžně vydělají od 17 do 30 dolarů (400 až 700 Kč) za hodinu. Dostávají sice i část výplaty v akciích, ale přesto vzhledem k platům v USA stále nejde o žádný zázrak. Zaměstnanci se tak bouří, že nejhodnotnější firma světa, která navíc vykazuje rekordní zisky, není schopna (nebo ochotna) se o ně podělit se svými zaměstnanci v podobě zvýšení mzdy. 

Zaměstnanci chudnou, šéf bohatne

Situace vypadá ještě o to hůře díky nedávno schváleným odměnám pro šéfa Applu, Tima Cooka. Tomu Apple za práci v roce 2021 vyplatí roční kompenzační balíček v hodnotě 100 milionů dolarů. Někteří zaměstnanci se vzhledem k vyjádřené nevoli zvýšení dočkali také, ale jak uvádí Washington Post, šlo o zanedbatelné částky, například o necelý dolar na hodinu.

Zaměstnanci se tak potichu spojují a zakládají odbory. Akce je spuštěna už minimálně ve dvou provozovnách, ale vypadá to, že společná iniciativa možná probíhá ve více obchodech napříč USA. Snahu zaměstnanců podpořily i velké národní odbory. Pikantní na tom je, že z důvodu obav ze špehování ze strany Applu tito zaměstnanci ke komunikaci začali používat telefony s operačním systémem Android. Mají totiž obavy, aby se o jejich jednání firma nedozvěděla.

Strach ze špehování je zřejmě spíše paranoidní, ovšem Apple skutečně přísně hlídá soukromí a reaguje na případné odborové akce. Minimálně v jedné z prodejen údajně manažeři začali odvádět zaměstnance stranou a vysvětlovat jim, proč je zakládání odborů špatné a jak mohou zaměstnance naopak poškodit. Problém inflace, zvyšování mezd a zakládání odborů však není problém pouze Applu. Podobnou situaci v USA nyní řeší i další globální firmy jako například Starbucks.

Apple loni otevřel první obchod Tower Theatre:

Via: Futurism.com

Diskuze (97) Další článek: U vybraných Samsungů dnes ušetříte 22 procent. Večerní nakupování obohatí soutěž o hodinky Galaxy Watch4

Témata článku: Apple, , , , , , , , Starbucks, Tower Theatre, Washington post, Zaměstnanci, Mzda, Dolar, Odbory, Inflace, Iniciativa,