Záplava nových telefonů pro DoCoMo: japonské delikatesy

Největší japonský mobilní operátor NTT DoCoMo představil tento týden čtrnáct nových telefonů. Z velké většiny se jedná o véčka, která jsou nabita těmi nejmodernějšími technologiemi. Pojďme se podívat, co teď v Japonsku frčí.
Kapitoly článku

Mobilní technologie a mobilní telefony byly v Japonsku ve svém vývoji vždy o pořádný kus dále než u nás. Dnes se již situace mírně vyrovnala a zemi vycházejícího slunce již nemusíme tolik závidět jako dříve. I tak ale v této zemi nalezneme některé nadstandardní služby, o kterých si u nás můžeme nechat jen zdát. Jedná se například o mobilní digitální televizi, elektronickou peněženku, ochranu uživatelských dat pomocí biometrických prvků, obrovskou databázi hudebních skladeb pro online nákup a stažení do mobilního telefonu a mnoho dalších.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti biometrické ochrany dat

Mobilní telefony pro všechny tyto služby nabízí japonský operátor NTT DoCoMo přímo pod svou vlastní značkou. Jsou rozděleny do několika řad a podporují sítě třetí generace W-CDMA. Díky tomu je u nás bohužel nelze používat. Představme si je tedy blíže.

D903i

Prvním telefonem je vysouvací model s označením D903i patřící stejně jako následujících deset telefonů do řady 903i. Díky své tloušťce mírně přesahující 18 mm patří k tenčím telefonům. Z jeho funkční výbavy zaujme zejména třímegapixelový fotoaparát s autofocusem, prohlížeč dokumentů Office nebo podpora on-line nakupování hudby pomocí služby Napster. Pro uložení všech těchto dat je připraven slot pro paměťové karty microSD. Podpora videohovorů a sítě třetí generace W-CDMA je v Japonsku samozřejmostí, stejně jako kvalitní displej s QVGA rozlišením a podporou 262 tisíc barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

F903i

Telefon F903i je pohledné véčko, které se bude nabízet ve čtyřech barevných variantách. Displejem, fotoaparátem ani službou Napster se nijak neliší od předchozího modelu. Netradiční funkcí telefonu je možnost otočit hlavní displej o devadesát stupňů. Touto operací se může automaticky spustit fotoaparát nebo vybraná funkce. Za zmínku pak stojí ještě ochrana dat pomocí čtečky otisků prstů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

N903i

Véčko s označení N903i se může pochlubit špičkovým hlavním displejem s velmi vysokým rozlišením 480 × 690 bodů. Displej je samozřejmě aktivní s podporou 262 tisíc barev a podle údajů operátora se na něj vejde stejné množství údajů jako na monitor počítače. S třímegapixelovým fotoaparátem a velkým displejem také souvisí propracovaná aplikace pro úpravu fotografií s názvem PictMagicIII.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

P903i

Véčko P903i nabízí výměnné kryty, které by se měly na trhu objevit v mnoha roztodivných provedeních. Rozlišení displeje se vrátilo na hodnotu 240 × 320 bodů, třímegapixelový fotoaparát ale zůstal zachován. K telefonu by se měl dodávat i malá čipová karta. Pokud se s ní od telefonu vzdálíte, dojde k uzamčení všech uživatelských dat a nastavení. Vestavěný hudební přehrávač by měl na jedno nabití baterie dokázat hrát až sedmdesát hodin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

SH903i

Telefon s označením SH903i je véčko hranatějších tvarů. Vnitřní displej je opět špičkový a tentokrát má širokoúhlý tvar s rozlišením 240 × 400 bodů a úhlopříčkou 2,8 palce. Přímo tak vybízí k prohlížení fotografií z třímegapixelového fotoaparátu nebo k přehrávání videa, které uložíte na paměťovou kartu microSD. Velmi netradiční funkcí je možnost uzamčení dat v telefonu pomocí detektoru obličeje. Ochrana se ukončení až poté, co uživatel namíří objektiv fotoaparátu na svůj obličej.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

SO903i

Nejen v Evropě najdeme telefony s označením Walkman. Hudební přehrávač nového véčka SO903i také z populárních přenosných přehrávačů od firmy Sony vychází. Pro jeho pohodlné ovládání slouží devět tlačítek pod vnějším displejem. A hudby se do telefonu vejde opravdu hodně. Vnitřní paměť totiž činí rovný jeden gigabajt a je dále rozšiřitelná dvěma sloty pro paměťové karty formátu miniSD a Memory Stick Pro Duo. Pro přenos hudby z počítače je připraven konektor miniUSB. Při spolupráci s firmou Sony ale nezůstalo jen u přehrávače hudby. Vnitřní displej s úhlopříčkou tři palce a rozlišením 240 × 432 bodů používá stejnou zobrazovací technologii jako LCD televizory Sony Bravia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


V další kapitole: druhá dávka

Témata článku: Propracovaná aplikace, Telefon, DEL, Vybraná funkce, Pro +, Nov, Nový telefon, Docomo, Ochrana dat, Napster