Zářná budoucnost fotomobilů: pětimegapixelový Samsung

Samsung včera představil první světový fotomobil s rozlišením pět megapixelů. To je víc než mají běžné digitální fotoaparáty. Sehnali jsme pro vás podrobné informace a parametry tohoto unikátního telefonu.

Samsung u svého nového modelu SCH-S250 nevyzdvihuje pouze fotoaparát s nezvykle vysokým rozlišením. Upozorňuje také na špičkový LCD displej „True Color“, který zobrazí až 16 milionů barev (podle včerejších prvních informací to bylo o řád méně), a technologii Text-To-Speech, která dovede převádět textové informace na lidský hlas.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tyto dvě fotografie jsme připravili ve vyšším rozlišení, abyste si mohli prohlédnout detaily

Jak je dobře vidět z označení telefonu, nový Samsung není určen pro evropské sítě GSM a nemá smysl se na něj těšit nebo se jej snažit dovézt. Funguje pouze v sítích CDMA2000 1x. Korejci si ho budou moci koupit už v říjnu za údajných 770 dolarů, tj. po přepočtu zhruba dvacet tisíc korun. Podle jiných zdrojů bude cena kolem 875 dolarů, tj. nad 22 tisíc korun.

Rozlišení podle geometrické řady

Samsung své fotomobily inovuje rychle. Vždyť teprve loni představil první megapixel a před třemi měsíci přišel telefon s fotoaparátem o rozlišení 3,2 Mpx. Teď je tady pětimegapixelový bumbrlíček. Na pohled ale telefon vypadá větší než při posouzení rozměrů: 115 × 50 × 19 mm. Ani hmotnost 116 gramů není nijak zvlášt strašidelná. Samsung mimochodem tento fotomobil vyvíjel asi osmnáct měsíců, tedy už v době, kdy veřejnosti ukázal megapixelový model. Co se asi teď skrývá ve vývojových laboratořích výrobců?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung SCH-S250 není zrovna malý telefon

Fotoaparát používá snímací čip typu CCD. Výraz flash z oficiální zprávy bych raději překládal jako přisvětlovací diodu, skutečný výbojkový blesk v telefonu nenajdeme; alespoň mohu-li soudit podle dostupných obrázků. Samsung tvrdí, že snímky z fotomobilu se mohou rovnat se špičkovými digitálními fotoaparáty. Jak už to ale v takových případech bývá, ukázkové snímky se nepřikládají. V tomto ohledu je velmi chvályhodný přístup Nokie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kromě fotografií dokáže Samsung SCG-S250 také natáčet video. Rozlišení už samozřejmě neodpovídá možnostem snímače, největší možný formát je 320 × 240 bodů. Žádná sláva, přestože lze natáčet až stominutové nahrávky.

Výrobce se chlubí také rychlou dobou expozice, kdy závěrka může dosáhnout rychlostí až 1/1 000 s. Tento parametr ale pro celkové zhodnocení nestačí a Samsung už nepřidává, jak je světelný objektiv, nebo jaký je rozsah clony. V oficiální zprávě dokonce není ani informace o autofokusu, která se objevila na některých světových internetových serverech a diskusích.

Objektiv, tedy jeho čočka, je ale pětkrát menší než u běžných fotomobilů. Člověk by čekal spíš opak, velká čočka je přece prvním krokem k dobré světelnosti. Zároveň se zmenšil i snímací čip, každý pixel má rozměry 2,2 × 2,2 mikrometru. Samsung na vývoji modulu s digitálním fotoaparátem spolupracoval s japonskou společností Asahi Pentax, technologie žádného jiného výrobce prý nebyla na tak vysoké úrovni. Nikde není ani slovo o optickém zoomu, který by takovému fotoaparátu určitě neměl chybět. Na druhou stranu absence pohyblivých prvků transfokátoru může přidat kvalitě snímků.

Klepněte pro větší obrázek
Zatímco třímegapixelový model SPH-2300 (vpravo) vypadal spíš
jako foťák s mobilem, novinka víc připomíná mobilní telefon

Zajímavá je možnost připojit telefon kabelem k televizoru. Jeho obrazovku lze použít jako hledáček, což si moc nedovedu představit, praktičtější využití bude při prezentacích videa nebo fotografií. Objektiv fotoaparátu je v zavřeném stavu schován za výsuvnými kryty. Objeví se až po roztáhnutí obou částí od sebe, tím se zároveň odhalí celý displej. Fotí se naležato a vzhledem k větším rozměrům telefonu lze očekávat i spolehlivě pevné držení.

Displej jako u notebooku

V kvalitě displeje má Samsung také prvenství. Doposud bylo u mobilních telefonů nejvyšší metou 262 tisíc barev. Samsung SCG-S250 ale přichází s displejem typu TFT-LCD (Thin Film Diode-Liquid Crystal Display), který dříve používaly pouze notebooky nebo špičkové televizory. Displej dokáže zobrazit až šestnáct milionů barevných odstínů, používá dostatečně jemné rozlišení 240 × 320 bodů. Tak vysoké barevné hloubce se už dá říkat True Color.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Funkci Text-To-Speech lze používat například pro předčítání příchozích zpráv, seznamu úkolů nebo dalších textových informací. Místo toho, abyste je z displeje četli, telefon vám je předříká lidským hlasem.

Mezi další propagované funkce patří podpora 3D her, 64hlasé vyzváněcí melodie. Do vnitřní pamětí o kapacitě 92 MB se vejde už celé album v MP3 a kdyby to bylo málo, Samsung podporuje i paměťové karty Reduced Size MMC. Ve standardní výbavě bude karta s kapacitou 32 MB.

Pro zlost Evropanů

Samsung předpokládá, že jakmile se začnou prodávat fotomobily s pětimegapixelovým rozlišením, starší jedno a dvoumegapixelové přístroje zmizí z trhu. Připadá vám to jako provokace? Potom vás vás možná dorazí tohle: korejský operátor SK Telecom prohlásil (zdroj), že by do konce roku mohl uvést desetimegapixelový fotomobil; opět z produkce Samsungu.

Diskuze (10) Další článek: Můj mobil: Nokia 3650

Témata článku: Samsung, Acer Liquid, Foto, F +, Zářná budoucnost, Budoucnost, Samsun, Světový internet, Sam, Zář, Celkové zhodnocení, True Color