Zásadní rozdíl mezi Apple Pay a Google Pay: Apple nezajímá, kde platíte, Google chce vědět všechno

  • Apple Pay a Google Pay jsou dvě největší služby pro placení mobilem
  • Obě už jsou na trhu několik let a fungují spolehlivě
  • Ač pro zákazníka fungují podobně, princip se liší

Nedávno tomu bylo 10 let, co jsme začali v České republice platit mobilem. Start byl tehdy divoký a řešení rozhodně nešlo označit za uživatelsky přívětivé. Ten pravý rozmach zažily mobilní platby v letech 2017 a 2019, kdy u nás bylo spuštěno Google Pay (v té době s názvem Android Pay) a Apple Pay, které svou integrací do systému a hlavně jednoduchostí přesvědčily uživatele k tomu začít mobilní platby využívat a dnes už tento způsob vyzkoušel minimálně každý třetí Čech.

Proces je pro uživatele jednoduchý. Stačí vzít telefon nebo chytré hodinky, přiložit k terminálu, „pípnout” a máte zaplaceno. Málokdo se ale někdy zamyslel nad tím, co se vlastně v tuto chvíli odehrává na pozadí, a jak se vlastně tyto dvě největší platební služby Apple Pay a Google Pay liší.

Vše začíná u přidání karty

Když přidáváte novou platební kartu do Apple Pay, je nutné získat vaše platební údaje z karty, včetně čísla, platnosti, jména i CVC kódu. Ty zařízení odešle ke kontrole na servery Applu, takže je nutné, aby vaše banka Apple Pay podporovala a Apple tím pádem mohl kartu ověřit. Díky tomu si pak od banky může vyžádat platební token (Payment Token). Banka žádost musí schválit a tento token si zažádá od poskytovatele platebních tokenů (Token Service Provider - TSP), kteří tuto funkci zajišťují i pro běžné karetní platby a spolupracují tedy i s karetními společnostmi. Tuto službu typicky obstarává například organizace EMVCO.

Klepněte pro větší obrázek
Přidání platební karty je jediný moment, kdy se serverům Applu předávají údaje o kartě. (obr.: Codeburst)

Pokud žádost tato entita ověří zašle vaší bance digitálně podepsaný token včetně platebního klíče, které jsou pak nadále předány zpět vaší bance a poté i serverům Applu. Ty, jakmile tyto údaje ověří, provedou zápis do tzv. Secure elementu, což je zabezpečený čip uvnitř každého iPhonu, který je samozřejmě šifrovaný a pro přístupu k jeho datům je vyžadováno ověření. Ať už kódem, otiskem prstů či skenem obličeje.


Nejoblíbenější Apple iPhony

Apple iPhone 13 128GB Apple iPhone 13 128GB
nabízí 76 obchodů za ceny od 19 576 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 11 64GB Apple iPhone 11 64GB
nabízí 75 obchodů za ceny od 11 680 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 13 mini 128GB Apple iPhone 13 mini 128GB
nabízí 73 obchodů za ceny od 17 369 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 12 64GB Apple iPhone 12 64GB
nabízí 82 obchodů za ceny od 15 885 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené Apple iPhony


Vygeneruje se zde a hlavně uloží tzv. číslo DAN (Device Account Number). Zjednodušeně jde o číslo vytvořené virtuální karty, které je digitálně reprezentováno vaším fyzickým zařízením a nejde nijak přenést, protože ani jako uživatel k němu nemáte přístup. Zobrazit si můžete maximálně jeho poslední 4 číslice.

Apple Pay

Ve chvíli, kdy přiložíte telefon k terminálu a ověříte platbu, je v telefonu díky pomocí zabezpečenému elementu vygenerován dynamický kryptogram a dynamické číslo CVV, které se předají terminálu po přiložení telefonu. Terminál pak díky nim pošle žádost platební síti provozované karetními společnostmi. 

Tato síť hned pozná, že data neobsahují skutečné číslo karty a tak předá data entitě zajišťující vydávání platebních tokenů. Ta je schopna data rozšifrovat a zjistit s jakým reálným číslem karty je dynamický kryptogram spojený a toto číslo vrátí zpět platební síti karetní společnosti. V tuto chvíli až dochází ke zpětnému potvrzení bance vašeho vydavatele karty, který platbu může autorizovat a platba proběhne.

Klepněte pro větší obrázek
Při samotné platbě už se k platbě používá pouze číslo DAN a klíč vygenerovaný přímo telefonem, které pak obchodník ověřuje u banky a vydavatele platebního tokenu. (obr.: Codeburst)

Tento systém má jednu velkou výhodou, kterou je to, že kromě prvotního přidání karty do Apple Wallet neopouští informace o vaší kartě vaše zařízení. Takže se nepředávají ani serverům Applu, ani obchodníkovi. Vše je bezpečně uloženo v telefonu a data opouští jen různé klíče, podle kterých je možné vaše zařízení kryptograficky ověřit a přijmout platbu v terminálu obchodníka.

Nevýhodou tohoto řešení je na druhou stranu jen lokálnost informací o platbách. Historii transakcí vidíte pouze na daném zařízení a nedá se nikam přenést. A to ani v případě více zařízení s Apple Pay nelze tato data nijak centrálně zpracovávat, abyste viděli například podrobné statistiky ze všech karet, apod.

Google Pay

U Google Pay také vše začíná přidáním karty, které probíhá na začátku podobně. Také zde je nutné nahrát do telefonu údaje o kartě, které se nejdříve odešlou na servery Googlu, a z nich pak služba pošle žádost k vaší bance. Banka si pak zažádá o platební token od vydavatele (Token Service Provider), kterým jsou ovšem v tomto případě přímo samy karetní společnosti. V terminologii Googlu se jedné o tzv. VAN (Virtual Account Number).

Klepněte pro větší obrázek
V případě Googlu je přidání karty podobné jako u Applu, ovšem servery Googlu se pak zapojují při každé platbě, kvůli ověření karty u banky a vydavatele karty. (obr.: ByteByteGo)

Jakmile služba obdrží VAN, jedná se vlastně o tokenizovanou platební kartu, která je uložena v paměti telefonu, ovšem včetně šifrovacího klíče, který je pak nutný pro každou platbu. Kdykoliv pak uživatel zkusí telefonem zaplatit u terminálu, použije se tokenizovaná karta uložená v telefonu včetně šifrovacího klíče, díky kterému se v Google Pay, podobně jako u Applu, vygeneruje kryptogram, který slouží k ověření toho, že použitá tokenizovaná karta odpovídá skutečně vydané platební kartě.

Vše se zpracovává na Google serveru, který při každé platbě posílá šifrovanou podobu vaší karty k ověření do banky a následně k vydavateli karty, načež pak musí získat potvrzení, aby proběhla. 

Hlavní rozdíl Google Pay vůči Apple Pay je ten, že zatímco Apple použije vaše údaje pouze poprvé a poté už se vše řeší lokálně na telefonu a k ověřování plateb se používá jen DAN (Device Accoung Number) odpovídající čistě vašemu telefonu namísto samotné karty, v případě Googlu jde platba vždy přes servery Googlu, který v šifrované podobě ověřuje platnost karty u banky a vydavatele.

Jak zaplatit pomocí Google Pay:

Zdroj: ByteByteGo, Codeburst

Diskuze (111) Další článek: Decentní design, návrat výřezu a stále chybějící 5G. Huawei Mate 50 Pro přichází do Evropy

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, Google, Android, Smartphony, iOS, Apple Pay, Google Pay, Bezkontaktní platby, Mobilní platby, Token, Dan, Česká republika, Pay, CVV, Karta, Banka, Terminál, Apple Wallet, Platba, Telefony s iOS na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Jiří LiebreichFilip Kůžel
RobotiSexUmělá inteligence
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

** Trendu ve zdražování mobilních služeb se nevyhneme ** Po T-Mobilu upravuje ceny směrem nahoru Vodafone ** Začíná na předplacenkách, vyšší ceny maskuje přidáním dat

Jan Láska
Předplacené kartyVodafone
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

** S rozvíjejícími se 5G sítěmi přichází čím dál levnější 5G telefony ** Na 5G konektivitě stojí podstatná část byznysu operátorů ** T-Mobile se jej rozhodl podpořit dvojicí brandovaných smartphonů

Jan Láska
5GPreviewT-Mobile
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

** Za posledních 10 let se ne vždy všechno vydařilo podle plánu ** Vzpomínáme na průšvihy značek i systémů ** A zmíníme i telefon, který se nechtěně stal velmi populárním

Martin Chroust
HistorieChybaProblém
Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

** Amazfit se pochlubil novými hodinkami Falcon ** Superodolné tělo z titanu je vyztuženo několika šrouby ** S hodinkami se tak můžete třeba potápět až do 200 metrů

Martin Chroust
Zepp OS20 ATMAmazfit
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

** Foxconn uzavřel továrnu na iPhony v Čeng-čou ** A to kvůli výskytu koronaviru, přesná čísla nakažených se ale tají ** Zaměstnanci nemohou odejít, část z nich ale utíká přes plot

Martin Chroust
KoronavirusFoxconn
T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

** T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů ** Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu ** Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Martin Chroust
Neomezená dataTarify a mobilní službyT-Mobile
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

** Pixely a nouzová volání - to je nekonečný problém ** V posledních dnech hlásí uživatelé další problémy ** Google se k celé situaci staví jako mrtvý brouk

Martin Chroust
PixelProblém