Zatím poslední pokus o optimalizaci Androidu pro velké displeje. Google překvapil Androidem 12L

Google teprve nedávno vydal finální verzi Androidu 12, a už tu máme další premiéru. Týká se systému Android 12L, přičemž písmeno L odkazuje na velké displeje (anglicky Large), typicky se tedy bude jednat o verzi systému, která se dostane na tablety, skládačky či chromebooky. 

Google primárně přepracoval uživatelské rozhraní tak, aby co možná nejlépe využívalo obrovský displejový prostor. Došlo tak k úpravě notifikační lišty, zástupců rychlého spuštění, zamykací i domovské obrazovky. Jinak vypadá i nabídka posledních spuštěných aplikací, a tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. Hlavní změnou je dvousloupcový layout, který jde proti dlouhodobé linearitě Androidu, a vizuálních změn se má dočkat i celá řada systémových aplikací.

S efektivním multitaskingem pomůže nový taskbar ve spodní části displeje, což je něco jako lišta, kterou si už nyní můžete zobrazit na kraji displeje u Galaxy Tab S7+ či u Galaxy Z Fold3. Lišta vám umožní rychlé přepínání mezi aplikacemi a také rychlé spuštění režimu Multidisplej (přes Drag & Drop). Ten je mimochodem u Androidu 12L dostupný u všech aplikací bez rozdílu.

Google také vývojářům striktně doporučuje, aby své aplikace upravili na různé typy displejů. Už nestačí jen rozdělení dle hustoty pixelů (malé, střední, velké, extra velké), nově se bude jednat o displeje kompaktní (telefon), střední (skládačky, malé tablety) a rozšířené (landscape mód u tabletů, „počítače“, a možná i budoucí „rolovačky“). Google Play bude také brzy lépe rozumět vašemu zařízení, a při stahování aplikací vás upozorní na to, pokud aplikace není přímo určena pro váš typ displeje. Ovšem stane se tak až v průběhu příštího roku.

Google zatím žádné zařízení s Androidem 12L v rukávu nemá, systém zatím funguje v emulátoru, brzy se dostane do tabletu Lenovo Tab P12 Pro a také do Pixelů, byť většinu novinek stávající telefony stejně softwarově nijak nevyužijí. Do dalších zařízení, např. do skládacího Galaxy Z Fold3, se nová verze systému dostane začátkem příštího roku, a to „společně s další vlnou tabletů a skládaček postavených na Androidu 12“. A my se těšíme na to, že Google větší úhlopříčky displejů, které jsou zatím spíše něco jako koule u nohy, konečně na systémové úrovni přetaví ve výhody.

Android 12L byl oznámen v průběhu letošního AndroidDevSummitu:

Zdroj Android-developers

Váš názor Další článek: Dětské hodinky Lamax BCool. Svět chytrých hodinek není jen výsadou dospělých

Témata článku: Google, Android, Google Play, Tablety, Android 12, Material You, Operační systémy, Mobilní platformy, Skládací konstrukce, Uživatelské prostředí, Hybridy, Pro vývojáře, Poslední pokus, Draga, Lišta, Lenovo Tab, Aplikace, Skládačka, Optimalizace, Chromebook, Multidisplej, Displej, Velký displej, Tablety na Heureka.czNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Odpojte disky WD My Book Live od internetu, nebo můžete přijít o data, varuje výrobce

Odpojte disky WD My Book Live od internetu, nebo můžete přijít o data, varuje výrobce

** Majitelům Western Digital My Book Live zmizela data z disků ** Vypadá to, že zařízení byla obnovena do továrního nastavení ** Výrobce doporučuje odpojit všechna úložiště od internetu

Karel Kilián
Externí diskWestern DigitalBezpečnost
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
RECENZE: Redmi Note 10 Pro – Když je 120 hertzů víc než 108 megapixelů

RECENZE: Redmi Note 10 Pro – Když je 120 hertzů víc než 108 megapixelů

** Excelentní OLED displej s 120Hz obnovovací frekvencí ** Výborná výdrž na jedno nabití ** Fotoaparát zaostal za očekáváními

Jan Pánek
Střední třídaRecenze
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment