Smart Lock je jedna z nedoceněných funkcí Androidu, o které uživatelé, buď ani neví, nebo o ní mají sice představu, ale funkci nepoužívají. Smart Lock je přitom funkce, která dokáže omezit „nekonečné“ odemykání telefonu během dne, pokud jej máte neustále při sobě nebo máte na zápěstí třeba chytré hodinky nebo náramek. Telefon také nebudete muset odemykat na místě, které označíte jako důvěryhodné. Ať už je to práce, nebo domov. Jak si můžete funkci nastavit ve svém vlastním Androidu?
Asi se shodneme na tom, že neustále odemykání telefonu je pěkná otrava. Zámek si samozřejmě můžete vypnout, jenže, zvláště u firemních účtů, je zabezpečený zámek povinností. Jak z toho ven? V nastavení telefonu přejděte do Zabezpečení (popř. Zamknout displej) - Smart Lock a potvrďte heslem zabezpečení telefonu, např. znakem či PIN kódem. Následně máte k dispozici tři základní volby.

První možností je detekce, že máte telefon stále u sebe
Tou první je Detekce nošení na těle. Pokud si funkci zapnete, telefon se vám nebude bezpečně zamykat, pokud budete v neustálém pohybu, např. když s ním půjdete. Telefon může v tomto případě zůstat odemknutý až 4 hodiny nebo do té doby, dokud jej nepoložíte.

Důvěryhodné místo si jednoduše vyberete špendlíkem na Google mapách
Druhou položkou jsou Důvěryhodná místa. Pod vaším uživatelským účtem si můžete jako důvěryhodné místo nastavit váš domov a pak další místa z Google Map, poblíž kterých „zapíchnete“ špendlík. V praxi se jedná o kruhovou oblast s průměrem cca 50 metrů, jejíž střed je v místě vašeho určení. Pokud tedy budete telefon používat na zadané adrese nebo v její blízkosti, nedojde k jeho automatickému uzamknutí.

Pomoci si můžete i zařízeními, která se k telefonu připojují přes Bluetooth
Třetím částí funkce Smart Lock jsou Důvěryhodná zařízení, což mohou být např. chytré hodinky, bezdrátová sluchátka či Bluetooth systém v autě. Pokud telefon detekuje připojení těchto zařízení, chová se stejně, jako byste telefon nosili u sebe nebo se s telefonem pohybovali na důvěryhodném místě. I nadále tak platí, že telefon poblíž důvěryhodných zařízení zůstává odemknutý až 4 hodin, tj. bez nutnosti zadávat při odemčení telefonu otisk prstu, PIN kód či znak displeje.
Všechny tři funkce jsou navázány na Gmail účet, pod nímž jste přihlášeni k telefonu. Google však už při nastavování funkce varuje, že v případě detekce nošení a blízkých důvěryhodných zařízení je možné, že může váš telefon používat někdo jiný, protože nebude zamknutý. Pokud však máte telefon dlouhodobě u sebe a otravuje vás jeho neustále odemykání čtečkou otisků prstů, např. proto, že to vyžaduje přihlášený firemní účet, můžete se častému odemykání efektivně vyhnout. V případě potřeby lze samozřejmě funkci Smart Lock kdykoliv deaktivovat.