Uživatelé iPhonů jsou téměř jednomyslně přesvědčeni, že zavřením aplikací na pozadí vylepšíte výkon telefonu, prodloužíte výdrž baterie nebo zamezíte aplikacím ve sledování toho, co na telefonu děláte. Na Androidu je situace úplně obdobná, zde však tyto praktiky „čištění“ telefonů vychází ze starších modelů, resp. z levnějších Androidů, které rozhodně neměly systémové zdroje nazbyt. A zatímco dříve bylo toto čištění určitou „nutností“, aby Androidy jakžtakž fungovaly, dnes je to už často zbytečná činnost, kterou mnozí dělají jen ze zvyku.

V systému iOS zobrazíte aplikace pozastavené na pozadí tak, že přejedete prstem od spodní hrany zhruba do poloviny displeje. Jednotlivá aplikační okna pak ukončíte potažením směrem nahoru. U Androiů se aplikace zobrazí kliknutím na jedno z navigačních tlačítek, bývá pravidlem, že dalším tlačítkem ukončíte všechny aplikace na pozadí
Ukončování aplikací na pozadí se děje přes nabídku s posledními spuštěnými aplikacemi, ve které posunem prstu do stran, jak u Androidu, tak u iOS, aplikační okna „zahodíte“. Tato akce se však přeceňuje, protože v samotné nabídce vidíte už pozastavené aplikace, které při opětovném otevření z pozadí spotřebují méně energie z baterie, než když aplikace otevíráte úplně nanovo. Operační systémy Android a iOS dnes hospodaří s operační pamětí daleko efektivněji, než dříve, a pokud aplikace zavřete, nedochází na pozadí k žádné jejich optimalizaci.
Stejně tak ruční ukončení aplikací nijak neovlivňuje to, zda vás aplikace sledují či nikoliv. Aplikace dokáží sbírat uživatelská data i tehdy, když jste je „natvrdo“ ukončili. Ruční mazání pozastavených aplikací ostatně nedoporučuje ani sám Apple. Na webu jeho podpory se dočtete, že byste měli aplikace tímto způsobem zavírat jen tehdy, když nereagují.
U Androidů se zase může stát, že po ukončení aplikace a po jejím opětovném spuštění si aplikace alokuje více zdrojů, než předtím, když byla optimalizovaná systémem. Své postupy k optimalizaci má, jak Google, tak jednotliví OEM výrobci v rámci svých grafických nadstaveb. I zde je doporučeno aplikaci ukončit až tehdy, když nereaguje. Pokud ani to nepomáhá, a pořád má s během problémy, můžete aplikaci vynuceně zastavit tlačítkem v Nastavení, stačí si ji jen vyhledat mezi nainstalovanými aplikacemi.
Kdy ukončení aplikací na pozadí pomůže
Ukončení aplikací na pozadí však přesto může občas pomoci, zejména u starších nebo levných Androidů, které jsou viditelně i při běžném běhu zpomalené. Často však zjistíte, že se nemusí jednat jen o aplikace samotné, ale také o jejich aplikační služby na pozadí, které pracují nezávisle na tom, zda je aplikace otevřená či nikoliv. Někdy je také viníkem obrovské množství nevyřízených notifikací v horní liště, které mohou Android citelně zpomalovat.

I u Androidu můžete vynutit ukončení aplikace. Většinou se to hodí tehdy, když aplikace přestane reagovat...
Ukončení aplikací na pozadí však může mít i jednu praktickou funkci. Pokud používáte hodně aplikací, ale jen některé z nich jsou pro vás „životně“ důležité, musíte při jejich přepínání poměrně dlouho rolovat. Pokud si ty nepotřebné ukončíte, budete mít všechny důležité aplikace mezi posledními spuštěnými aplikacemi velmi rychle po ruce. Od ukončování aplikací však rozhodně nečekejte zlepšení výdrže telefonu na jedno nabití.
A jak je to u vás? Zavíráte u svého telefonu s Androidem a iOS aplikace ručně na pozadí, nebo jejich správu necháváte čistě na operačním systému? Podělte se o váš názor v diskusi pod článkem.
Zdroj: Apple, Slashgear, Gizmodo