Zdražení telefonních služeb možná nebude tak drastické

Od nového roku budou v souvislosti se změnou DPH zdraženy telekomunikační služby. Poslanci však v průběhu týdne schválili novelu telekomunikačního zákona, který počítá s vytvořením podmínek pro zdravé konkurenční prostředí trhu.
Zdražení telefonních služeb možná nebude tak drastické

Zdražení telefonních služeb, které je naplánováno na nový rok, by nemuselo být tak dramatické, jak se původně očekávalo. Takřka v zápětí, co Poslaneckou sněmovnou prošla novela zákona o dani z přidané hodnoty, se na jednací stůl dostala novela další, tentokráte telekomunikačního zákona. Tato novela by měla umožnit liberalizaci českého telekomunikačního trhu a vytvoření podmínek pro zdravé konkurenční prostředí. Český Telecom by podle této novely musel už na podzim pronajímat své linky konkurenci.

Tip: o zdražení v souvislosti s DPH si můžete přečíst v článku Vyšší sazba DPH zdraží volání a internet

Poslanci poslali zákon do Senátu, kde se bude rozhodovat o jeho dalším osudu. Pokud by Senátem prošel a podepsal by ho také prezident, mohl by nabýt učitnnosti již 1. července tohoto roku. Pro Telecom by tímto datem vznikla povinnost pronajímat své linky konkurenci. Pokud by tak nečinil, mohl by dostat pokutu ve výši až pět milionů korun. Ministr informatiky Vladimír Mlynář prohlásil, že novela jednoznačně povede k větší liberalizaci a nastolí konkurenční prostředí v telekomunikační oblasti.

Český Telecom bude podle něj nucen pronajímat tu část linek, které vedou od ústředny ke koncovému přístroji, takzvanou "poslední míli". "Je to krok, který povede k větší konkurenci na telekomunikačním trhu, umožní lepší přenositelnost čísel a v důsledku toho bezpochyby po čase i pokles cen pro koncového uživatele," prohlásil ministr. Největší alternativní operátor GTS už podle marketingového ředitele Davida Duroně zahájil přípravy na zpřístupnění místního vedení.

Hodlá využít místní smyčku k poskytování hlasových služeb dosavadním zákazníkům Telecomu za výhodnějších podmínek než dominantní operátor. Zároveň chce přes pronajaté linky nabízet vysokorychlostní internet na bázi xDSL. Zkušenosti z EU bohužel naznačují, že o pronájem místních smyček není příliš velký zájem. Podíl linek pronajatých jiným operátorům se pohybuje v jednotkách procent.

Český Telecom stále provozuje 99 procent pevných telefonních linek, a i když na trhu působí dalších více než 30 držitelů licencí k poskytování telefonních služeb v pevné síti, v tomto segmentu trhu se příliš neprosadili.

Diskuze (5) Další článek: Přehled mobilů s MP3 a rádiem

Témata článku: Ostatní, Zdražení, Telefon, Jednací stůlPřehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

Přehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

** Pixely už jej mají, nyní se čeká na další mobilní výrobce ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V níže uvedeném seznamu se dozvíte, kde aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Nový přípravek úspěšně léčí cukrovku 1. typu u myší
Jiří Černý
CukrovkaLékyMedicínaMyši
The Matrix Awakens bude herním zážitek na Unreal Enginu 5

The Matrix Awakens bude herním zážitek na Unreal Enginu 5

Na Playstation 5 se chystá doprovodný zážitek k nejnovějšímu filmu. Prozatím bez oficiálního potvrzení.

Michal Maliarov
Unreal Engine 5PlayStation 5
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky dostupných modelů vybíráme 15 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie