Zdvojená partition bude povinná. Bez ní nedostanou nové modely s Androidem 13 certifikaci pro Google služby

Google již v Androidu 11 zavedl funkcionalitu zdvojené partition, která měla v rámci Project Treble umožnit rychlejší aktualizace systému. Na papíře to vypadalo skvěle, uživatelé by se zbavili nutného restartu a instalace aktualizace včetně čekání na nutnou „optimalizaci“ aplikací. Google však před několika lety udělal velkou chybu. Project Treble výrobcům pouze doporučil, a to znamená, že dnes není nasazen celoplošně. Kýžená změna má nastat až u telefonů, které na trh dorazí s předinstalovaným Androidem 13.

Tzv. „bezešvé“ či „neviditelné“ aktualizace systému totiž mají být zakomponovány do licence GMS (Google Mobile Services). Aby tedy mohly být v telefonu předinstalovány aplikace od Googlu, např. Obchod Play, YouTube, Google Mapy, apod., bude muset telefon splnit certifikaci GMS. A bez zdvojené partition to nepůjde. Spousta OEM výrobců sice už přešla na zdvojenou partition v předchozích dvou letech (včetně Pixelů od Googlu), ovšem je tu jeden velký výrobce, který se této praxi dlouhodobě vyhýbal - jihokorejský Samsung.

A to přesto, že má zdvojená partition samá pozitiva. Můžeme si představit, že telefon využívá partition A. V případě, že ni něj dorazí aktualizace, se update aplikuje na neaktivní partition B. Na pozadí tak dojde, nejen k updatu, ale také k potřebné optimalizaci. Na uživateli je pouze restart telefonu, který hned naběhne s aktualizovanou partition B. A tento přístup má i další nespornou výhodu. Pokud se aktualizace nezadaří, můžete vcelku jednoduše zůstat u funkční stávající verze systému.


Nejoblíbenější telefony s Androidem

Xiaomi Redmi Note 12S 8GB/256GB Xiaomi Redmi Note 12S 8GB/256GB
nabízí 94 obchodů za ceny od 4 482 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy A54 5G A546B 8GB/128GB Samsung Galaxy A54 5G A546B 8GB/128GB
nabízí 106 obchodů za ceny od 8 079 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi 12 8GB/256GB Xiaomi Redmi 12 8GB/256GB
nabízí 66 obchodů za ceny od 3 868 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy A33 5G A336 6GB/128GB Samsung Galaxy A33 5G A336 6GB/128GB
nabízí 64 obchodů za ceny od 5 499 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené telefony s Androidem


Samsung sice určitě má své důvody k tomu, že nevyužívá zdvojenou partition, jenže uživatelé telefonů řady Galaxy musí aktualizace softwaru dopředu plánovat. Buď si je nainstalují v noci a nebo musí v průběhu dne počítat s kratší dobou, kdy s telefonem nebudou na příjmu. Prvními telefony od Samsungu, které budou podporovat „bezešvé“ updaty, by měla být trojice připravované řady Galaxy S23.

Zdroj: Esper.io

Diskuze (51) Další článek: Recenze mobilu Nothing Phone (1). Svítící Android, jaký jste ještě neviděli

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Google, Android, Smartphony, Aktualizace softwaru, Android 13, YouTube, Aktualizace, GMS, Project Treble, Nový model, Google Mobil Services, Certifikace, Google Mapa, Telefon, Uživatelé, Telefony s Androidem na Heureka.cz