Stran výkonu zůstává Mi Note 10 za dnešní špičkou, stran foťáku mezi elitu rozhodně zamíří. Jako vůbec první smartphone nabízí pětinásobný fotoaparát s rozlišením až 108 Mpx. Pět objektivů už měla Nokia 9 PureView, ale její řešení nás nenadchnulo. U Xiaomi už má každý objektiv svou vlastní úlohu a je třeba uznat, že jí plní opravdu dobře.
Vzhledem k paměťovým nárokům telefon ve výchozím stavu nefotí v rozlišení 108 Mpx, ale spojuje čtyři pixely do jednoho, takže výsledné fotky mají 27 Mpx. Plné rozlišení ale lze vynutit. Rozdíl je pak znatelný nejen v jemnějších detailech, ale i v barevném podání respektive vyvážení bílé. V sníženém rozlišení jsou fotky blíže realitě, zatímco 108Mpx jsou více kontrastní a mají teplejší barevné podání, působí líbivěji.
Konfigurace fotoaparátu Xiaomi Mi Note 10:
- primární objektiv: 108 Mpx (Samsung Isocell HMX), výstupní fotky 108 nebo 27Mpx díky spojování pixelů (4 v 1), světelnost f/1,69, velikost pixelů 0,8 µm, velikost snímače 1/1,33", optická stabilizace; video: až 4K při 30 fps
- portrétní objektiv: 12 Mpx, světelnost f/2, velikost pixelů 1,4 µm, 2× optický zoom, ohnisková vzdálenost 51 mm; video: až 4K při 30 fps
- teleobjektiv: 5 Mpx, světelnost f/2, optická stabilizace, 5× optický zoom; 10× hybridní zoom, 50× digitální zoom; video: nepodporuje
- ultraširoký objektiv: 20 Mpx, světelnost f/2,2, velikost pixelů 1,12 μm, velikost senzoru 1/3″, úhel záběru 117°; video: až 4K při 30 fps
- makro objektiv: 2 Mpx, velikost pixelů 1,75 µm
- selfie kamerka: 32 Mpx, výstupní fotky 32 nebo 8Mpx díky spojování pixelů (4 v 1), světelnost f/2, velikost pixelů 1,6 μm; video: Full HD při 30 fps
Ukázkové fotky
V obou případech je nutné pochválit vynikající kvalitu fotek, ostrost, obrovské množství detailů a pochvalu zaslouží i vynikají HDR, které si fantasticky poradí u scén s velkým dynamickým rozsahem či protisvětlem. Očekávatelným problémem je, že pořízení fotky s vyšším rozlišením trvá, telefon zrátka musí zpracovat obrovskou haldu dat.
108Mpx fotografie (vlevo) se od těch spojených 27Mpx liší i vyšším kontrastem a teplejším podáním barev.
Tím nejzajímavějším jsou zde další objektivy, které telefonu dovolí přibližovat až 5× opticky, 10× hybridně a až 50× digitálně. Kdo by čekal, že Xiaomi dá do aplikace fotoaparátu zoomovací přepínač, kterým jednoduše volíte mezi objektivy, je na omylu. Xiaomi zde totiž šlo cestou lehké mystifikace a s objektivy manipuluje podle aktuální potřeby tak, aby vždy pořídilo tu nejlepší fotku.
Stejná scéna přiblížená na 0,6×, 1×, 2×, 5× a 50× zoom.
V reálu už má moje oko s cca jednou dioptrií problém přečíst, kolik je hodin. Přitom foťák na ciferníku vykouzlí takovéhle detaily. Působivé!
Někdy tedy přiblížení na 2× či 5× zoom znamená opravdové přepnutí objektivu a skutečný optický zoom, někdy jen pořídí snímek hlavním 108Mpx snímačem a přiblížení provede hybridním zoomem, přičemž si s kvalitou pomůže přidáním dat z druhého snímače. Podobně fotoaparát sám přepíná mezi objektivy i v případě, když některý z nich zakryjete.
Pokud tedy z nějakého důvodu vyžadujete optický zoom a nevadí vám případně nižší rozlišení fotky, můžete si použití jiného objektivu vynutit focením skrze tzv. Pro režim. V něm už telefon jednotlivé objektivy označuje slovně jako ultra, široký, tele 2×, tele 5× a makro, takže máte plnou kontrolu nad použitím konkrétního objektivu. Na druhou stranu je třeba uznat, že automatické vyhodnocování scény a volba typu přiblížení pracuje skvěle.
Umělá inteligence vyhodnocuje, zda je lepší digitálně přiblížit snímek z hlavního foťáku, nebo přepnout na objektiv s optickým zoomem. Zde ve výchozím stavu vhodně zvolila digitální zoom. Pro srovnání jsem vynutil i stejnou scénu ostatními obejktivy s optickým zoomem (poslední 2 snímky).
V případě zoomování od hodnot vyšších než 5× už telefon automaticky vždy přepne na teleobjektiv, nicméně obrazová data kombinuje s dalšími objektivy. Ačkoliv je tedy rozlišení teleobjektivu jen 5 Mpx, výstupní fotky jsou ve výsledku 8Mpx. Z pohledu praktického používání hodnoty zoomu do 10× vypadají překvapivě dobře a hlavně se dají stále pořizovat z ruky, takže se nemusíte bát je využívat (za dobrého světla).
U vyšších hodnot už kvalita klesá a pohodlnější je sáhnout po stativu, ale s trochou snahy a klidem v ruce, také uspějete. Nejvíce mě ale překvapil maximální 50× digitální zoom, kde je kompenzace daty z jiných snímačů velmi znát. Pokud byste vzali stejnou scénu, vyfotili ji hlavním 108Mpx snímačem a jen ji ručně zazoomovali, bude výsledek viditelně horší. „Xiaomi kouzla” tedy opravdu fungují a kvalitou detailů při zoomování výrazně překonala i Apple iPhone 11 Pro.
Původní fotka vs přiblížení. Srovnání kvality detailů po ručním přiblížení 108Mpx snímku, standardním 50× digitálním zoomem a dodatečně přiblíženého snímku z Apple iPhone 11 Pro. Prostřední varianta jednoznačně zachovává nejvyšší množství detailů.
V noci už ale zoomování nemá moc smysl, světla je málo, šum je masivní. V základním režimu ale noční fotky stále stojí za pochvalu díky dostatku detailů, správné expozici a rozumnému množství šumu. V rámci testu jsem vyzkoušel i makro objektiv, který zvládá zaostřit i z extrémní blízkosti v jednotkách centimetrů, ovšem výsledek velmi kazí pouze 2Mpx rozlišení. Pokud vyfotíte běžný snímek 108Mpx snímačem a pak přiblížíte, jsou jeho kvality nesrovnatelně lepší. Proč jen 2 MPx? Neúprosné zákony optiky, čip musí být malý, takže se na něj nevejde více pixelů. Stejně to mají i konkurenti, třeba Honor.
Makro objektiv dovoluje fotit detaily z bezprostřední blízkosti, ovšem kvalitu velmi kazí nízké rozlišení
Líbí se mi také povedená aplikace fotoaparátu ve které máte užitečné přepínače vždy při ruce, vše je intuitivní a snadno se ovládá. Vytkl bych však absenci změny kvality dle rozlišení. Kromě 108Mpx rozlišení vám totiž dá aplikace na výběr pouze mezi kvalitami: vysoká, střední a nízká, což je poněkud neurčité.
Prostředí fotoaparátu
Pochvalu zaslouží i čelní 32Mpx fotoaparát, který rovněž defautlně spojuje 4 pixely do jednoho, tedy ve výsledku 8Mpx. Snímky mají ale vysokou kvalitu, dostatek detailů a překvapivě dobře si selfie kamerka poradí i při nedostatku světla. Škoda jen neustálého zkrášlování obličeje, které nelze úplně vypnout pouze minimalizovat.
Ukázková selfie
Pokud jde o video, zvládne telefon natáčet až v rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu, případě ve FullHD při 60 fps. Video mě překvapilo svou ostrostí a kvalitou detailů, vynikající práci zde odvádí také ukázková stabilizace. Natáčet dokonce umí i portrétní objektiv a ultraširoký objektiv, oba ve 4K (portrétnímu chybí Full HD při 60 fps). Celkově si ale troufnu tvrdit, že stran videa může telefon v klidu konkurovat nejlepším Androidům.
Všechny soubory včetně 108Mpx snímků v plné kvalitě najdete na OneDrive.