Ze sci-fi do reality. Jak bude vypadat mobil za 5 let?

Nic jako konec vývoje neexistuje, takže otázka zní: Jaký je další směr? Čím se zabývají vědci? Jak bude vypadat mobil za 2, 5 nebo 10 let?

Bez fyzického kontaktu

Ovládání hlasem

Mobil už dnes nemusíme ovládat pouze dotykem. Siri v iOS 6 a Google voice search v Androidu 4.1 jsou jen ty nejslavnější příklady. Obdobné služby k ovládání hlasem fungují i na některých konkurenčních OS. Vlastní hlasové ovládání do mobilních zařízení implementují také samotní výrobci telefonů. Např. Samsung Galaxy S III obsahuje aplikaci S Voice. Dá se očekávat, že zanedlouho budou tyto hlasové služby i v češtině a stanou se běžným způsobem ovládání nejen mobilů, ale i další elektroniky.

Google glass

Revoluce přichází v podobě brýlí. Přesněji řečeno v podobě zařízení, které je brýlím podobné. Vyrobila a představila ho společnost Google. „Brýle“ Google Glass by měly doplnit, nebo nahradit mobilní telefon. Dají se ovládat hlasem, mají internetové připojení a sklíčko, na kterém se zobrazuje několik informací, např. čas či počasí. Brýle mají také kamerku, kterou je možné fotit, nebo natáčet video. Brýle by se měly začít prodávat za dva roky. Těžko říct, jestli se ale brýle vůbec začnou prodávat. Hrozí totiž možné patentové spory s Applem.

Můžeme jít ještě dál

V blízké budoucnosti budeme moci telefon ovládat i gesty před kamerou, pohybem očí atd. Později možná i prostřednictvím mozkových vln. Zní to bizarně, ale v této oblasti se událo velké množství úspěšných experimentů, které vyústily např. ve známý mindball. Tyto technologie budou mít obrovský přínos i pro postižené lidi a pro ty, kteří mají zhoršené smysly, motoriku, či jsou jinak indisponováni. Realitou je také technologie, umožňující díky čipu připojenému k nervům v těle člověka ovládání elektroniky, např. umělé pohyblivé ruky.

Projektor

Mobily jsou čím dál výkonnější, přesto tenčí a tenčí. Uvědomme si, že klíčem k pokroku je v současnosti miniaturizace součástek. Ta umožňuje do zařízení stejné velikosti vtěsnat větší množství technologií. Tím se zvýší výkon přístroje a rozšíří se jeho funkce. Jak dlouho ale toto zmenšování může pokračovat?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Doufejme, že se do mobilních přístrojů vejde ještě mnoho hardwaru, např. dataprojektor. Společnost 3M byla jednou z prvních, která uvedla mobilní miniprojektor. Zanedlouho se objevily projektory zabudované v telefonech, např. Samsung i8520 Beam. Kdyby měla promítací zařízení většina nových telefonů, mohli bychom pohodlně sledovat filmy zobrazující se s velkou úhlopříčkou obrazu třeba na zdi. Promítaný obraz by mohl v budoucnu sloužit i jako dotyková plocha. Velká virtuální klávesnice by sloužila k pohodlnému psaní a telefon by se ovládal ze vzdálenosti několika metrů od zařízení dotykem na libovolném „stínítku“. To jsou možnosti, které třeba v budoucnu přijdou. Tento koncept je jistě realizovatelný. Podobně totiž fungují interaktivní tabule v mnoha školách.

Displej

Displej je část mobilu, která vyžaduje nejvíce elektrické energie. Výrobci tedy přišli s nápadem, jak onu nenasytnost omezit.

Mirasol je revoluční typ displeje, který v sobě snoubí vlastnosti dvou technologií - LCD displeje a displeje s elektronickým inkoustem známého např. z čteček Kindle. Hlavní výsadou Mirasolu je extrémně nízká spotřeba, čitelnost na přímém slunci a výborný kontrast. Zajímavé zařízení s Mirasolem – Kyobo eReader je už v prodeji.

Téměř neviditelný

Pokud někomu přijde pohled na telefon fádní, máme pro něj dobrou zprávu. Brzy bychom se totiž mohli dočkat plně grafického průhledného displeje, ba co víc, průhledného telefonu. Výrobci totiž vyvinuli průhlednou baterii. Mobil by navíc mohl nabíjet průhledný solární panel. Získali bychom tak esteticky zajímavé zařízení, které by z velké části vypadalo jako skleněná tabulka a bylo by energeticky soběstačné. Také vám na mysl přichází Minority report a další sci-fi filmy?

Mobil místo doktora

Mobil lze v některých případech využít jako náhradu za doktora. Jednou z nejjednodušších aplikací pro Android je např. Instant Heart Rate. Tato aplikace dovede s překvapivou přesností mj. určit frekvenci tepu člověka. V budoucnosti se v mobilním světě objeví mnohem více softwarových i hardwarových funkcí. Mobil brzy dokáže pouze z vašeho dechu poznat, zda netrpíte nějakou chorobou, třeba nádorem.

Do několika let bychom se měli dočkat mobilu, který bude sám zjišťovat, zda je vaše srdce či jiné orgány v pořádku a v případě nouze zavolá doktora.

Mobilo-notebooko-tablet

Není nic horšího, než když s sebou musí člověk nosit mnoho zařízení. Přesto chceme využívat všechny jejich funkce. Krokem kupředu byl tablet. Záliby z mobilu si můžeme užít na výkonném hardwaru a velké obrazovce. Tabletem lze dělat i docela pěkné fotky. Pro práci je však desetipalcová placička nevhodná.

Vše v jednom

Velkým pokrokem v koncentraci funkcí do jednoho přístroje jsou především tablety Asus Transformer s odnímatelnou plnohodnotnou klávesnicí. Velkému ohlasu se těší také jeho nástupce Asus Transformer Pad Infinity TF700, který se jako první tablet pyšní Full HD displejem a vylepšeným pětijádrovým procesorem Tegra 3 T33, taktovaným na 1,6 GHz.

Nejpozoruhodnějším zařízením je ale Asus PadFone. Stejně jako Transformer Prime má odnímatelnou klávesnici. Navíc však disponuje možností začlenit telefon do své konstrukce. K dispozici jsou kdykoliv tři zařízení – mobil, tablet a netbook. Vše v jednom. Zatím je řeč pouze o operačním systému Android, ale je jen otázkou času, kdy některý z výrobců přijde s podobným konceptem v kombinaci s "dospělým" OS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus PadFone právě máme v redakci

Těžko říct, jaká technologie a jaký přístroj se stane hitem a který zmizí v propadlišti dějin. Jisté však je, že vývoj neustane, vždy je co zlepšovat, vždy se dá vymyslet něco nového. Můžeme se tak těšit, na novou lepší elektroniku, která nám otevře nevídané možnosti…

Diskuze (20) Další článek: Mobilní telefonování v Afghánistánu: reportáž z jiného světa

Témata článku: Technologie, Koncepty, Asus Padfone, Asus Padfone + Station, Asus Padfone + Station 32GB 3G, Asus Padfone + Station 64GB 3G, Asus Transformer Pad (TF103C), Asus Transformer Pad (TF103CG), Asus Transformer Pad (TF303CL), Asus Transformer Pad 300, Asus Transformer Pad 300 16GB 3G, Asus Transformer Pad Infinity, Asus Transformer Pad Infinity, Asus Transformer Pad Infinity (2. generace), Asus Transformer Pad Infinity 32GB 3G, Asus Transformer Pad Infinity 64GB 3G, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Beam, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Jak, Výborný kontrast, Real, Zajímavé zařízení, Mobil


Určitě si přečtěte