Zeemote JS1: na hry už jen bezdrátově (test)

Testovali jsme bezdrátový herní ovladač Zeemote JS1. A nezůstalo jen u her, můžete s ním přes Bluetooth ovládat i symbianové telefony.

Zeemote JS1. Tento herní ovladač byl většinou webů prezentován jako „must have“ příslušenství pro herní nadšence, takže jsem od něj očekával hodně, zároveň jsem se však obával zklamání. Jakmile do redakce dorazil, všechny obavy byly rázem pryč.

Zařízení o rozměrech 95 x 30 x 20 mm padne velmi dobře do ruky (jak pravákům, tak i levákům), může za to výkrojek pro zapření ukazováčku a dobře zvolené materiály. Prsty nekloužou, ani když se spotí, na pogumovaném plastu nejsou vidět žádné otisky prstů. Při standardním uchycení spočine prostředníček na zapuštěné klávese C ukrývající se v již zmíněném výkrojku, ukazováček dostává na starosti akční klávesy A a B, zatímco palec ovládá kloboučkový joystick. Podobnost s gamepady herních konzolí se zkrátka nezapře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se týče energetických nároků je ovladač napájen dvěmi mikrozužkovými bateriemi (AAA), které nejsou součástí balení. Výrobce však udává pohotovostní dobu až 50 hodin, záleží ovšem na kapacitě vložených baterií. Ze začátku budete mít problém odstranit záslepku baterií, která drží velmi pevně, výrobce to však ví, a proto hned na začátku manuálu prověří vaše hodinářské schopnosti. Vedle krytu baterie najdeme ještě průřez k umístění poutka. Celkově hodnotím designové a dílenské zpracování velmi kladně, nikde nic nevrže a navíc vypadá ovladač opravdu profesionálně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zařízení se zapíná dlouhým podržením tlačítka pod joystickem, zapnutý stav je indikován modro-oranžovým poblikáváním. Nyní závisí jen na tom, s jakým telefonem jej chcete spárovat. Podporovány jsou vybrané telefony Nokia, Sony Ericsson, Samsung, LG i BlackBerry (viz tabulky níže). Tento seznam berte trochu s rezervou, jelikož jsem ovladač provozoval i s „nepodporovaným“ Sony Ericssonem G502. To ale není jediný zádrhel na cestě k bezdrátovému hraní. Pro „hloupé“ modely zmíněných výrobců navíc platí, že si na nich zahrajete pouze vyhrané hry (tzv. Zeemote ready), jejichž seznam je uveřejněn na stránkách výrobce. Vybírat je možno ze zhruba jedenatřiceti titulů zařazených do osmi kategorií, já jsem si pro účely recenze zařízení se Sony Ericssonem G502 zvolil nejnovější verzi hry Gish. U skákačky si s herním ovladačem užijete, mimo akčních her, asi nejvíce mobilní zábavy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zde už na řadu přichází spuštění hry Gish. Hned na úvod telefon vyzve k vyhledání ovladače JS1, což je otázkou několika sekund. Předtím ještě vypíše výzvu o zapnutí bluetooth (pokud jste tak již neučinili předem), vytvoření klientského připojení mezi ovladačem a bluetooth musíte potvrdit, příště se už telefon dotazovat nemusí. Jakmile je spojení aktivní, začne dioda pomalu modře poblikávat. V nastavení hry nalezneme položku Z-ovladač, kde lze, stejně jako u jiných podporovaných titulů, nastavit automatické připojování - při příštím startu hry se ovladač k telefonu připojí automaticky. Jak vypadá takové mobilní hraní s mobilním telefonem Sony Ericsson G502 vám ukáže následující video.

 

Dále je možno používat Zeemote JS1 společně s telefony s operačním systémem Symbian S60, který zde ztvárňuje nedávno recenzovaná Nokie E52. Ke komunikaci se zařízením je potřeba doinstalovat aplikaci Zeekey, tu stáhnete z webu výrobce přímo z telefonu nebo ji můžete přenést z počítače. Je jednoduchá, nabídne pouze možnost připojení/odpojení ovladače Zemote JS1 nebo zobrazí namapování kláves. Lze aktivovat také automatické připojování, jakmile příště zapnete aplikaci Zeekey, telefon se k ovladači automaticky připojí, bluetooth za vás však nezapne. Zeemote JS1 disponuje i jakýmsi úsporným režimem, v menu telefonu lze nastavit, za jak dlouho se má při nečinnosti ovladač vypnout, u hloupých telefonů je to napevno daná doba pěti minut. S telefony na bázi S60 tak budete moci bezdrátově ovládat celý telefon, využít to můžete kupříkladu u přehrávání videa nebo hrát hry bez ohledu na to, zdali podporují připojení ovladače nebo nikoliv. Jak vypadá ovládání Nokie E52 spolu s ovladačem JS1 je zachyceno na dalším videu. 

Zeemote JS1 je příslušenství, které potěší kdejakého mobilně-herního nadšence. Je lehké, takže ho můžete nosit pořád s sebou, nabídne i dlouhou výdrž, snad jediná má výtka směřuje k tomu, že střed joysticku neslouží k potvrzování voleb. To však nic nemění na faktu, že se jedná o řešení, které zatím v mobilním světe nemá konkurenci. Oficiální cestou se k nám ovladač JS1 zatím nedostal (nejblíže se prodává v Německu), mohl jsem vám ho však detailněji přiblížit díky společnosti Hrynacesty.cz, kde jej můžete zakoupit z dovozu ze zahraničí za 599 Kč. Otázka oficiálního vstupu na český trh zatím zůstává tiskovým oddělením výrobce nezodpovězena.

Pozn.: Majitelé podporovaných telefonů Sony Ericsson jsou v této chvíli omezeni podporovanými hrami, které jsou dodávány společně s ovladačem JS1. V zahraničí však zanedlouho vstoupí na trh vylepšená verze JS1 V3, která u modelů švédsko-japonského výrobce bude fungovat podobně jako u telefonů S60 (tedy i při procházení menu a u všech her a aplikací), ovšem bez použití oné podpůrné aplikace.

Diskuze (11) Další článek: Navigace NDrive pro iPhone: pouze za 40 eur (aktualizováno)

Témata článku: Hry, Příslušenství, Sony Ericsson G502, Jediný zádrhel, Test, Energetický nárok, Podporovaný titulSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

** Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony ** Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo ** Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Martin Miksa
SnapdragonQualcommSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání