Zeiss není jen nálepka. Vivo nás vzalo do laboratoře, kde vyvíjí fotoaparáty pro mobily

Spolupráce výrobců smartphonů a tradičních značek, zabývajících se výrobou fotoaparátů a optiky, je velký trend posledních několika let. Otázkou ale je, jak velká kooperace mezi nimi existuje. Naše redakce dostala možnost jedné takové spolupráci nahlédnout pod pokličku. Značky Vivo a Zeiss nás pozvaly do testovacího a zákaznického centra Zeiss v německém Oberkochenu.

Toto partnerství bylo ohlášeno již loni na podzim a první ukázkou byl vlajkový smartphone Vivo X60 Pro. Spolupráce se prohloubila ještě více s modelem X70 Pro, který je určen zatím jen pro asijský trh. Vivo ovšem není první značka telefonů, se kterou Zeiss spolupracuje. V minulosti dodával optiku pro smartphony Nokia a i nadále spolupracuje na vývoji fotoaparátů pro některé smartphony Sony a dalších značek.

Jak nám bylo sděleno a měli jsme možnost vidět i přímo v laboratořích společnosti, v případě Vivo je spolupráce ze všech značek nejkomplexnější. Zeiss je zapojen do celého procesu vývoje fotoaparátů od výroby optiky, přes testování, software až po zpracování obrazu.

Spolupráce na více úrovních

V první fázi Zeiss spolu s certifikovanými partnery zajišťuje výrobu a test kvality optiky, včetně nanesení jejich antireflexní vrstvy T*, snižující množství odraženého světla, která u fotek dělá nechtěné odlesky. Dále je firma zapojena do testování a kalibrace barev. V laboratořích je u telefonů testována věrnost barev a kontrast pomocí různých vzorníků. Testována a odladěna je také gimbalová stabilizace, rychlost závěrky a další parametry fotoaparátu.

Trochu překvapením však je, že u telefonů Vivo se Zeiss zapojuje také do softwarového ladění, což pro firmu není typické. Dle poptávky trhu tak byly pro smartphony Vivo vyvinuty i různé portrétní režimy s bokeh efekty, například Zeiss Biotar Portrait. Softwarové efekty se snaží simulovat to, co dříve zvládala přímo optika objektivů Zeiss.

Spolupráce byla prezentována zejména v souvislosti s aktuálním modelem Vivo X60 Pro. Druhým dechem však firmy dodaly, že toto je pouhý začátek a s dalšími modely by měla být spolupráce ještě silnější. Ostatně pro nedávno představený model X70 Pro Zeiss udělalo další exkluzivní fotografické režimy. S tímto modelem se však v Evropě prozatím nepočítá, takže na další výsledky této spolupráce si u nás ještě počkáme.

Jak se testují telefony Vivo v laboratořích Zeiss:

Diskuze (7) Další článek: Právě teď: Skvělé audioknihy se slevou až 89 %

Témata článku: Vivo, Android, Smartphony, Focení mobilem, Technologie, Fotoaparát, Zeiss, Fotografie, Reportáž, Spolupráce, Značka, Výroba, Evropa, Nálepka, Laboratoř, Optika, Telefony s Androidem na Heureka.czRychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída