Zeiss není jen nálepka. Vivo nás vzalo do laboratoře, kde vyvíjí fotoaparáty pro mobily

Spolupráce výrobců smartphonů a tradičních značek, zabývajících se výrobou fotoaparátů a optiky, je velký trend posledních několika let. Otázkou ale je, jak velká kooperace mezi nimi existuje. Naše redakce dostala možnost jedné takové spolupráci nahlédnout pod pokličku. Značky Vivo a Zeiss nás pozvaly do testovacího a zákaznického centra Zeiss v německém Oberkochenu.

Toto partnerství bylo ohlášeno již loni na podzim a první ukázkou byl vlajkový smartphone Vivo X60 Pro. Spolupráce se prohloubila ještě více s modelem X70 Pro, který je určen zatím jen pro asijský trh. Vivo ovšem není první značka telefonů, se kterou Zeiss spolupracuje. V minulosti dodával optiku pro smartphony Nokia a i nadále spolupracuje na vývoji fotoaparátů pro některé smartphony Sony a dalších značek.

Jak nám bylo sděleno a měli jsme možnost vidět i přímo v laboratořích společnosti, v případě Vivo je spolupráce ze všech značek nejkomplexnější. Zeiss je zapojen do celého procesu vývoje fotoaparátů od výroby optiky, přes testování, software až po zpracování obrazu.

Spolupráce na více úrovních

V první fázi Zeiss spolu s certifikovanými partnery zajišťuje výrobu a test kvality optiky, včetně nanesení jejich antireflexní vrstvy T*, snižující množství odraženého světla, která u fotek dělá nechtěné odlesky. Dále je firma zapojena do testování a kalibrace barev. V laboratořích je u telefonů testována věrnost barev a kontrast pomocí různých vzorníků. Testována a odladěna je také gimbalová stabilizace, rychlost závěrky a další parametry fotoaparátu.

Trochu překvapením však je, že u telefonů Vivo se Zeiss zapojuje také do softwarového ladění, což pro firmu není typické. Dle poptávky trhu tak byly pro smartphony Vivo vyvinuty i různé portrétní režimy s bokeh efekty, například Zeiss Biotar Portrait. Softwarové efekty se snaží simulovat to, co dříve zvládala přímo optika objektivů Zeiss.

Spolupráce byla prezentována zejména v souvislosti s aktuálním modelem Vivo X60 Pro. Druhým dechem však firmy dodaly, že toto je pouhý začátek a s dalšími modely by měla být spolupráce ještě silnější. Ostatně pro nedávno představený model X70 Pro Zeiss udělalo další exkluzivní fotografické režimy. S tímto modelem se však v Evropě prozatím nepočítá, takže na další výsledky této spolupráce si u nás ještě počkáme.

Jak se testují telefony Vivo v laboratořích Zeiss:

Diskuze (7) Další článek: Právě teď: Skvělé audioknihy se slevou až 89 %

Témata článku: Vivo, Android, Smartphony, Focení mobilem, Technologie, Fotoaparát, Zeiss, Fotografie, Reportáž, Nálepka, Spolupráce, Optika, Výroba, Značka, Laboratoř, Evropa, Telefony s Androidem na Heureka.czCo s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika