Zelená strategie v číslech. Na odstranění nabíječky z balení iPhonů vydělal Apple miliardy

Apple před rokem a půl s představením iPhonu 12 přišel s kontroverzním krokem, kdy začal z nových telefonů odstraňovat nabíječky z balení. Z balení ubyla dokonce i drátová sluchátka, což dohromady pomohlo Applu výrazně zmenšit velikost prodejní krabičky. 

Klepněte pro větší obrázek
Apple zmenšil uhlíkovou stopu, ale hlavně náklady. Řešení skutečně bylo v krabičce.

Jistě si v rámci toho pamatujete na aktivní „zelené” PR, kdy Apple sliboval, že díky tomu dokáže snížit emise o množství odpovídající odstranění téměř půl milionu aut ze silnic. Zmenšení krabičky také dovolilo zlepšit logistiku. Menších krabiček se vejde na jednu paletu o 70 % více a Apple tím ušetří až 40 % nákladů na dopravu. Tato čísla není lehké ověřit a musíme hold Applu věřit, že se mu jich pomohlo dosáhnout.

Jsou však mnohem zajímavější čísla, která se kterými až nyní přišel britský deník DailyMail, která zahrnují hlavně tu druhou výhodu, se kterou se s námi už Apple nepodělil. Tím, že Apple prodává iPhony za stále stejnou cenu jako původně dokázal na každém prodaném telefonu výrazně snížit náklady. Od té doby přitom prodal již 190 milionů iPhonů po celém světě.

Tučné zisky navíc

DailyMail tak uvádí, že podle jejich informací Apple tímto krokem dokázal navíc vydělat až 5 miliard liber (150 miliard korun). Toto číslo navíc nezahrnuje  prodeje z příslušenství, které tímto krokem přinutil uživatele zakoupit. Ty deník odhaduje na dalších 225 milionů liber (6,7 miliard korun). Sázka na zelenou strategii se tak Applu jednoznačně vyplatila.

Není tedy divu, proč se do podobného kroku pouští i někteří další výrobci v čele se Samsungem a zřejmě jde o trend, který uvidíme v budoucnu čím dál častěji. Ostatně je možná jen otázka času, než podobnou strategii firma rozšíří i na další produkty. Kromě iPhonů dnes nabíječku nanajdete ani u hodinek Apple Watch a u iPadů a Macbooků možná jen Apple čeká až se silnější adaptéry na trhu více rozšíří, aby mohl argumentovat tím, že jich lidé mají doma dost. Více se o své strategii Apple rozepsal v rozsáhlém dokumentu.

Jak Apple oznámil odstranění nabíječky z balení iPhonů:

Diskuze (19) Další článek: Kompaktních telefonů je jako šafránu, těch odolných jakbysmet. A pak je tu Ulefone Armor X10 Pro

Témata článku: Apple, iPhone, Smartphony, iOS, Apple Watch, Ekologie, Tim Cook, Strategie, Zelená, Odstraněná nabíječka, Dailymail, Balení, Odstranění, MacBook, Číslo, Krabička, Nabíječka, Apple Watch na Heureka.cz