Zesílit „podomácku“ mobilní signál není jen tak. S instalací opakovače musí souhlasit všichni tři operátoři

České území je dobře pokryto zejména LTE signálem (tzn. sítí 4G). Přesto se ale najdou místa, kde je signál slabý nebo nedostatečný. V takovém případě může situaci pomoci vyřešit GSM opakovač mobilního signálu, někdy nazývaný také jako zesilovač. Jeho instalace ale není zdaleka tak samozřejmá jako například zapojení domácího routeru. Kvůli možnému rušení jiných sítí podléhá schválení provozovatelů mobilních sítí, tedy operátorů.

V poslední době eviduje Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vzrůstající počet případů rušení mobilních sítí, způsobovaných právě provozem GSM opakovačů. Jedná se o speciální elektronická zařízení, určená k posílení signálu mobilních sítí v místech, kde je signál nedostatečný. Jedná se zejména o prostory uvnitř budov, podzemní objekty apod. Zařízení (opakovač či zesilovač) přijímá a zesiluje signál základnové stanice mobilní sítě a zesílený signál vysílá k mobilním telefonům.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá typická sestava opakovače mobilního signálu | Zdroj: ČTÚ

Protože existuje poměrně značné riziko rušení signálu mobilních sítí těmito zařízeními, je instalace a provoz opakovačů možná pouze za splnění podmínek stanovených všeobecným oprávněním k provozování zařízení infrastruktury pro šíření rádiových signálů uvnitř tunelů, budov a vlaků. Jednou z podmínek pro provoz zmíněných zařízení je existence písemného souhlasu všech tří operátorů. Protože se jedná o širokopásmové zařízení, které pracuje v pásmech kmitočtového přídělu všech tří operátorů (např. kmitočtové pásmo okolo frekvence 800 MHz), může se stát, že bude rušit signál základnové stanice jiného operátora, který vysílá na frekvenci „o pár megahertzů vedle“.

Radši se nejdřív poraďte s operátorem

K rušení dochází zejména z důvodu vazby vysílací antény na přijímací anténu. Opakovače/zesilovače při nevhodně umístěných anténách vyzařují rušící signály. Příčinou interference může být i porucha nebo celková nízká kvalita zařízení. Špatný zesilovač dokáže způsobit rušení až do vzdálenosti několika kilometrů a  zapříčinit tak nedostupnost služby, včetně tísňových hovorů, pro ostatní uživatele mobilních sítí v okolí. Výjimkou podle ČTÚ není ani situace, kdy jedno zařízení způsobí rušení hned několika základnových stanic mobilních sítí.

Největší problémy zaznamenává úřad především u instalací provedených svépomocí. Pro správnou funkci zařízení je nutné svěřit instalaci odborné firmě. Na nutnost dodržování podmínek provozování zařízení stanovených ve všeobecném oprávnění by měl být kupující upozorněn ještě před koupí zařízení. E-shopy však na povinnost dodržování všeobecného oprávnění často vůbec neupozorňují a zákazník se tak o podmínkách provozování dozví leckdy až při seznámení s návodem k použití, anebo specifika používání takového zařízení nezná vůbec.

ČTÚ proto ještě před individuálním nákupem opakovače doporučuje řešit potřebu vylepšení mobilního signál přímo s mobilním operátorem a zkusit se dohodnout na řešení pokrytí slepého místa. Pokud ČTÚ zjistí rušení sítě opakovačem provozovaným v rozporu s podmínkami stanovenými příslušným všeobecným oprávněním, zahájí s provozovatelem přestupkové řízení s možností uložení sankce. Jako alternativu k opakovačům uvádí úřad možnost volání přes Wi-Fi (tzv. VoWiFi), kde je část hovoru do páteřní sítě operátora přenášena internetovou sítí.

Diskuze (15) Další článek: Hodinky Fossil Gen 6 Hybrid si berou to nejlepší z obou světů. Mají dlouhou výdrž i chytré funkce

Témata článku: , , , , Splnění, Mobilní síť, Rušení, Mobilní signál, GSM, Instalace, Operátor, Signál, Zařízení, Zesilovač